Bylinky, které posilují imunitu

bylinky 2 e1608574344267

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti stále vzrůstá poptávka po přírodních prostředcích na podporu imunity, a to nejen kvůli současné epidemii koronaviru. K dispozici je hlavně celá řada léčivých rostlin, z nichž některé se v současnosti těší velké oblibě, jiné jsou, zatím, méně známé.

V případě léčivých rostlin se obvykle nejedná o působení jedné obsažené látky (nebo skupiny látek), ale současné působení více látek, které spoluprací-odborníci to označují jako tzv. synergické působení.

Může se jednat o látky označované jako glukany, polysacharidy, flavonoidy, proanthokyanidiny a další. Toto působení zajišťuje posílení (neboli stimulaci) imunitního systému.

Různé látky mohou působit na různé součásti imunitního systému: bílé krvinky, fagocytární systém (zahrnující makrofágy a neutrofilní granulocyty) nebo tzv. systém komplementu a další děje.  Rovněž působí jako antioxidanty, tedy látky, které eliminují negativní vliv škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.

K nejznámějším patří zástupci rodu třapatek (Echinacea spp.), rakytník řešetlákový (Hippophaë rhamnoides L.), šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis), černucha setá (Nigella sativa) nebo vilkakora (Uncaria tomentosa.

Echinacea neboli třapatka nachová (Echinacea purpurea), která je vhodná zejména jako prevence v období chřipkových epidemií, ale i jako doplněk léčby nachlazení a chřipek. Významně ovlivňuje lymfatický systém a otok uzlin v souvislosti s infekcí a podporuje nespecifickou imunitu. Třapatka nachová z fytochemikálií obsahuje silice, ß-sitosterol, mastné kyseliny – palmitová a linolová, fenolické látky a polysacharidy. Hlavními účinnými látkami jsou echinakosidy.

K dalším zástupcům z rodu třapatek patří Echinacea angustifolia (třapatka úzkolistá) nebo Echinacea pallida (třapatka bledá).

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) obsahuje zejména velké množství vitamínu C. Vitamín C (odborně kyselina askorbová) se řadí mezi silné antioxidanty (chrání náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí) a přispívá k normální funkci imunitního systému. Dále obsahuje nenasycené mastné kyseliny, flavonoidy, karotenoidy, vitamíny B komplexu a dále vitamíny D, E, A, K. Rakytník obsahuje také stopové prvky jako železo, bór, mangan, tříslovin nebo sacharidy. Rovněž obsažené flavonoidy nebo karotenoidy patří, stejně jako vitamin C, k antioxidantům.

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) obsahuje jako hlavní látky flavonoidy. Je také řazen k adaptogenům.  Tato léčivá rostlina má silné antioxidační vlastnosti. Dále se u něj uvádí, že přispívá ke snížení krevního tlaku, působí protizánětlivě, sedativně, proti křečím, proti alergickým projevům a také se mu přisuzuje příznivé působení proti virům nebo bakteriím. odborníci uvádějí, že šišák bajkalský u pacientů po chemoterapii pomáhá obnovovat imunitní systém a podporuje krvetvorbu.

Méně známou rostlinou je černucha setá (Nigella sativa), ze které se používají semena. Obsažené látky pomáhají při uvolňování křečí hladkého svalstva, působí proti nadýmání, močopudně i žlučopudně, při dýchacích problémech, chřipce i nachlazení a dalších problémech. Černucha setá může být jedna ze složek přírodních přípravků, ale může se pít i jako čaj. Z důležitých látek lze uvést thymochinony a dithymochinony.

Na závěr bych chtěl zmínit exotickou vilcacoru. Jedná se o kůru z amazonské liány, která má vysoce léčivé širokospektrální účinky. Pravidelné užívání vilcacory přispívá významným způsobem k celkovému posílení obranyschopnosti a vitality organismu. Fytochemická analýza prokázala asi 56 ověřených účinných látek, z nichž na prvním místě stojí alkaloidy. Vědecké studie prokázaly, že již nepatrné množství těchto látek zvýší činnost imunitního systému až o 50 %. Další látky obsažené ve vilcacoře se starají o to, aby se škodlivé zbytky chemických léků mohly z těla rychleji vylučovat.

Je známější pod názvem Uňa de gato či kočičí dráp. V doplňcích stravy je nejvíce pod názvem Vilcacora. Nejdůležitějšími obsahovými látkami jsou oxindolové alkaloidy a glykosidy kyseliny quinové. K jejím nejsilnějším stránkám patří tedy působení při vleklých zánětech a posílení imunity.