Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V podzimním období vždy stoupá riziko napadení oslabeného organismu různými, nejčastěji virovými onemocněními, někdy se projevujícími jako klasická chřipka, někdy schované pod neurčité označení virová onemocnění horních cest dýchacích s příznaky, jako je zvýšená teplota, rýma, kašel, bolesti hlavy a dalšími.
Je důležité si toto riziko uvědomit a včas se připravit preventivním užíváním výtažků z léčivých rostlin (mohou to být i jiné přírodní přípravky) ať už ve formě tabletek, čajů či sirupů.
Tyto rostliny jsou řazeny mezi imunostimulancia. Jejich imunostimulační působení je dáno působením obvykle celého komplexu obsažených látek. Jejich působení je označeno jako synergické, tj. vzájemně se posilující (polysacharidy, glukany, flavonoidy a další). Mechanismus působení je různý, někdy stimulují účinnost a aktivitu některých druhů bílých krvinek, zasahují do fagocytárního systému (makrofágy a neutrofilní granulocyty) a mohli bychom jmenovat i další mechanismy. Důležité je také, že některé rostliny působí jako antioxidanty a likvidují nadbytečné volné radikály v organismu.
Asi nejznámější rostlina je Echinacea purpurea neboli třapatka nachová, která výrazně posiluje imunitní systém. Používá se z ní kořen a z obsahových látek lze zmínit kyselinu kávovou, alkylamidy a polysacharidy. Nejčastěji se používá jako lihová tinktura či tabletky, ale šťávu z ní můžeme najít i v sirupech.
Dalším je rakytník řešetlákový (Hipophae rhamnoides). Zde se využívají plody, které mimo jiné obsahují velké množství vitamínu C. Obsahuje i flavonoidy, karotenoidy a další vitamíny. Používá se ve formě želatinových tobolek, oleje, sirupů či čajů.
Imunitu podporuje rovněž indiánské lapacho (Tabubeia impetiginosa). Uvádí se také jeho protizánětlivý, analgetický a antioxidační účinek, působí proti bakteriím, houbám a parazitům. Obsahuje naftochinon lapachol a antrachinony. Používá se ve formě čaje či tabletek.
Další exotickou bylinkou je vilcacora (Uncaria tormentosa). Uvádí se rovněž působení při zánětlivých chorobách (astmatu, revmatismu, artritidě), poruchách menstruace, infekcích močových cest, žaludečních vředech a při léčbě chronického únavového systému. Z obsažených látek lze zmínit alkaloidy isopteridin a uncarin. Používá se z ní kůra a listy. Můžeme ji najít hlavně v přípravcích ve formě tabletek.
Méně známou rostlinou je černucha setá (Nigella sativa), ze které se používají semena. Obsažené látky pomáhají při uvolňování křečí hladkého svalstva, působí proti nadýmání, močopudně i žlučopudně, při dýchacích problémech, chřipce i nachlazení a dalších problémech. Černucha setá může být jedna ze složek přírodních přípravků, ale může se pít i jako čaj. Z důležitých látek lze uvést thymochinony a dithymochinony.
Velmi známou rostlinou je ženšen všehoj (Panax ginseng). Jeho stimulační účinky na obranyschopnost lidského těla byly prokázány mnoha odbornými studiemi. Kořen ženšenu obsahuje celou řadu aktivních látek označovaných jako ginsenoidy. Tyto látky mají významnou adaptogenní a stimulační aktivitu. V poslední době jsou u ženšenu ještě zmiňovány další látky, oligosacharidy, které mají vysokou imunostimulační aktivitu, danou tím, že zvyšují fagocytózu makrofágů. Ženšen je označován jako tonikum, tedy posiluje jak psychickou, tak fyzickou aktivitu.
Tím ale výčet léčivých rostlin povzbuzujících imunitu nekončí. Dále lze stručně uvést šišák bajkalský, leuzeu šustivou, rozchodnici růžovou a řadu dalších. Z uvedeného lze shrnout, že rozhodně můžeme najít v přírodě nespočet možností, jak posílit preventivně svoji imunitu. Užíváním přírodních přípravků s výtažkem z některých uvedených rostlin můžeme posílit imunitu i během nemoci.