Brahmi pro skvělou paměť

cm bylinky 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V dnešní uspěchané době si čím dál více stěžujeme na problémy s koncentrací, zapomnětlivostí nebo únavou. Mnozí z nás pak často sáhnou k povzbuzujícím přípravkům, které jsou nejblíže po ruce, jako je káva, energetické nápoje nebo nejrůznější lékárenská léčiva.

Výrobky z rostliny brahmi neboli bacopy monniery jsou zcela přírodní, vysoce účinné, zároveň však pro organismus zcela bezpečné. To ostatně dokládá jejich tisícileté využívání v indické medicíně, kde se tato bylina ne náhodou označuje jako „zázračný elixír života“.

Jaké jsou léčivé účinky brahmi
Rostlina brahmi je známá nejen pro své vysoce antioxidační účinky, ale i pro svůj vliv na posílení paměti a schopnosti koncentrace. V ajurvédské medicíně se používá jako nervové tonikum, lék proti astmatu, epilepsii a duševním chorobám. V tradiční čínské medicíně je používána jako Yang-tonikum při impotenci a revmatismu. Celkově očišťuje organizmus od škodlivin a toxických látek, které nás ohrožují každý den.

V současnosti jsou známé i klinické studie, kde bylo brahmi podáváno různému typu lidí. U všech bylo zaznamenáno významné zlepšení paměti, koncentrace, zmírnění pocitů úzkosti aj. Výsledky byly srovnatelné a v některých oblastech dokonce lepší než u uměle vytvořených léčiv.

Jak rostlina vypadá a jak se zpracovává
Bacopa monniera, které se také říká drobnolistá, protože má velice malé lístky, je asi 10 centimetrů vysoká a její květ je světlemodrý. Dá se také pěstovat jako pokojová rostlina, či dokonce jako rostlina akvarijní.

Protože je bacopa monniera bahenní rostlina, vyžaduje více vláhy než u pěstování obvyklých rostlin. Brahmi totiž původně pochází z tropických nížin Indie.

Způsoby užívání brahmi
Brahmi se nejčastěji užívá ve formě čajového odvaru, lze jej ale také zakoupit v prodejnách se sušenými léčivými bylinami nebo v některých lékárnách ve formě vegetariánských kapslí. Výrobky brahmi ve formě přírodních tablet (vegetariánských kapslí) bývají zpracovány bez konzervačních látek, umělých barviv, chemikálií a pesticidů a neobsahují látky živočišného původu. Jedná se tedy o 100% přírodní organický výrobek, splňující nejpřísnější mezinárodní standardy.

Čaje z rostliny brahmi patří do kategorie ajurvédských bylinných čajů. Očištěné, ručně nasbírané rostliny se dále drtí a rozemílají na jemné části, čímž se dosahuje kvalitního a účinného vyluhování bylinné směsi. Brahmi se připravuje jako klasický čaj, který se však nechá krátce projít varem a poté se nechá sedm minut odstát.

Závěrem nabízíme stručný výčet blahodárných účinků brahmi:

 • zlepšuje intelekt, vědomí a psychické aktivity,
 • snižuje úzkost, neklid,
 • zvyšuje syntézu proteinů a aktivitu v mozkových buňkách,
 • zklidňuje mysl a podporuje relaxaci,
 • snižuje projevy Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby,
 • zlepšuje paměť, mentální jasnost a dlouhou životnost,
 • má močopudné a pročišťující účinky,
 • zlepšuje výkon řeči a představivosti,
 • napomáhá ke zmírnění projevů astmatu, epilepsie,
 • používá se i jako mírné antidepresivum,
 • napomáhá léčbě chronických kožních onemocnění.