Bříza bělokorá (Betula pendula)

cm briza

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

U tohoto stromu již staré kultury, zvláště na severu, znaly její léčivé účinky. Bříza je štíhlý strom dorůstající do výšky cca 20 metrů. Má bílou kůru, která je příčně popraskaná a odlupuje se v příčných proužcích. Mladé větve jsou hnědé, pokryté lepkavými bradavičkami. Patří do čeledi břízovité (Betulacea). Bříza bělokorá je hojně rozšířená po celé Evropě a Západní Sibiři od nížin až vysoko do hor.

Dává přednost nevápenatým kyselým půdám a vyžaduje dostatek světla, ale jinak je velice odolná a nenáročná. Je to známý a oblíbený štíhlý strom s bílou kůrou, jehož listy se používají v lidovém léčitelství. Lidově se bříze bělokoré také říká břest, deruzda, březa, březina či březka. Sbírá se kůra, listy a pupeny. Bříza bělokorá obsahuje flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny, vitamín C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, olej, cukr a fytoncidy.

Březové listy působí močopudně, užívají se proto zejména při chorobách ledvin a močových cest či při „vodnatelnosti”, uplatní se ale také při revmatismu a dně (v čaji či koupeli), údajně snižují i hladinu cholesterolu. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny, pomáhají léčit záněty ledvin. Březová šťáva se osvědčila při revmatismu a při nedostatečné činnosti ledvin a zároveň je to lidový prostředek k ošetření vlasů.

Bříza má důležité uplatnění i zevně. Čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku, zabraňuje tvorbě lupů, snižuje mastnotu vlasů a zároveň podporuje růst vlasů, jejich pružnost a lesk (na oplachování vlasů). Pomáhá v koupelích při revmatických kloubních bolestech. Pro kosmetické účely se z listů připravují léčivé a dezinfekční koupele, které čistí pleť, uvolňují póry a podporují regenerační schopnost kůže. Listy jsou součástí čajových směsí s močopudným, dezinfekčním a močopudným účinkem. Jsou obsaženy v průmyslově vyráběných čajových směsích, které jsou pomocnými léky při chorobách močových cest a při redukční dietě. Droga nemá vedlejší účinky. Důležité je, že zvýšené vylučování moče není provázeno drážděním ledvin.