Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Biohacking znamená aktivní a vědomý přístup k vlastnímu tělu i mysli. Výsledkem může být někdy až markantní zlepšení či vyladění vlastního zdraví. V dnešní době raketového šíření informací už nedává vždy smysl slepě věřit autoritám (lékařům), ale naopak se o svoje zdraví starat sami. Do zákulisí biohackingu nás postupně, v novém miniseriálu, zasvětí Jan Hovad, který po vlastním zdravotním kolapsu zažil tělesný restart. Za dva roky přečetl přes o zdraví a osobním rozvoji 700 knih – veřejnosti je známý především z YouTube kanálu Metalearnings.cz, kde se dělí o své poznatky.
KDO JE JAN HOVAD – náš průvodce seriálem o biohackingu
Už v šesti letech hodně studoval a pracoval. V šestnácti byl, vedle školy, zaměstnán v německé firmě a létal všude po světě. V roce 2008 se stal v ČR astro-fotografem roku (na zahradě fotil hluboký vesmír). V noci kvůli focení mnoho nespal, a v tomto extrémní pracovním režimu byl asi deset let.
Postupně mu začaly srdeční arytmie a migrény se senzorickou aurou, kdy přestal vidět, měl vše rozmazané. Přednášel po světě pro stovky lidí, a to mu způsobovalo hodně adrenalinu. Ze začátku to nebyl problém, ale jak se adrenalin stupňoval, tak se přidaly panické záchvaty. Jan nakonec skončil na IKEMu na invazivním zákroku srdce. Na neurologii potom zkolaboval a přístup lékařů tam a na psychiatrii mu otevřel oči, že asi není vše se systémem v pořádku.
Tři měsíce antidepresiv ho úplně vymazaly ze světa. Po třech měsících je vysadil a odešel z práce. Odstěhoval se z města zpátky na venkov. První měsíce nemohl chodit ani číst. Začal poslouchat audioknížky, které nebyly náročné na soustředěnost. Potom skoro dva roky chodil do lesa – čtyři hodiny dopoledne a čtyři hodiny odpoledne každý den. Za 700 dní přečetl 700 knih z neurověd, psychologie, efektivního učení a motivace. Na YouTube pak začal dávat svá první videa, ve kterých lidem pomáhal řešit problémy, kterými sám prošel.
Jan Hovad patří k předním českým biohackerům. Je autorem projektů Prectime.cz, Bettermind.cz, Metalearners.cz a spousty dalších.
CO JE TO BIOHACKING
„Biohacking je nový pojem, který se začal vyskytovat posledních deset, patnáct, dvacet let. Je velmi široký a je těžké přesně definovat, co všechno do tohoto pojmu spadá. Ale pro představu: je to manipulace se svým tělem a svou myslí, která dříve byla v kompetenci velmi vzdělaných autorit, tzn. lékařů a různých profesorů. V dnešní době jsme ale naopak už schopní kupu věcí se svým tělem a svou myslí dělat sami doma. Nepotřebujeme k tomu chodit za třicet let studovaným člověkem, můžeme si vše nastudovat a o sebe se postarat v mnoha případech sami,“ říká Jan Hovad.
Biohacking jsou vychytávky v oblasti spánku, výživy, cvičení, redukce stresu, zvyšování tělesné kondice nebo lepšího sexu. Do biohackingu patří jak různé přírodní prostředky, suplementy, tak čistě mentální a psychologické techniky.
„Ve škole jsme seděli roky a učili se neuvěřitelné detaily z historie, které nám dnes defacto k ničemu nejsou. Nikdo nám už ale neřekl, jak přistupovat ke svému zdraví,“ vystihuje podstatu problému Hovad. „Málokdo totiž například ví, že když si chce udělat krevní testy, nemusí jít k doktorovi, který vypíše žádanku, ale může požadavek zadat příslušné laboratoři sám. Můžeme se stát malými biohackery, kteří se o svou tělesnou stránku budou starat sami. A nebudou předávat odpovědnost a moc plně lékařům.“
Když porozumíme svému tělu, můžeme ovlivňovat, jak funguje. Začít měnit svoji srdeční variabilitu; to, co jíme; více meditovat nebo měnit reakce na to, jak reagujeme ve společnosti: „Biohacking není jen o biochemii, ale patří sem i oblast mentálního zdraví. Je to velmi obsáhlá disciplína,“ upřesňuje Hovad.
TECHNOLOGIE – Jak monitorovat, zda jsme ve stresu
Do dnešního článku se nám vejdou ještě dvě technologie, pomocí nichž mohou zvídaví čtenáři sledovat, jak jejich tělo reaguje na stres. První z nich je přitom finančně velmi dostupná:
„Jedním z ukazatelů, jak moc je člověk ve stresu, aniž by musel jenom vnímat signály svého těla, je měřit si HRV (srdeční variabilitu). Pokud je variabilita srdce jednotlivých úderů nízká a srdce bije velmi pravidelně, naše tělo je ve stresu. Pokud je variabilita vysoká, jsme uvolnění a zrelaxovaní,“ vysvětluje Honza.
Onou první technologií může být hrudní pás Polar 10, který si každý může koupit ve sportovních potřebách nebo obchodech s elektronikou. Dokáže vám říci, kdy je vaše variabilita nízká a kdy vysoká.
Honza dodává detaily: „Za posledních deset let se technologie posunuly extrémním způsobem dopředu. Před 15 lety jsem si musel kupovat vlastní senzory a programovat svoje skripty, které data analyzovaly. Bylo to velmi složité. Pak se ale začaly vyskytovat hrudní pásy, které lidi používali při běhání. Hrudní pásy začaly být spolehlivé v tom, že měřily srdeční frekvenci a následně v aplikacích zobrazovaly HRV. Jenomže nevýhodou je, že hrudní pás musíte nosit na sobě, občas vám spadne atd.“
Ideální technologií dneška je tak podle Honzy prsten Ouraring (na ouraring.com vyjde na cca 7300 Kč). „Prsten vám bude měřit HRV, tělesnou teplotu a spánkové cykly (jestli jste v hlubokém spánku, v REM spánku, v lehkém spánku nebo vzhůru). Vydrží týden nabitý a bude vám viset na prstu jako klasický prsten. Jednou za čas se pak budete moci podívat na výsledky ve vlastním telefonu,“ shrnuje Honza jeho výhody.
Na základě HRV pak budete moci dělat změny ve vašem životě. Například zjistíte, že když si dáte svíčkovou se sedmi knedlíky, tak vaše HRV poklesne a vy se budete cítit mizerně. Takže uvidíte, co se po svíčkové se sedmi knedlíky v těle děje. Nebo, co se stane, když budete deset hodin sedět v práci a pak uběhnete půlmaratón (pozn.: ačkoliv je pohyb obecně velmi zdravý, v tomto případě přiděláte pravděpodobně svému tělu jenom další stres).
Pokračování biohackingu příští týden.
Webová stránka Jana Hovada: https://metalearning.cz/
Celková nabídka knih alternativní medicíny.