Brokolice, která chutná, ale i léčí

brokolice

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

O brokolici se chystám napsat již delší čas, bylo ji však třeba dnes povařit k obědu, abych si na své předsevzetí vzpomněla. Mám ji velmi ráda a věřím, že vy také. Je totiž královnou mezi zeleninou. Věděli jste, že když brokolici vkládáte až do vroucí vody a následně ji provaříte zhruba pět minut, zachováte v ní většinu cenného vitamínu C? Navíc, to, co na brokolici skutečně miluji, je její křupavá a svěží chuť, o kterou dlouhým varem samozřejmě přijdeme. Vaříme-li ji však pouze krátce, zcela jistě můžeme chroupat. Jemný vývar, který nám zůstane pak určitě nevylévejme, namísto toho jej použijme při přípravě polévky, případně, přidejme jej k zeleninové směsi, kterou doprovodíme jakýkoli oběd či večeři. Vývar je dar, který ukrývá hezkou řádku minerálních látek, ale i vitamínů.

Brokolicí proti rakovině

Brokolici řadíme do čeledi brukvovitých, stejně jako pak choi, zelí, kapustu, kedlubnu či mangold. Veškerá tato zelenina je zdrojem vynikajících fytochemických látek zvaných isothiokyanáty. Ty jsou velkými pomocníky v boji proti rakovině, především tím, že neutralizují karcinogeny. Princip jejich fungování je takový, že redukují škodlivé působení karcinogenních látek, stimulují uvolňování hlavních nepřátel rakovinného bujení a navíc, urychlují jejich vyloučení z těla ven. Studie prokázaly, že isothiokyanáty pomáhají v prevenci rakoviny plic a jícnu a mohou snížit i riziko rozvoje jiných typů rakoviny, včetně zažívacího ústrojí. Brokolice je zeleninou stvořenou pro ženy, neboť obsahuje jeden z účinných isothiokyanátů, který je inhibitorem karcinomu prsu.

Indol-3- carbinol snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a děložního čípku

Brokolice ve své zelené hlávce ukrývá cenný Indol-3- carbinol, který krom toho, že vykazuje silné antioxidační schopnosti, též působí jako stimulátor detoxikačních enzymů, chrání strukturu DNA a snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a děložního čípku. Estrogen, který je jedním z hlavních ženských hormonů je složen ze třech složek, které se v těle chovají odlišně. Dva z těchto metabolitů 16 -alfa-hydroxyestron a 4-hydroxyestron, vykazují karcinogenní účinky. Třetí 2-hydroxyestron je však benigní a jeho účinek je naopak obranný. Indol-3- carbinol zvyšuje poměr hodného estrogenového metabolitu vůči potenciálně škodlivým metabolitům. Jelikož estrogen je přirozenou součástí taktéž i mužského organismu, je jisté, že brokolice vykazuje protektivní vliv i zde.

V brukvovité zelenině nacházíme též fytochemické látky zvané sulforafany. Ty navozují aktivaci enzymů, které pomáhají v boji s karcinogeny. Má se za to, že by mohly snižovat riziko rozvoje rakoviny prostaty. A to není vše, brokolice totiž skutečně přetéká zdravím. 

V jednom jediném šálku najdeme 2 g bílkoviny, 2 g vlákniny, 288 mg draslíku, 43 mg vápníku, 81 mg vitamínu C, kyselinu listovou, hořčík, fosfor, beta-karoten, lutein a zeaxantin. Poslední dva zmíněné jsou superhvězdami v péči o náš zrak, kdy předcházejí rozvoji makulární degenerace, což je jedna z nejčastějších příčin slepoty u starších lidí.

Brokolice v kuchyni

Brokolice je ve své podstatě květem rostliny. Stejnou výživovou hodnotu pak vykazuje stonek, tedy i košťál a list. Budete-li chtít připravit i košťál, pouze z něj oloupejte vláknitou strukturu, nakrájejte jej, přidejte do polévky či poduste jako zeleninový základ k masu. S košťálem si lze skutečně vyhrát. Ve své podstatě se s ním však pracuje stejně jako se samotným výkvětem.

Nejsnazší možností, jak brokolici přichystat, je vložit ji na pár minut do vroucí vody, předtím ji samozřejmě omyjeme, nakrájíme na růžičky a následně vaříme. Takto ji lze podávat jako přílohu k masu, ale i rybě, zeleninové směsi či slanému nákypu. Uchystat z ní můžete výbornou polévku, kterou po uvaření umixujete a zjemníte smetanou. Výborně též chutná v doprovodu parmezánu. Osobně z brokolice chystávám placky, a to následujícím způsobem.

1 brokolice, 6 polévkových lžic pohankové či ovesné mouky, 2 vejce, 2 stroužky česneku, majoránka, himalájská sůl

Brokolici omyjeme, nakrájíme na růžičky, které povaříme doměkka. Jakmile je hotovo, brokolici nasekáme v mixéru najemno, přidáme vejce, prolisovaný česnek, majoránku, sůl, ale i mouku. Umícháme těsto, ze kterého tvoříme malé placky, které klademe na pečící papír a pečeme zhruba 25 minut při 180 °C.

Výborný a sytý pokrm dostaneme, využijeme-li výtečných vlastností bezpluchého ovsa. A ten, mimo jiné, doprovodíme právě královnou zelené kuchyně.

Bezpluchý oves s brokolicí a hráškem (3 porce)

180 g bezpluchého ovsa, ½ brokolice, 250 g hrášku, 3 větší mrkve, 5 stroužků česneku, 3 polévkové lžíce lahůdkového droždí, 2 polévkové lžíce kokosového oleje, 1 červená cibule, dobromysl, 100 g parmezánu, himalájská sůl

Na kokosovém oleji opražíme cibulku, přidáme brokolici nakrájenou na kousky, hrášek, mrkev na hranolky, bezpluchý oves. Směs zalijeme vodou, dochutíme solí, prolisovaným česnekem, dobromyslí a lahůdkovým droždím. Dusíme zhruba 40 minut. Na talíři posypeme parmezánem, servírujeme se zeleninovým salátem.

Nechť se tedy brokolice stane součástí vašeho týdenního jídelníčku. Je totiž zázračná, to již však víte.

V článku jsou použity informace z knihy:

Bowden, Jonny. 150 nejzdravějších potravin na světě. Praha: Fortuna Libri, 2011. 352 str. ISBN 978-80-7321-534-7.

Knihu Stravou proti únavě od Zuzany Švédové naleznete zde.