Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Bříza bílá, latinsky Betula alba, je vysoký strom, který dosahuje výšky až 25 metrů. Pozná se, jak její jméno napovídá, podle bílé kůry, která se dá odlupovat v tenkých vrstvách, které jsou označovány jako borka a trampové ji využívají k rozdělávání ohně. Tato kůr je nejdříve hnědá, teprve postupem let zbělá. Roste nejvíce v chladnějších oblastech Evropy a Asie.
Má převislé větve a špičaté, lesklé a lepkavé pupeny. Plody jsou drobné lehké nažky (asi dva milimetry velké), které se rozšiřují větrem na velké vzdálenosti.
Sbírají se z ní pupen, jehněda (samčí květ), lýková část kořenu, kořínky, semena a míza.
Z březového dřeva se jeho destilací připravoval březový dehet (latinsky pix betulae), donedávna ještě součást mastí připravovaných v lékárnách pro jejich účinky tišit svědění, zmírňovat zánět, tlumit proliferaci a pro vlastnosti adstringentní, mírně antibakteriální a antimykotické.
Z břízy se získává i esenciální olej, který působí protizánětlivě a antisepticky a je doporučován v přírodní medicíně při ošetřování ekzémů a zánětů pokožky. Můžeme ho nalézt v některých šampónech či balzámech na vlasy. Podporuje růst vlasů a brání tvorbě lupů. Rovněž zvyšuje kvalitu vlasů, jejich pružnost a lesk.
Pupeny břízy se používají v jedné z metod alternativní medicíně – gemmoterapii. Zde se extrakt z pupenů břízy podává jako základní pročišťující prostředek k tzv. drenáži (zde jde o to, aby bylo docíleno vyplavení škodlivin a usnadnila se očista organismu). Užívá se vždy na začátku jakékoliv terapie extrakty z pupenů.
Další surovinou je tzv. březová míza. Jde o čistou tekutinu, která se získává v brzkém předjaří z kmene břízy. Období sběru trvá maximálně jeden až dva měsíce a její složení je dáno zejména přítomností minerálů načerpaných kořenovým systémem stromu z půdy.
V přírodní medicíně je používaná pro podporu činnosti jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu. Obecně se také dá říci, že pomáhá při zdravotních problémech, jako jsou záněty močových cest či revmatismu a artróze kloubů (tedy rovněž také zánětlivých nemocích).
Kůra obsahuje kůry steroidní alkohol betulin (s antiflogistickými vlastnostmi), hořčiny, třísloviny, silice, pryskyřice, vitamín C a saponiny.
Jako zajímavost na závěr lze uvést, že zejména listí břízy je oblíbené v tradičním léčitelství slovanských národů, hlavně Rusku.