Bylinky pro lepší spánek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bylinné léčivé prostředky pro lepší spánek můžou být tou správnou odpovědí pro mnohé, kteří mají problém s usínáním nebo se v noci často budí. Obecně představují bezpečný a efektivní způsob, jak zlepšit spací návyky, jelikož jsou přírodním prostředkem. Oblíbené bylinné léčivé prostředky obsahují bylinky jako například kozlík lékařský, levanduli a heřmánek.

Některé bylinné léčivé prostředky nemusí účinkovat okamžitě, proto je nutné je užívat několik dní, aby začaly účinkovat. Ne všechny bylinky jsou stejné; možná jich budete muset vyzkoušet několik, než najdete tu správnou, která bude splňovat vaše požadavky. Před užíváním nějaké bylinky se poraďte (například v naší bezplatné internetové poradně), především v případě, kdy již nějaké léky užíváte nebo trpíte nějakým chronickým onemocněním.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je v Indii, Řecku a Číně již po staletí užíván za účelem léčby poruch spánku. Pěstuje se i v Severní Americe a Evropě. Účinné látky se nacházejí v kořeni této léčivé rostliny. Mají utišující účinek, napomáhají tedy ke zklidnění nervů, což má pozitivní vliv na spánek. Kozlík lékařský se prodává v tabletách nebo ve formě kapslí a užívá se před spaním.

Levandule

Levandule se původně nacházela pouze v oblasti Středozemního moře, dnes se pěstuje po celém světě. Má utišující a relaxační účinky a je prospěšná v mnoha směrech. Její fialové květy se často používají k přípravě levandulového čaje, který se pije před spaním. Květy jsou taktéž často extrahovány do oleje, který je používán k relaxaci svalů a k aroma-terapii, třeba prostřednictvím masáží nebo přidáním do horké koupele. Levanduli lze také vysušit a následně ji umístit do pytlíčku pod polštář za účelem aroma-terapie při usínání. Levandule získává značnou oblibu a proto je přidávána do koupelových olejů, sprchových gelů či šamponů.

Heřmánek

Rostlina heřmánku, rostoucí v teplém podnebí Severní Ameriky, Evropy, Asie a Austrálie, má žluté květy vyznačující se uklidňujícími účinky a schopností efektivně odbourávat stres. Heřmánek může být použit mnoha způsoby, často je přidáván do pleťových mlék, krémů nebo do esenciálních olejů. Pro lepší spánek je nejvhodnější připravit si heřmánkový čaj.