Borovice přímořská (Pinus pinaster)

cm borovice

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Borovice přímořská na rozdíl od borovice vejmutovky není z našich krajů. Jak již název napovídá, můžete na ni narazit u moře, v Chorvatsku nebo Itálii. Vzduch bývá provoněn charakteristickou vůní způsobenou silicemi, které obsahuje v pryskyřici. Je to statný, obvykle 20 – 30m vysoký strom. Její kmen je přímý, válcovitý, borka je tlustá, hluboce plátovitě rozpukaná, hnědočervená, stářím tmavnoucí.

Dřevo má obdobné použití jako u borovice lesní, ale je méně odolné a pružné. Pryskyřice z kůry se používá k výrobě terpentýnu. Výtažek z tohoto jehličnanu má několik užitečných uplatnění.

První z nich se uplatní v doplňcích stravy na podporu erekce. Pomáhá zlepšovat mikrocirkulaci krve tím, že zvyšuje propustnost vlásečnic a tím přispívá k podpoře lepší kvality erekce. Obvykle se v těchto přípravcích kombinuje s argininem.

Další uplatnění výtažek z borovice přímořské najde v doplňcích stravy, které se užívají při péči o lepší kvalitu pleti. V extraktu z ní se nacházejí látky označované jako procyanidiny. Tyto látky ovlivňují pozitivně kvalitu pojivových tkání. Podporují zevnitř tvorbu kolagenu a elastinu a tím udržují pleť pružnou a bez výraznějších známek stárnutí. Tyto látky se nenacházejí jen ve výtažku z této borovice, ale i v červeném vínu. Vědci zjistili, že právě tyto látky mohou podporovat při mírné, ale pravidelné konzumaci červeného vína délku života. Pomáhají udržovat a zlepšovat kvalitu cév.

Poslední využití mají charakteristické silice obsažené v pryskyřici. Podporují tvorbu hlenu a utišující kašel při onemocnění horních cest dýchacích. Také pomáhají při zápalu plic, nachlazení, kašli, astmatu, revmatu, infekcích močových cest.

Z výše zmíněného je vidět, že možností využití příznivých účinků borovice přímořské je více a jistě najde i v budoucnosti další uplatnění v oblasti přírodní medicíny.