Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Sexuální potíže se vyskytují u poměrně velkého procenta mužů, jejich počet vzrůstá s věkem. Jsou spojeny hlavně s poruchou erekce (erektivní dysfunkcí), ale také s poruchami ejakulace či s kvalitou sexuálního života obecně. Mohou mít řadu příčin – velké procento tvoří psychosomatické potíže, kde kvalitu erekce ovlivňuje psychický stav pacienta (stres, problémy v práci či osobním životě, strach ze selhání v sexuálním životě a podobně). Kvalitu erekce negativně ovlivňují i některé užívané léky, ale také špatný životní styl (kouření, alkohol, drogy). Rovněž některé nemoci mohou negativně působit – například cukrovka, nemoci štítné žlázy či deprese.
Pro řadu pacientů je velmi obtížné se s choulostivým problémem svěřit lékaři, i kdyby se jednalo o odborníka. Pro tento případ je velmi užitečné vědět, že jsou k dispozici i bez lékařského předpisu doplňky stravy, které obsahují mimo jiné i výtažky z některých léčivých rostlin, které jsou schopny povzbudit erekci. Princip působení jednotlivých rostlin (ale i dalších přírodních látek) je odlišný, proto se můžete setkat hlavně s jejich kombinací v jednotlivých výrobcích. Obecně platí, že by níže zmíněné přírodní látky neměly užívat děti a těhotné a kojící ženy. Z důvodů možného ovlivnění cévního systému by měli být opatrní při užívání pacienti s onemocněním srdce.
K nejznámějším rostlinám patří kotvičník zemní, maca, šafrán setý a ženšen všehoj.
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je s oblibou nazýván „rostlinnou viagrou“. Tato rostlina obsahuje velké množství steroidních saponinů (někde se můžeme setkat s názvem rostlinné steroly). U kotvičníku je zajímavé, že působí pozitivně jak u mužů, tak i u žen. Pomáhá zvyšovat hladinu luteinizačního hormonu a v důsledku toho pomáhá zvyšovat produkci testosteronu a stimulovat všechny účinky s tím spojené. Působí na podporu libida, u mužů podporuje spermatogenezi a růst svalové tkáně. U žen může dokonce pomáhat zmírňovat negativní příznaky klimakteria. Kotvičník by neměli užívat pacienti trpící chudokrevností (anémií). Pokud je u nich diagnostikované hormon-dependentní nádorové onemocnění či jiná porucha hormonální, nesmí kotvičník užívat bez souhlasu lékaře.
Maca (Lepidium meyenii) je zpracovávána ve formě sušeného prášku. Používá se v tradiční peruánské medicíně v případě neplodnosti, impotence či frigidity. Pomáhá též obnovovat fyzické síly při stavech vyčerpanosti či v období rekonvalescence. Macu najdete ve stejnojmenném přípravku Maca.
Šafrán setý je afrodisiakum původně používané v orientální medicíně. Hlavní obsaženou látkou je safranal, který je znám pro své pozitivní antidepresivní účinky, ale pomáhá i u poruch erekce či u žen u premenstruačního syndromu. Použití šafránu je vhodné při sexuálních poruchách vzniklých v důsledku stresu, psychické nerovnováhy či depresí. Mohou ho užívat jak ženy, tak muži. Šafrán setý by neměli užívat pacienti, kteří užívají antidepresiva, tedy u vážnějších forem klinické deprese. Výtažek ze šafránu můžete užívat v přípravku z našeho sortimentu šafrán. Někdy se můžeme také setkat v přírodních přípravcích s výtažkem ze ženšenu (panax ginseng) či z jinanu dvoulaločnatého (Gingko biloba). Tyto výtažky sice přímo neovlivňují erekci, ale mají užitečné podpůrné účinky. Ženšen pomáhá při únavě a vyčerpanosti a gingko biloba pomáhá rozšiřovat cévy, tedy i v oblasti penisu. Ženšen najdete v přípravku Ženšen korejský a ginkgo bilobu v řadě přípravků, například v doplňku stravy Ginkgo biloba.
Arginin sice nepatří mezi léčivé rostliny, ale mezi aminokyseliny, nicméně je velmi častou součástí přípravků na podporu erekce a tak se o něm zmíníme. Arginin podporuje produkci svalové hmoty, růstového hormonu a pomáhá urychlovat celkovou regeneraci. Důležité pro sexuální potíže je, že při svých přeměnách v organismu poskytuje vznik molekuly oxidu dusnatého, jehož vyšší místní koncentrace vede k roztažení cév a možnému zlepšení erekce. Používá se při podpoře léčby mužské neplodnosti a erektilní dysfukce. Arginin by neměli užívat pacienti, kteří jsou schizofrenici či onemocněli akutní herpetickou infekcí. Astmatici by se měli nejprve poradit s lékařem.
Jak již bylo zmíněno, řadu těchto bylinek či dalších látek najít v kombinovaných přípravcích, kde se jejich působení navzájem doplňuje a potencuje. Výběr přípravků je opravdu velký a proto muži (a v některých případech ani ženy) mohou pomocí jejich užívání dosáhnout zvýšení kvality sexuálního života, což přispěje bezesporu k lepší harmonii partnerského vztahu.