Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Bylinky se používají k léčebným účelům už tisíce let. Do nedávna byly prakticky jedinou metodou léčení (do 30. let minulého století se většina léků vyráběla výhradně z přírodních zdrojů). Zatímco v jiných kulturách bylinky stále patří nebo dokonce jsou základem léčby, jak je to například v tradiční čínské medicíně, u nás mají nálepku alternativní medicíny, tudíž nevěrohodné. Co se týče plodnosti a ženských potíží vůbec, tak bylinky jsou schopny upravit hormonální hladinu v těle, prokrvit, posílit a stimulovat dělohu a ostatní ženské orgány.
Pro příklad uvádím léčivé účinky některých bylin:
Meduňka – odstraňuje nepravidelnosti menstruačního cyklu, redukuje menstruační bolesti, stimuluje dělohu, tiší porodní bolesti.
Šalvěj – je podobná ženským hormonům – estrogenu. Užívá se v pubertě, v přechodu či při nepravidelné menstruaci, po potratu výborná jako regenerační prostředek, vyvolává opožděnou menstruaci.
Heřmánek – má blahodárný vliv na ženské orgány. Tiší menstruační bolesti, užívá se při PMS a k regeneraci po porodu.
Sporýš lékařský – působí příznivě na ženské orgány, ovlivňuje činnost dělohy, zlepšuje funkci vaječníků.
Pelyněk pravý – pročišťuje krev, odstraňuje poševní výtoky, reguluje cyklus.
Kontryhel – přímo magická bylinka, byla odpradávna doporučována na všechny ženské problémy včetně neplodnosti. Posiluje ženské orgány, především dělohu. Působí proti potratům a zvyšuje pravděpodobnost početí. Kontryhel je jedinečný při menstruačních poruchách, tlumí menstruační bolesti, nadměrné krvácení. Léčí všechna zánětlivá onemocnění v podbřišku včetně zánětu vaječníků a výtoků. Po porodu zastavuje krvácení, podporuje tvorbu mléka a stahuje dělohu. Upravuje nepříjemné potíže při menopauze včetně psychických. Kromě ženských potíží lze Kontryhel použít i na výplachy při zánětech v puse nebo třeba po vytržení zubu, na oční záněty. Je dobrý na průjem, čistí krev, pomáhá při obezitě, zlepšuje spánek a působí jako netoxické sedativum. Při zevním použití hojí rány, včetně hnisavých. Kontryhel nemá žádné vedlejší účinky.
Bylinné čaje
U přípravy čajů platí několik zásad. Jednak nemá téměř cenu používat bylinky v porcovaných sáčcích, jejich účinnost je minimální. Pro kvalitní bylinky si zajděte do specializovaného obchodu, tzv. bylinkářství, nebo si je objednejte na internetu. Dobrodružnější povahy se mohou, patřičně vyzbrojeny Lexikonem bylin, pustit samy do trhání. V závěru uvedu pár odkazů na místa, kde lze všechno koupit. Čaje byste měly pít nalačno, většinou se uvádí minimálně půlhodina před jídlem. Čím jsou bylinky déle usušené, tím delší dobu by mělo probíhat louhování. Neměly byste používat k přípravě žádný kov, ničí se tím účinky. Častá věc je např. kovové sítko, ceďte raději přes umělohmotné nebo přes pláténko. Bylinkám a jejím účinkům svědčí sklo, vylouhujte a vařte tedy nejlépe ve skleněné nádobě.
Žádná bylinka nemůže mít účinek ihned, pít čaj musíte pravidelně po nějakou dobu. Nikdy neužívejte bylinky, pokud zároveň berete i léky na neplodnost. Pokud není množství uvedeno přímo v receptu, postupuje se při přípravě čaje takto: Nálev – jednu až dvě čajové lžičky drogy přelijeme 1/4 l vody teplé maximálně 50C, necháme 8 minut vyluhovat. Po vychladnutí scedíme. Pijeme 2 – 3x denně po doušcích. Odvar – jednu polévkovou lžíci bylinky povaříme ve 0,25l vody asi 5 – 10 minut, necháme 8 minut vyluhovat a scedíme. Pijeme 2 – 3x denně po doušcích. Pro upřesnění množství (kávové lžičky a polévkové lžíce mají v dnešní době značně odlišný objem) uvádím následující tabulku:
Druh | Kávová lžička | Polévková lžíce |
rostlina v prášku | 1,5g | 4,5g |
květy suché | 1 – 1,2g | 3,5 – 4g |
listy řezané, suché | 1,3 – 1,5g | 4 – 5g |
celá rostlina řezaná | 3 – 3,5g | 10g |
kořen drcený, suchý | 2 – 3g | 6 – 10g |
semena | 2 – 3g | 5 – 10g |
Čaj z kontryhelu:
2 – 4 čajové lžičky drogy vhodíme do 1/4 litru vroucí vody a necháme jen krátce přejít varem, poté necháme 10 minut ustát. Pijeme 2 šálky denně.
Čaj na otěhotnění báby Radnické:
70g heřmánek, 150g dobromysl (oregano), 50g sléz, 150g šípek, 100g maceška, 100g jablečník, 150g čekanka, 100g mařinka, 200g řebříček, 200g meduňka. Bylinky promíchat. Hrst bylinek dát do 300 ml vody, nechat přejít varem, promíchat a vylouhovat 15 minut. Pít nejlépe nalačno – 30 minut před snídaní a večer 30 minut před spaním. Měl by pomoci upravit cyklus a prokrvit sliznici dělohy. Musí se vypít nejméně jedna dávka.
Bylinkový čaj na podporu ženské plodnosti:
nať kontryhelu 5 dílů, nať řebříčku 2 díly, nať šalvěje 2 díly, tinktura ze jmelí. Dvě lžíce směsi dát do 1/2 litru vroucí vody a nechat asi 10 minut vyluhovat. Přecedit, přidat 2 kapky tinktury ze jmelí a pít 3x denně třetinu množství.
Čaj na neplodnost pana Josefa Suchého:
30g divoký chmel, 100g kontryhel, 50g řebříček, 10g routa, 20g komonice, 20g květ levandule, 20g kořen puškvorce, 20g květ měsíčku, 50g šípek. 1 lžičku směsi na 1/2 litru vody, vařit 2 minuty a pít 3x denně šálek čaje před jídlem.
Čaj na otěhotnění, starý recept od pratety:
10g světlík lékařský, 10g třezalka, 10g kontryhel, 10g yzop, 10g mateřídouška, 10g řebříček, 5g heřmánek, 10g tužebník jilmový. 1 polévkovou lžíci přelít 1/4 litru vroucí vody, nechat 15 minut vylouhovat a slít. Pije se po menstruaci prvních 7 dní dvakrát denně – nalačno a večer, zbylé dny cyklu jednou denně ráno nalačno. Při menstruaci pití vynechat a pokračovat až po skončení. Opakujte 3 měsíce.
Bylinný čaj Penelope Ody:
45g květů lučního jetele, 25g kopřivy dvoudomé, 10g máty, 20g korunních plátků měsíčku lékařského. Smícháme a uložíme do tmavé nádoby. Na jeden šálek 2 lžičky směsi, které přelijeme vroucí vodou. 10 minut vylouhujeme. Pijte 2 – 3x denně.
Čaj na neplodnost bylináře Váni:
150g mařinka vonná, 50g jalovec, 100g proskurník, 100g sléz, 150g bříza, 150g kopřiva, 50g třezalka, 50g jmelí bez bobulí, 50g fenykl, 50g meduňka, 50g máta. Do 1 litru vody dát 2 lžíce bylin. Vařit 1 minutu, nechat stát 10 minut, pak scedit. Denně ráno uvařit 1 litr čaje, dát do termosky a pít 3x denně. Pít po dobu 1 měsíce, pak následuje 14 denní přestávka a znovu opakovat po dobu 1 měsíce.
Čaj na otěhotnění podle Ludmily Mojžíšové:
20g řebříček, 20g šípek, 10g mateřídouška, 15g dobromysl, 7g květ hluchavky, 15g truskavec, 5g heřmánek, 10g čekanka, 7g jitrocel. Do 3 dcl studené vody přidat 10g směsi. Nechat přejít varem a vylouhovat 30 minut. Pít 2x denně, ideálně nalačno.
Čaj ke zdárnému početí:
100g třezalka, 100g kopřiva, 100g kontryhel, 50g hluchavka, 30g měsíček, 20g řebříček. Polovina lžíce se spaří v 1/4 litru vody. Nechá se 15 minut vylouhovat. Pije se 3x denně mimo menstruaci. Po spotřebování směsi se udělá 14 denní pauza a pak znovu opakovat.
Čaj na neplodnost:
240g řebříček, 60g květů černého bezu, 30g jmelí, 30g zeměžluč, 30g máta peprná, 20g máta kadeřavá, 20g nať mařinky vonné, 20g nať mateřídoušky, 20g oddenek puškvorce. Do 1 litru vody vhodíme 10g směsi a pod pokličkou vaříme 1 minutu. Necháme vylouhovat do vychladnutí, scedíme a uschováme v chladnu. Pijeme třikrát denně 1dcl před jídlem a stejné množství asi 1 hodinu po jídle. Po napití v poledne a večer před jídlem vezmeme jednu čajovou lžičku olivového oleje, po jídle pak čajovou lžičku medu, podle možnosti jednodruhového. Zároveň pijeme nálev z meduňky lékařské, asi půl litru denně. Večer lehké masáže podbřišku, slabin a křížové oblasti, pak se teple zabalíme a jdeme spát.
Čaje povzbuzující mužskou plodnost lze připravit z ovsa nebo zázvoru.
Bylinky můžete zakoupit v bylinkářství, kde vám vyrobí určitý čaj na míru nebo v přesném poměru, jak jim zadáte.