Bylinky z pralesa – Vilcacora

cm rostlina v dlanich

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pralesy nám nabízí širokou plejádu bylinek, kterými si můžeme výrazně zlepšit svůj zdravotní stav, mojí nejoblíbenější tamější léčivkou je vilcacora. Vilcacora je liánovitá rostlina z Amazonie, dosahující délky až třiceti metrů. Na úponu svých listů má dva zahnuté trny, které připomínají kočičí drápy. Droga se získává z vnitřní kúry nebo kořenů této rostliny a je také známá pod názvem cat’s claw, španělsky uňa de gato, tj. kočičí dráp.

Ačkoli existují četné příbuzné druhy, k léčebným účelům jsou vhodné jen dva zcela specifické, divoce rostoucí druhy – uncaria tomentosa a uncaria guianensis. Velké kusy jejich kůry můžeme vidět na jihoamerických venkovských tržištích. Šamani indiánských kmenů jí už používají po stovky generací při léčení širokého spektra onemocnění. Zájem o tuto tradiční léčivku byl vyvolán mimo jiné i zjištěním, že u amazonských indiánských kmenů hojně užívajících vilcacoru, se téměř vůbec nevyskytují neznámé novotvary.

Léčivé účinky této liány:
Tradičně je tato rostlina pokládána za účinný prostředek proti bolestem. Vzhledem ke svým protizánětlivým vlastnostem může účinně zmírňovat kloubní obtíže způsobené dnou a artritidou. Vědecké výzkumy objevily v této liáně několik velmi účinných látek, které zvyšují aktivitu imunitního systému a potlačují všemožné záněty. V Rakousku či Německu je výtažek z vilcacory považován za velmi cenný lék a je předepisován hlavně pacientům nemocných rakovinou a zvláště těm, kteří jsou oslabeni po chemoterapiích či ozařování.

V roce 1993 odkryla jedna italská studie v unkárii skupinu látek zvanou glykosidy kyseliny quinové, které mají řadu příznivých účinků na organismus. Působí jako antioxidanty, hubí viry, bakterie a plísně a potlačují přeměnu normálních buněk v nádorové. V dnešní době se provádějí výzkumy spojení výtažku z vilcacory s klasickými léky proti viru HIV, vědci se domnívají, že spojením těchto přípravků se může zesílit imunitní odpověď organismu a tato zákeřná nemoc potlačit.

Odvar s vilcacory si můžeme připravit následujícím způsobem: jednu polévkovou lžíci drogy vsypeme do půl litru vody a necháme dvacet pět minut povařit, poté scedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Odvar musí být denně čerstvý. Dalším výborným způsobem užívání této liány je ve formě tinktury.

Vzhledem k tomu, že unkarie silně aktivizuje imunitní systém a obranné reakce na cizí tělesa v organismu, nedoporučuje se podávat osobám, které podstoupily nebo mají v nejbližší době podstoupit transplantaci kostní dřeně a vnitřních orgánů. Dále se nedoporučuje při transfuzích krve nebo při užívání krevních preparátů. Vilcacoru by měly vynechat i těhotné a kojící ženy a děti do věku tří let.