Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Játra nejsou jen největší vnitřní orgán na pět, jak by řekli křížovkáři, ale jsou pro nás nesmírně důležité a proto bychom o ně měli pečovat a snažit se je šetřit. Jsou centrálním orgánem látkové výměny (což je přeměna výživných látek z potravy v jednoduché základní kameny k regeneraci buněk a tkání).
Z toho vyplývá, že mají jednoznačně klíčovou roli v metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků, což jsou složky, které se právě z potravy vytvářejí. Jsou také zásobním orgánem – ukládají glykogen (má funkci zásobního polysacharidu a pomáhá překlenout období mezi jídly) a železo. Vytvářejí se v nich bílkoviny krevní plazmy (plasmatické proteiny). Porucha jejich tvorby znamená poruchu srážlivosti krve (chybí koagulační faktory) a dále otoky způsobené výpadkem albuminu (snížený onkotický tlak). Rovněž mají důležitou roli při detoxikaci organismu – cizí hydrofobní molekuly jsou oxidovány a spojeny s hydrofilními látkami, což umožní jejich vyloučení do žluče nebo krevní plazmy a posléze odsud jsou vyloučeny v ledvinách.
Játra také hrají důležitou roli v metabolismu chemických léků, protože v játrech se koná jejich přeměna do farmakologicky aktivní formy. Játra mají mnoho dalších důležitých funkcí, ale jejich popis by vystačil na jiný, velmi podrobný článek. V případě poškození jater (řekli bychom lidově opotřebení) se jako první hlásí únava, která je nenápadným, ale charakteristickým rysem, že je třeba játra podpořit. Jistotu mohou přinést až laboratorní testy.
Nemusíme ale čekat hned na testy, můžeme již pomocí bylinek již dříve. Netřeba zmiňovat, že čím dříve, tím bude jejich působení výraznější. Samozřejmě je třeba vyloučit alkohol, nikotin a nezdravá jídla z jídelníčku (jaterní dieta).
Jaké bylinky jsou tedy dobré na játra neboli lidově řečeno bylinky na pročištění jater?
Neznámější z bylinek je ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Podle jeho latinského názvu je pojmenovaná směs 3 obsaženým látek v této bylině – silymarin. Tyto látky působí hepatoprotektivně (chrání jaterní buňky). Právě proto je silymarin doporučován v případě chronické žloutenky, nadměrné konzumaci alkoholu či preventivně proti působení těžkých kovů. Význam má i při užívání více léků najednou. Je také antioxidantem – pomáhá chránit organismus před negativním působením volných radikálů. Je součástí i některých vyráběných klasických léků. Další bylinkou je smetanka lékařská (Taraxacum officinale), lidově pampeliška. Díky obsahu hořčin pampeliška pomáhá při trávících potížích podporou odtoku žluče z jater. V tradiční asijské medicíně se přisuzuje schopnost odstraňovat odpadní produkty z organismu. V tradičním léčitelství je pampeliška doporučována pacientům s nedostatečnou funkcí jater (ať už díky alkoholu či špatném složení jídelníčku). Játrům pomáhá i čekanka obecná (cichorium intybus). V léčitelství se z ní používá nať i kořen. Mírně podporuje tvorbu žluči, působí proti nadýmání a nechutenství (obsahuje hořčiny) a všeobecně se doporučuje jako doplněk léčby u jaterních chorob. Důležitý je i obsah vlákniny a dalších látek, zejména vitamínů ze skupiny B. Játrům pomáhá rovněž, jak je již poznat podle jeho názvu, jatérník podléška (Hepatica nobilis). Dnes se již moc nepoužívá, ale dříve se v tradičním léčitelství používal při onemocnění jater. Používal se list nebo květ ve formě odvaru. Byl doporučován při tvrdnutí, zánětech či zvětšení jater. Při nemocech jater býval používán i benedikt lékařský (Cnicus benedictus). Byl užitečný i při nadýmání či nechutenství. K oblíbeným bylinkám patří řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) – pomáhá čistit žlučové cesty a podporuje rozpuštění žlučových kamenů a písku. Je součástí různých čajových směsí používaných při onemocnění jater a poruše látkové výměny. Dají se také doporučit přípravky ostropestřecová směs nebo rdesno mnohokvěté. Bylinek, které tím či oním způsobem pomáhají je samozřejmě více – jako příklad lze ještě uvést artyčok, kurkumu, zeměžluč či pelyněk. Je dobré zdůraznit, že většina bylinek pomáhá jak u onemocnění jater, tak i souběžně u onemocnění žlučníku. Takže při výběru směsi pro jaterní čaj máte z čeho vybírat!