Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Náš průvodce světem biohackingu, Jan Hovad, používá různé „frameworky“, to je speciální techniky pracující s mozkem. Většina z nich je z literatury různých expertu, některé si ale i sám vymyslel. „Náš procesor (mozek) spotřebovává asi 70 % energie, kterou máme k dispozici. Mnoho lidí přemýšlí nad stereotypními věcmi a „vyplácá“ svou energii zbytečně. A to je velká škoda,“ říká Jan. Dnes nám předá i esenci toho, jak se nejefektivněji naučit cizí jazyk a jako majitel několika výdělečných projektů dá tip, co dělat pro zvětšení svého příjmu.
ÚLEVA PRO MOZEK – PĚTIMINUTOVÉ PSANÍ DENÍKU
„Pět minut píšeš, co se ti honí hlavou. Někdy to mohou být blbosti, někdy filozofické věci. Po pěti minutách deník zavřeš.
To je všechno.
Proč je to tak skvělé? Pomáhá to vysypat argumenty „tvojí opice“ na papír. Mozku se uleví. Vypíšeš všechno na papír a máš mnohem čistší hlavu,“ vysvětluje Honza.
ZBAVIT SE STRACHU Z ROZHODNUTÍ (ANALÝZA RIZIK)
Další technika, která uleví hlavě, je analýza rizik. Mnoho energie nám totiž bere nekonečné přemýšlení nad otázkami typu: „Mám se rozejít? Mám zkusit podnikat?“ a tak podobně.
„Například můžeš řešit, že chceš opustit práci a začít podnikat. Máš strach a bojíš se, co se stane. Tak si vezmeš deník a rozdělíš v něm jednu stránku A4 na tři sloupce:
- V prvním sloupci si napíšeš nejhorší scénář, který může nastat – neseženeš práci, všichni se budou na tebe divně dívat, budeš mít méně peněz, nebudeš mít, co jíst a tak podobně.
- Ve druhém sloupci si napíšeš všechny možnosti, které můžeš udělat, aby se nejhorší scénář nestal.
- Do třetího sloupce napíšeš, jak se dostat před toto rozhodnutí zpátky, pokud by se nejhorší scénář opravdu stal.“
JAK NA SCHŮZKY S DRUHÝMI LIDMI (AGENDY)
Velmi často také, podle Honzy, neustále řešíme a honí se nám hlavou schůzky, které nás čekají. Přemýšlíme nad tisíci věcmi kolem toho. Uvolnit psychiku pomůže napsat si do deníku datum, a pak třeba maximálně tři body, které s daným člověkem potřebujeme probrat (vyřešit). A také to, s čím bychom byli spokojeni, když budeme ze schůzky odcházet.
SUPER ŽIVOT VE VŠECH OBLASTECH – KONCEPT HRY
V dnešní době má hodně lidí buď zdravotní problémy, nebo je nebaví práce, případně nemají čas. Kolabují. „Když se na to podíváš z vrchu, tak zjistíš, že lidé jsou schopní mít smysl života v jednom velmi úzkém směru – například chodí 40 let do práce nebo budují firmu, ve které tráví 14 hodin denně. Nebo řada matek má jediný smysl, třicet let vychovávat dítě. Když pak dítě odejde na vysokou nebo do zahraničí, pro takovou ženu se vše zbortí.“
Jan Hovad proto doporučuje smysl takzvaně diverzifikovat, to znamená rozložit: „Koncept hry je založený na tom, podívat se na život jako na hru: „Je 1. 3. 2019. Jak bych si chtěl následujících šest měsíců hrát? A šest měsíců provádíš experimenty v pro tebe důležitých oblastech, jako je třeba zdraví, rodina, vzdělávání, práce a finance; sny, které si chceš splnit.“
Ideální je vytvořit si 5 – 6 kategorií a pro každou z nich 1 – 2 experimenty. Například v kategorii zdraví se podle Honzy můžeme ptát: „Co bych chtěl změnit?“ A první věcí může být například zelená snídaně. Druhou, že během půl roku půjdu 2 x na krevní testy. Celkem si tedy člověk naplánuje řadu experimentů.
Honza doporučuje rozdělit si každý měsíc na jedné stránce na čtyři obdélníky (týdny). Naplánovat si plus mínus první týden – ale jen volně, nesvazovat se příliš časem. „Je to opravdu velmi komplexní. Starám se o své tělo; starám se o lidi, kteří jsou kolem mě; starám se o své sebevzdělání; starám se o své finance, starám se o své projekty. A pokud by zkrachovala moje firma, tak i v dalších kategoriích budu mít zajímavé věci, které mě strašně baví.“
Po šesti měsících je nakonec dobré udělat si sebereflexi: „Naučil jsem se tohle a tohle. Co by mě zajímalo dál?“
DELEGACE POVINNOSTÍ NA DRUHÉ
„Když jsem vystavil svou první fakturu prvnímu klientovi, byl to superpocit. Ohodnotil bych to 10/10. Ale po dvou letech, kdy jsem vystavil faktur tisíce, už moje hodnocení bylo 2/10. A my máme ve zvyku nechávat si tyto věci ve své kompetenci i nadále, a pak se nám hromadí práce,“ popisuje další strategii. „Už si neumíme představit, že když to zadáme někomu jinému, tak z toho může být také nadšený, může na tom vyrůst a získat praxi. A mnohdy nás to nemusí ani nic nebo mnoho stát. Můžeme najít hodně lidí, kteří budou rádi, že díky nám získají nové zkušenosti.“
CHYTRÉ UČENÍ SE CIZÍM JAZYKŮM
„Na základě takzvaného Paretova pravidla si z jazyka vybereme 20 %, které nás dostanou na 80 % úroveň experta. A to velmi rychle. Potřebujeme jenom někoho, kdo nám řekne, co je těch 20 %. A jak těch 20 % rozložit do každého dne, abychom se v co nejkratší době naučili cizí jazyk prakticky používat,“ vysvětluje Honza. „Matematický příklad: Už jenom, když se naučíš člen „the“, tak de facto přeložíš 10 % všech textů. Samozřejmě nebudeš rozumět kontextu, ale budeš znát 10 % všech slovíček, která před sebou vidíš. A pak se můžeš zamyslet dál: „Jaká slovesa jsou nejpoužívanější? Jaká zájmena? Jaká modální slovesa bych se mohl naučit, abych mohl ze sebe vymáčknout nějakou větu?“ (Pokud by to chtěl někdo dostat naservírované na stříbrném podnose (těch klíčových 20 %), může navštívit Honzovu stránku Prectime.cz.)
CO DĚLAT PRO VĚTŠÍ PŘÍJEM
„Nejefektivnější je na kariéru a příjem úplně zapomenout,“ doporučuje Honza. Dobré je podle něho soustředit se na experimenty a každého půl rok zkoušet věci, které nás baví. Zapisovat si je, vnímat. „Někdo třeba miluje sbírat houby. V dnešní době mu nic nebrání prodávat houby do exkluzivních restaurací. Mít to jako zaměstnání a pomáhat ostatním lidem vyřešit jejich problém, že v restauracích mají špatnou houbovou polévku. Nebo lidi naučit meditovat a zvládat stresové situace jinak. Když to děláš dobře a lidem to pomůže, jako vedlejší efekt ti potom zaplatí. Čím více lidem pomůžeš, tím více peněz ti přiteče. Peníze jsou vedlejší efekt toho, že někomu pomáháš.“
Webová stránka Jana Hovada: https://metalearning.cz/
Autor ani redakce nenesou odpovědnost za nesprávné použití těchto postupů.
Celková nabídka knih.