Bylinky a vlasy

cm zena na dece

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S řadou výtažků z bylinek se můžeme setkat nejen v přípravcích na podporu růstu vlasů, ale i při dalších problémech spojených s vlasy, a to buď ve formě přípravků k zevnímu, ale i k vnitřnímu užití.

Jednou z takových účinných látek je carvacrol. Tato látka je obsažená v oregánovém oleji, získaném z dobromysli. Kromě jiného má tato látka velmi silné antioxidační účinky. Pro nás je důležité, že příznivě ovlivňuje léčbu plísní, které se mohou vyskytnout na povrchu hlavy. Je označována jako silná přírodní látka podobná efektem účinku do jisté míry antibiotikům, působícím i na bakteriální kmeny, které jsou jinak velmi odolné.

Další z důležitých bylin podporujících růst vlasů je přeslička rolní. V kosmetice patří mezi rostliny s největším obsahem kyseliny křemičité. Kyselina křemičitá, jak již název napovídá, obsahuje křemík. Ten zpevňuje vazivové tkanivo a podporuje látkovou výměnu pokožky. Je důležitou látkou pro stavbu kůže. Je také výborným pomocníkem při léčbě akné a nečisté mastné pleti. Má celkově očistné a detoxikační účinky na organismus.

K vnitřně užívaným látkám patří za studena lisovaný pupalkový olej ze zralých semen rostliny pupalky dvouleté (oenothera biennis L.). Tento olej je zdrojem nenasycených mastných kyselin, které organismus potřebuje k biosyntéze životně důležitých látek, celkově označovaných jako eikosanoidy a tyto látky pomáhají udržovat zdravý stav vlasů a nehtů.

Mezi další látky z této skupiny patří výtažek z jinanu dvoulaločného – ginkgo biloby, který zlepšuje prokrvení tkáně komplexním způsobem, a tím stimuluje růst a kvalitu vlasů.

K povrchově používaným látkám patří například olej z hroznových jadérek vinné révy (Vitis vinifera), který účinkuje pouze povrchově, aniž by se vstřebával do organismu. Na pokožce hlavy působí na vlasové kořínky a chrání je před degenerativními změnami, které u dědičně disponovaných jedinců jsou příčinou slábnutí a následné ztráty vlasů.

Zevně se rovněž z léčivých bylin na vlasy používá kopřiva dvoudomá (Urtica dioica). Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek se používá v kosmetickém průmyslu k výrobě přípravků posilujících pokožku a růst vlasů. V obchodech jsou časté kopřivové šampony. Jako výtažek na vlasy je posiluje a zabraňuje jejich vypadávání. Lze připravit silný odvar pro omývání vlasů nebo zábal.

Rovněž bříza bělokorá (Betula pendula) je používána v léčebných přípravcích. V léčebné kosmetice je droga doporučována při ztrátě vlasů a lupech.

V řadě kosmetických přípravků se používají esenciální oleje, které obsahují silice z léčivých rostlin. Esenciální oleje z šalvěje, tymiánu, citronu, levandule obsahuje vyváženou směs esenciálních rostlinných olejů, které mají velkou účinnost proti vypadávání vlasů, neboť posiluje vlasové kořínky.

Celková nabídka přípravků pro krásné a zdravé vlasy.