Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Borovice přímořská na rozdíl od borovice vejmutovky není z našich krajů. Jak již název napovídá, můžete na ni narazit u moře, v Chorvatsku nebo Itálii. Vzduch bývá provoněn charakteristickou vůní způsobenou silicemi, které obsahuje v pryskyřici. Je to statný, obvykle 20 – 30m vysoký strom. Její kmen je přímý, válcovitý, borka je tlustá, hluboce plátovitě rozpukaná, hnědočervená, stářím tmavnoucí.
Dřevo má obdobné použití jako u borovice lesní, ale je méně odolné a pružné. Pryskyřice z kůry se používá k výrobě terpentýnu. Výtažek z tohoto jehličnanu má několik užitečných uplatnění.
První z nich se uplatní v doplňcích stravy na podporu erekce. Pomáhá zlepšovat mikrocirkulaci krve tím, že zvyšuje propustnost vlásečnic a tím přispívá k podpoře lepší kvality erekce. Obvykle se v těchto přípravcích kombinuje s argininem.
Další uplatnění výtažek z borovice přímořské najde v doplňcích stravy, které se užívají při péči o lepší kvalitu pleti. V extraktu z ní se nacházejí látky označované jako procyanidiny. Tyto látky ovlivňují pozitivně kvalitu pojivových tkání. Podporují zevnitř tvorbu kolagenu a elastinu a tím udržují pleť pružnou a bez výraznějších známek stárnutí. Tyto látky se nenacházejí jen ve výtažku z této borovice, ale i v červeném vínu. Vědci zjistili, že právě tyto látky mohou podporovat při mírné, ale pravidelné konzumaci červeného vína délku života. Pomáhají udržovat a zlepšovat kvalitu cév.
Poslední využití mají charakteristické silice obsažené v pryskyřici. Podporují tvorbu hlenu a utišující kašel při onemocnění horních cest dýchacích. Také pomáhají při zápalu plic, nachlazení, kašli, astmatu, revmatu, infekcích močových cest.
Z výše zmíněného je vidět, že možností využití příznivých účinků borovice přímořské je více a jistě najde i v budoucnosti další uplatnění v oblasti přírodní medicíny.