Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V dnešním článku vás chci seznámit s dalšími velmi cennými pralesními léčivkami, kterými jsou Rudé a Žluté lapacho.
Žluté lapacho
Známou pralesní bylinkou je tahuari, celým latinským názvem tahuari amarillo. Lidově se jí říká Pau D’Arco, česky žluté lapacho. Strom, z kterého se získává tento čaj, se nazývá tabebuia, má velmi drsnou šedo-zelenou kůru, která je místy dosti popraskaná, uvnitř však měkká, nasládlá, krémově žluté barvy. Dřevo tohoto stromu je světle žluté, tvrdé a velmi odolné. Listy mají elipsovitý tvar, jsou velmi lesklé, hnědozelené barvy. Místy jsou velmi pokroucené. Nádherné květy ve tvaru zvonků jsou fialové nebo bílé barvy. Plody tohoto stromu mají vejčitý tvar a obsahují okřídlená šedohnědá semena. Bájný nápoj tawari se připravuje z kambia, což je vnitřní část kůry stromů tabebuia, kterou proudí veškerá životní energie tohoto stromu.
Léčivé účinky této kůry:
Lapacho obsahuje flavonoidy, naftochinové deriváty, organické kyseliny, beta-karoten, thiamin, kyselinu askorbovou a nikotinovou, riboflavin, chróm, mangan, fosfor, železo, zinek, draslík, vápník a další. Nejcennější složkou je lapachol. Vědecké výzkumy potvrdily jeho silné antibakteriální a protizánětlivé působení.
Užívání lapacha:
Odvar ze žlutého lapacha si připravíme, tak, že dvě polévkové lžíce drogy nasypeme do jednoho litru vody a vaříme sedm minut, odstavíme a necháme ještě přikryté dvacet minut vylouhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne po doušcích. Můžeme užívat i ve formě tinktury. Žluté lapacho nemá žádné velké vedlejší účinky, mohou ho v malých dávkách pít i děti.
Rudé lapacho
Rudé lapacho (vyslovujeme lapačo) je strom dorůstající výšky až dvaceti metrů, jehož kmen dosahuje průměru až přes sedmdesát centimetrů. Kůra je poměrně hladká, zevně šedá, uvnitř červenohnědá. Velmi tvrdé dřevo je zelenohnědé se žlutými krystalky lapacholu. Listy jsou vstřícné, složené ze šesti lístků, celokrajné či mírně pilovité. Pětičetné květy jsou uspořádány v jednoduchých květenstvích. Květy mají tmavočervenou barvu a objevují se v suchém ročním období, tedy v prosinci až v únoru. Latinský název tohoto stromu je tabebuia impetiginosa. Domorodci tomuto stromu říkají tajy, což v překladu znamená síla a moc.
Lapacho je poměrně hojně rozšířeno v tropických deštných pralesích Jižní Ameriky. Drogou je vnitřní část kůry červené barvy, Voní po vanilce a má trpkou, stahující chuť. Obsahuje především lapachol, dle vanilin, furan, organické kyseliny, saponiny, katechiny, bioflavonoidy a další. Neexistuje tedy pouze jediná kouzelná látka vyskytující se v kůře tohoto božského stromu. Jeho rozsáhlá léčivá síla vzniká právě v kombinaci všech přítomných látek v něm obsažených. Jednotlivé komponenty podávané izolovaně by takových účinků dosáhnout nemohly.
Léčivé účinky této kůry:
Podle tradičních indiánské medicíny má lapacho značný proti-nádorový účinek a to při zevním i vnitřním použití. Tlumí též rozvoj leukémie a pomáhá léčit nejrůznější disharmonie v těle, například po chemoterapii, ozařování či užívání psychofarmak. Tato droga odstraňuje z organismu těžké kovy, normalizuje činnost vnitřních orgánů, jako jsou ledviny, játra, slezina. Lapachol a ostatní složky pomáhají zničit mikroorganismy, které vyvolávají infekční choroby, od malárie po běžné afty. Dále je ho možno použít při astmatu, horečkách, bronchitidě, zánětech, revmatických potížích, kožních neduzích a mykózách, při diabetu, skleróze, Parkinsonově chorobě, revmatismu, sexuálních potížích, chudokrevnosti.
Jak ho užívat:
Vnitřní použití této drogy je takové, že dvě čajové lžičky drogy přelijeme jedním litrem studené vody a vaříme na mírném ohni asi sedm minut, pak odstavíme a přikryté necháme ještě patnáct minut vylouhovat, po uplynutí této doby dobře přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Při nádorových onemocněních zvýšíme dávku na tři polévkové lžíce na jeden litr vody. Obvyklá kúra by měla trvat sedm týdnů, pak uděláme čtyřtýdenní přestávku a znovu opakujeme.