Byliny – balzám pro naše játra

cm bylinky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kdybychom netrávili tolik času vsedě a nepřejídali se, nepotřebovala by játra většiny z nás žádnou pomoc. Tento orgán je chemickou továrnou našeho těla. Zvládá přes pět set různých funkcí. Podílí se na zpracování a distribuci živin, ale také na úklidu a regeneraci organismu. Jak játrům pomoci? Rozumnou životosprávou a bylinkami. S blížícím se jarem je taková pomoc aktuální. V zimě žijeme daleko víc v budovách a obvykle míváme mnohem méně pohybu než třeba v létě. Také máme sklon jíst energeticky vydatnější stravu.

Ovšem i podle tradiční čínské medicíny je jaro obdobím, se kterým aktivita jater nejvíc souvisí.

Skvělý ostropestřec
Doslova balzámem jsou pro játra semena ostropestřce mariánského. Můžeme je koupit v Zelené lékárně. Obsahují sloučeniny souhrnně označované jako silymarin. Chrání jaterní tkáň a podporují regeneraci jaterních buněk.

Odborníci na byliny doporučují ostropestřec při:

 • akutních a chronických zánětech jater;
 • mononukleóze;
 • žloutence a rekonvalescenci;
 • kamenech ve žlučníku;
 • v případě cirhózy.

Lze jej podávat i preventivně při práci s toxickými látkami nebo při užívání léků, které zatěžují játra. V lékárnách můžeme koupit také potravinové doplňky, které výtažky z ostropestřce obsahují a pomáhají při zmíněných problémech.

Pomocník z Číny
Oranžově červené plody kustovnice (gouqizi) bývají k dostání v obchodech se zdravou výživou nebo v obchůdcích specializovaných na tradiční čínskou medicínu. Dá se z nich připravit nálev i odvar. Případně je přidávat do některých jídel (obilné kaše, maso atd.).

V Číně se kustovnice těší velké oblibě. Tradiční čínští lékaři ji doporučují k podpoře energie typu jin právě v ledvinách a játrech. Ty může oslabit bujarý sexuální život, přepracování, pití alkoholu nebo nadměrné užívání léků. Kustovnice zlepšuje i zrak. Vedle beta-karotenu, vitaminu C, vitaminů skupiny B a dalších látek obsahuje sloučeninu betain. Ta podporuje regeneraci jaterních buněk. Játra využívají betain k výrobě cholinu, který nás zklidňuje, zlepšuje paměť a chrání játra proti ztučnění.

Na záněty je kořen pampelišky
Smetanku lékařskou zná snad každý jako pampelišku. Její kořen je jeden z nejlepších prostředků pro ochranu a regeneraci jater. Lidová medicína ho doporučuje při zánětech jater a žlučovodů. Zařazuje ji také do směsí pro jarní očistné kúry jako jednu ze základních bylin.

Podobné využití má i kořen čekanky. Nálev z něj se užívá při bolestech jater a žlučníku, ale také po žloutence apod.

Oddenky plevele pýru doporučují odborníci na byliny užívat preventivně při léčbě, která poškozuje játra. I z nich si můžeme připravit nálev nebo je přidávat do zeleninových polévek a vývarů. Kořeny smetanky i čekanky, stejně jako oddenky pýru, můžeme koupit sušené v lékárnách. Nebo si je můžeme nasbírat a usušit sami. Skladovat bychom je měli v suchu a ve tmě.

Kromě bylin játrům prospěje, když dokážeme:

 • vynechat alkohol nebo jej pít jen v malém množství (tj. občas 2 dl vína, 1 pivo k jídlu)
 • zdravě a střídmě jíst, kupovat si hodně zeleniny a celozrnných výrobků;
 • omezit množství živočišných tuků, popř. i masité stravy;
 • vyvarovat se konzervovaných a přibarvených potravin;
 • nekouřit;
 • nestresovat se;
 • mít dostatek pohybu;
 • dopřát játrům odpočinek občasným celodenním půstem;
 • při odlehčeném režimu můžeme pít pouze zeleninové šťávy.