Bylinky a potravinové doplňky pro těhotné

cm tehotna zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Těhotenství je velice důležitým obdobím v životě každé ženy. A může to být období kouzelné nebo naopak skličující (někdy obojí), ve velké míře to závisí na zdravotním stavu ženy. Tak jako tak, je toto období emočně i fyzicky velice náročné. Jestliže budete vědět, jak si udržet dobré zdraví, prožijete šťastné a zdravé těhotenství.

V těhotenství byste měli, víc než kdykoliv jindy, žít v souladu s přírodou. Nejlepší by bylo dostat do těla co nejvíce vitamínů a minerálů z jídla. Jenomže, v případě některých vitamínů a minerálů je velice obtížné získat alespoň doporučenou denní dávku (což je minimum!) pouze z jídla. A jejich nedostatek se může projevit mnoha způsoby, u kterých váš doktor bude obtížně pátrat po příčině jejich vzniku. Proto je pro vás nejlepší, když budete v průběhu těhotenství užívat přírodní doplňky stravy.

Výživové doplňky podporující zdravé těhotenství

V průběhu těhotenství stoupají nároky na přísun mnoha vitamínů a minerálů, včetně železa, vápníku a kyseliny listové. To je důvod, pro který je dobré užívat kvalitní přírodní prenatální vitamíny. Prenatální vitamíny obsahují vitamíny a minerály jako běžné multivitaminy, včetně kyseliny listové. Pokud neobsahují dostatečné množství železa a vápníku, které v těhotenství potřebujete, musíte zbytek získat z jiných zdrojů – především vhodnou stravou. Mnoho prenatálních vitamínů nabízí také extra doplňky, jako například zázvor, který pomáhá při pocitu na zvracení.

V průběhu těhotenství jsou také velice důležité omega 3 mastné kyseliny, především DHA (kyselina dokosahexaenová). DHA, která se nachází v každé buňce našeho těla, má rozhodující vliv na vývoj mozku, očí a centrálního nervového systému, u dítěte také zlepšuje vývoj kognitivních funkcí, což vede k vyššímu IQ. Budoucí mamince navíc snižuje riziko předčasných porodů a poporodních depresí.

Nejlepší bylinky pro těhotné

Následující bylinky užívají ženy již staletí k výživě sebe i svého miminka a k ulehčení těhotenství. Každá obsahuje vitamíny, minerály a jiné přírodní látky potřebné pro zdravý průběh těhotenství.

Listy maliníku – posilují dělohu, uklidňují spastické svaly a zlepšují kontraktilitu dělohy v průběhu porodu. Mají pozitivní vliv na vaječníky, redukují ranní nevolnost, střevní křeče způsobené zvýšenou hladinou progesteronu a také zvyšují tvorbu mléka. Navíc se používají na krvácející dásně, vředy v ústech, krvácení, hemeroidy a opary. Mají pozitivní vliv na zdraví nehtů, kostí, zubů a pokožky.

Tolice vojtěška -„otec všech jídel“, pozitivně ovlivňuje funkci hypofýzy, obsahuje enzymy umožňující správné vstřebávání jídla, čímž přispívá k optimalizaci váhy, snižuje pravděpodobnost vzniku cukrovky a zažívacích těžkostí, odkyseluje tělo (je zásadotvorná), zlepšuje funkci jater, redukuje otoky, optimalizuje činnost střev, zlepšuje spánek a snižuje cholesterol.

Oves setý (ovesné vločky) – posiluje nervové buňky, je vhodnou výživou pro mozek a endokrinní systém, redukuje úzkost, křeče v nohou a bušení srdce, zlepšuje trávení a vylučování, zlepšuje cirkulaci do dělohy a placenty, zvyšuje hustotu kostí a zubní skloviny, ulevuje od svědění kůže.

Kopřiva – má pozitivní vliv na nadledvinky (zvyšuje energii) a imunitní systém, pomáhá zvládat sezónní alergie, obnovuje funkce ledvin, zvyšuje odolnost vůči nemocím, snižuje inkontinenci a zamezuje infekcím močových cest, eliminuje otoky, zlepšuje funkci jater, zlepšuje absorpci železa (redukuje anemii), stabilizuje hladinu cukru v krvi, zmírňuje bolesti hlavy, zvyšuje tvorbu mléka a snižuje pravděpodobnost poporodního krvácení.

Tyto byliny jsou lehce dostupné a levné. Když je smícháte dohromady, můžete si z nich udělat vynikající čaj. Denně užívejte tablety nebo pijte čaj, abyste měly zdravé těhotenství.