Bolí Vás hlava? Jste unavení? Trápí Vás kašel? Řešení máte možná ve vlastní puse!!!

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Přecitlivělost na kovy, o kterých nevíte, bezkovové zubní implantáty, aneb oseointegrace není imunointegrace.

Lidská imunita je v širokém spektru negativně ovlivněna kovy

V dnešní době se stále u více lidí projevuje nesnášenlivost, přecitlivělost nebo alergie na kovy. Je také ale spousta těch, u kterých se žádná přecitlivělost na kov nikdy neprojevila, avšak trvají na tom, že nechtějí mít v těle či puse žádný druh kovu. Konvenční medicína se stále zdráhá a doteď i navzdory mnoha případovým studiím a neustále probíhajícímu výzkumu, jehož výsledky jsou jasně prokazující, odmítá uznat fakt, že lidská imunita je v širokém spektru negativně ovlivněna kovy. Titan, běžně a dennodenně používaný v dentálním odvětví, není výjimkou. Studium Karlovy Univerzity[1] jasně poukazuje na negativní důsledky přítomnosti kovů v ústech a na zlepšení zdravotního stavu u 90 % pacientů po odstranění těchto kovů z jejich ústní dutiny. Mezi časté příznaky nesnášenlivosti na kov patří bolesti hlavy, únava, dermatologické problémy, bílé skrvny, afty, začervenání kůže, infekce, kašel a jiné.

Imunointegrace zubního implantátu

To, že okolní kost a měkké tkáně přijmou titanový zubní implantát (tzv. osseointegrace a fibrointegrace), neznamená, že proběhla i neméně důležitá imunointegrace! Problémy s přijetím kovů imunitou se mohou projevit mnohem později, někdy dokonce i po měsících nebo rocích od zavedení titanového zubního implantátu či amalgámové výplně. Některé moderní titanové zubní implantáty dokonce obsahují neurotoxický hliník, který se postupně uvolňuje v interakci s fluoridem (běžně obsaženým v zubních pastách a minerálních vodách). Více o této problematice píše prof. RNDr. Strunecká.

Řešením je keramický zubní implantát

Existuje jednoduché řešení, které je sice nejmodernější, ale na jeho finanční náročnosti se to neprojevuje – v mnoha případech je dokonce levnější nebo za stejnou cenu, jako jsou běžné titanové zubní implantáty (cena závisí zejména na komplikovanosti ošetření). Řešením jsou hypoalergenní bezkovové keramické zubní implantáty. Jsou vyrobeny z Yttriem stabilizovaného zirkonu, zcela nevodivého a chemicky nereaktivního materiálu, který se používá v medicíně na výrobu kloubů a díky jeho pevnosti i v kosmickém průmyslu.

Keramické implantáty mají přirozenou hybnost

Keramické zubní implantáty jsou dokonale estetické, jejich bílá barva je stejná jako barva přirozených zubů (U titanových zubních implantátů často prosvítá přes dásně šedá barva). Na českém trhu jsou momentálně dostupné keramické zubní implantáty od švýcarských společností Axis Biodental® a Straumann®. Zatímco společnost Straumann® nabízí pouze jednodílné keramické implantáty, Axis Biodental® implantáty mají dvě variaty – jednodílné i dvoudílné keramické zubní implantáty. Dvoudílné bezkovové keramické zubní implantáty Axis Hexalobe® mají jako jediné zubní implantáty, hybnost a flexibilitu téměř stejnou jako přírodní zuby.[2]

Pocitově volíte keramiku

Výsledky výzkumu švýcarské společnosti Straumann®[3] ukázaly, že pokud má pacient na výběr mezi klasickým titanovým implantátem a bezkovovým keramickým implantátem, ve většině případů si vybere bezkovový keramický zubní implantát. A proč by i ne? Tyto výsledky nejsou vůbec překvapivé, jelikož je keramický zubní implantát nejenom mnohem estetičtější a přirodnější než titanový zubní implantát, ale ještě k tomu i hypoalergenní a ultrabiokompatibilní (tělo ho nevnímá jako cizí těleso a lehce ho přijme za vlastní).

Bezkovové keramické zubní implantáty jsou jednoznačně ta nejlepší volba pro to nejcennější, co máte – Vaše zdraví.

Začít s keramickými zubními implantáty je snadné

Od mnoha zubních lékařů často slýcháme argumenty upřednostňující klasické titanové zubní implantáty před těmi bezkovovými. Tvrdí, že už zavedli desítky či stovky titanových implantátů a tím pádem nemají důvod měnit je za bezkovové keramické zubní implantáty. Tvrdí, že díky tomu, že zavádějí titanové zubní implantáty už několik let, nabyli s nimi zkušenosti, které s keramickými zubními implantáty nemají. Tvrdí také, že nepotřebují dávat svým pacientům volbu mezi titanovým a bezkovovým zubním implantátem, protože si stejně dá pacient do pusy to, co mu doporučí ONI. Tvrdí, že děláme z titanu alergen, kterým není. Naštěstí ne všichni. Zubních lékařů, kteří mají zájem svým pacientům nabídnout hypoalergenní bezkovové keramické zubní implantáty, stále přibývá.

klasický titanový implantát keramický implantát

Rozhodnutí je tedy na Vás drazí pacienti! Jestli z jakéhokoli důvodu nechcete mít v puse kov (alergie či přecitlivělost na kov, tenké dásně, intuice, přání), řekněte to svému zubaři! Řekněte mu o švýcarských bezkovových keramických zubních implantátech. Nenechte se odradit argumenty o tom, jak dlouholeté zkušenosti s titanovými zubními implantáty mají a jak jsou bezproblémové! To, že se pořád používají, není dostatečný argument na tvrzení, že jsou zdravotně nezávadné. A výzkumů dokazujících opak je spousta…

O svém zdraví rozhodujte sami za sebe.


Zdroje:

[1] MUDr. Milan Tomka pod vedením prof. MUDr. Jarmila Procházková, CSc., Působení kovů v dutině ústní, Univerzita Karlova V Praze, 1. lékařská fakulta, Praha 2013

[2] Abutment dvoudílného keramického implantátu Axis Hexalobe® je vyrobený z materiálu PEKKTON, který v spojení s implantátem vytváří mikroflexibilitu vlastní přírodním zubům

[3] Straumann® patient survey, Data on file

Další odkazy na téma bezkovové zubní implantologie a alergie na kovy:

Pozn.: Uvedené názvy produktů a obchodní názvy v článku jsou respektovanými ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.