Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Brutnák lékařský je zařazován do čeledi brutnákovitých (Boraginaceae). Její jméno je odvozené ze slova borra nebo burra, které pochází z pozdní latiny nebo španělštiny a znamená ježatý, drsný vous. Jako droga nabyl brutnák určitého významu teprve ve vrcholném středověku. Do té doby byl pěstován jako zelenina a koření (pro svoji okurkovou vůni a chuť se mladé listy používají k dochucování smetany a měkkých sýrů, omáček, polévek a přípravě bylinkového másla).
Jedná se o jednoletou rostlinu. Její vlastí je Středozemí a Malá Asie. U nás se objevuje málokdy, občas se pěstuje jako zelenina či medonosná rostlina (za den vytvoří v jednom květu až 2,6 mg nektaru), vyjimečně roste i planě. Z rostliny se v historii sušily kvetoucí vrcholky rostliny a listy. Mezi hlavní účinné látky, v nich obsažené, patří slizy, třísloviny, kyselina křemičitá a tzv. pyrolizidinové alkaloidy.
V tradičním léčitelství se tato rostlinná droga používala při léčbě onemocnění horních cest dýchacích doprovázených kašlem, jako diuretikum při zánětech ledvin a močového měchýře i jako prevence zánětů pohrudnice, pobřišnice a kloubového revmatismu. Účinky ovšem nejsou odborně doložené pomocí výsledků farmakologických a lékařských zkoušek. Bohužel pyrolizidinové alkaloidy, obsažené v této rostlině, mohou působit hepatotoxicky, genotoxicky či karcinogenně. Proto je užívání rostliny i jejích lékových forem rizikové.
Pro nás je důležité, že ze semen rostliny se získává mastný olej (Boraginis oleum) s vysokým množstvím nenasycených mastných kyselin (jako je kyselina linolová nebo gama-linolenová). Tento olej, užívaný vnitřně, má protizánětlivé účinky. Dlouhodobé užívání má příznivé účinky při revmatoidní artritidě. Farmakologické a klinické studie uvádějí léčebný účinek při zánětlivých kožních onemocněních.
Při léčbě antidepresivy a antikoagulancii je používaní brutnáku nutné konzultovat s lékařem. Droga se nedoporučuje kombinovat s česnekem a jinanem. Brutnák lékařský (Borago officinalis) je kontraindikován v době těhotenství a laktace. Brutnákový olej může vyvolávat u citlivých pacientů gastrointestinální obtíže.