Bylinky a kašel

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kašel sám o sobě je užitečný reflex, kterým se naše tělo zbavuje nežádoucích částic. Může se jednat o cizorodé částice, jako je prach, podráždit může kouř, tělo se také může snažit zbavit hlenu nebo se může jednat například o reakci na chlad. Příčin může být zkrátka mnoho.

Ovšem kašel se z užitečného mění na nežádoucí, pokud se stává příznakem doprovázejícím onemocnění horních cest dýchacích. Kašel v tomto případě může mít více příčin. Jednou z nejčastějších je zadní rýma, kdy dochází k zatékání hlenu, kterému dochází při zánětu dutin a nutí k častému vykašlávání. K dalším příčinám patří astma nebo také reflexní choroba jícnu, kdy se vrací potrava ze žaludku do jícnu a nutí k vykašlávání.

V počátcích je kašel suchý, dráždivý a snažíme se ho tlumit. K další fázi dochází k vykašlávání sputa, kdy se snažíme toto sputum zředit, aby docházelo k jeho lepšímu vykašlávání a tím i ke zlepšení průběhu nemoci. Kromě podávaných přípravků může přispět k lepší viskozitě hlenu dodržování pravidelného pitného režimu.

Při léčbě je důležité si uvědomit, že by se neměly kombinovat přípravky kašel tlumící s přípravky podporujícími vykašlávání kvůli nežádoucímu hromadění hlenu v dolních cestách dýchacích. Rovněž přípravky podporující vykašlávání by se neměly podávat večer, aby nedocházelo k vykašlávání v noci, kdy je to nevhodné.

Existuje řada bylinek, které podporují proces vykašlávání a s řadou z nich se můžeme setkat v doplňcích stravy, s některými dokonce i v lécích. Jedním z nejznámějších je jitrocel kopinatý (plantago lanceolata), který obsahuje sliz, který zlepšuje viskozitu hlenu a napomáhá vykašlávání. Jitrocel je samotný vhodný i pro děti, například v přípravku Dětský jitrocelový sirup.

Tymián (thymus vulgaris) obsahuje silice (tymol, karvakrol, cineol a podobně), které pomáhají při léčbě kašle a mírní jeho průběh. Tymiánové silice se používají i v aroma-terapii k inhalacím.

Podobné silice (thymol, karvakrol, cymen) obsahuje i mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) se stejnými účinky. Tyto silice dobře napomáhají rozpouštět hleny. Všechny tři bylinky lze najít v našem sortimentu v přípravku Medový sirup s jitrocelem, mateřídouškou a tymiánem.

Další užitečnou bylinkou je divizna velkokvětá (Verbascum desnsiflorum), která obsahuje jako účinné složky flavonoidy, třísloviny a zejména pro léčbu kašle užitečné saponiny. Divizna pozitivně působí jak u suchého, tak i vlhkého kašle. Podporuje díky saponinům zředění hlenu a jeho lepší vykašlávání, což pomáhá při produktivním kašli. Ovšem také pomáhá na sliznici dýchacích cest ochranný film, který brání jejímu vysychání a tím snižuje nucení ke kašli. Výtažek z divizny je obsažen v přípravku diviznové směsi.

Existuje i celé další množství léčivých rostlin, například boswelie, bazalka či eukalyptus, jejichž výtažky společně s jitrocelem a mateřídouškou.