Bromelain ve službách střevní symbiózy

Bez názvu 2 e1591097066429

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Rád sleduji, jak probíhají nebo v minulosti probíhaly vědecké výzkumy přírodních látek ve snaze najít a využívat přírodní produkt k léčení.

Oblíbený ananas

Ananas se stal v druhé polovině minulého století středem výzkumů mnohých vědeckých institucí, protože je zdrojem enzymů, tolik potřebných pro správné funkce těla.
Když byl před 80.lety z ananasu izolován bromelain a zkoumán v potravinářství, průmyslu a farmakologii, ukázalo se, že je důležitý i pro medicínu. Hned v začátku se používala tzv. bromelainová pasta při léčení popálenin a je využívána dodnes. Látky v ní obsažené působí na enzym kolagenázu, jejíž aktivita se popálením zablokuje.

Spojuje se s některými nespecifikými proteinázami a společně urychlují hojení rány odstraňováním odumřelé tkáně, což umožňuje regeneraci a tvorbu nové. Podporuje i snadnější hojení jizev.

Bromelain pomáhá snižovat vznik zánětu, bolestivost šlachových a svalových poranění, urychluje vstřebávání otoků a krevních výronů. Je hlavně trávicím enzymem, důležitým v procesu trávení. Ovlivňuje kvalitu vnitřních biochemický procesů. Také se dostává do všech částí v těle, kde pomáhá rozkládat tuk; dotkne se celulitidy a redukce hmotnosti. Ve spojení například s papainem (enzym z papáji) celkově podporuje, kromě výše popsaného, obranyschopnost organizmu. Z ananasu se získávají další látky – proteázy (proteolytický enzym, který štěpí bílkoviny na aminokyseliny) a také novodobě popsaná látka proxeronin, která s enzymem proxenidázou tvoří xeronin – a ten je zodpovědný za chemické vazby v mnoha biochemických procesech lidského těla. Ještě více proxeroninu se však nachází ve šťávě z plodů stromu morinda citrifolia, který roste na Tahiti a na Havaji.

O bromelainu již je podrobně napsáno v článku „Bromelain“.

Narušená střevní symbióza

Zde bych chtěl soustředit pozornost na střevní symbiózu, kterou považuji za klíčovou pro udržování zdraví. Téměř u každé nemoci s označením „chronická“ stojí v popředí dysbióza, to je narušení symbiózy jednak civilizačními vlivy, chybným stravováním, ale také léky, kterých chronicky nemocný člověk většinou užívá dost, někdy až hodně.

Člověk již při narození dostává do své „výbavy“ určitou zásobu vnitřních enzymů. Pokud ovšem nedodáváme do těla i vnější enzymy, pak se zásoba těchto vnitřních enzymů vyčerpá. Současně klesá produkce hormonů a klesá i tvorba nových buněk. Hromadí se škodliviny (homotoxiny – lidské jedy). Nedokonale se štěpí bílkoviny, a ty pak hnijí jak v tlustém, tak i v tenkém střevě. Tím se vytvoří podmínky pro dysbiózu (přemnoží se škodlivé bakterie, např. i kvasinka), vzniklé jedy se dostávají přímo do krve a způsobují řadu fyzických i psychických poruch. Lze pak hovořit o předčasném stárnutí a rakovině.

Bromelain

Dokáže jakožto proteolytický enzym vysoce účinně štěpit bílkoviny (jak je výše zmíněno). Brání tím nejen vzniku toxinů, ale pomáhá rovněž likvidovat rakovinné buňky. Hodně podstatný je i fakt, že na sebe ve střevech váže přítomný kyslík, čímž odstraňuje aerobní prostředí. To je důležitý moment, protože bez kyslíku pak nedochází ke hnití, kvašení, tvorbě jedů a dysbióze. A takové prostředí je opět potřebné pro tvorbu výše uvedené kolagenózy.

Další pomocníci

Dlouhá léta prosazuji užívání probiotik a prebiotik. Myslím si, že každý člověk, i když je zdravý, by je měl užívat minimálně 2 x do roka. Nemocný člověk, trpící jakoukoliv chronickou nemocí, by je měl užívat častěji – 4 x do roka.

Bromelain je vhodným pomocníkem a doplňkem k této sestavě, která patří nejen do oblasti prevence, ale i léčby.