BIO lucuma (Pouteria lucuma)

cm lucuma

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lucuma (Pouteria Lucuma) je druh subtropického ovoce pocházející z oblasti jihoamerických And, který je již velmi dlouho pěstovaný v Peru a Ekvádoru (byl nalezen vyobrazený již na keramice z pohřebišť původní peruánských obyvatel, například kmenu Moche).

Lucuma

I když u nás známe pod označením lukuma spíše ovoce, je to přesně řečeno plod stromu Pouteria lucuma. Tento strom může dorůst až výšky 15 metrů. Samotný plod je oválného tvaru a zelené barvy. Má velmi suchou světle žlutou dužinu. Chutí připomíná směs sladkých brambor a javoru.

Obsahové látky a účinky Lucumy

Plody obsahují beta-karoten, vitamíny ze skupiny B (zejména vitamínu B3 – niacinu), minerály (zejména draslík, železo, vápník, fosfor), vlákninu a nenasycené mastné kyseliny (linolová, olejová, palmitová, stearová a linolenová). Tyto mastné kyseliny patří k silným antioxidantům, kdy nás ochraňuje negativním působením volných radikálů z okolního prostředí. Ukázalo se, že tyto látky výrazně podporují migraci a expresy buněk imunitního systému a fibroblastů. Lze tedy usuzovat, že mohou být tyto obsahové látky pozitivně zodpovědné za farmakologický protizánětlivý účinek.

Rovněž mají prokazatelně pozitivní vliv na srdce a jeho správnou činnost, na cévy. Pomáhají jako prevence bolestí a poškození kloubů a kloubních chrupavek. Podle nejnovějších poznatků mají prokazatelně pozitivní vliv také na činnost mozku. U dětí podporují správný vývoj mozkových funkcí a napomáhají udržovat koncentraci, v dospělém věku zpomalují stárnutí mozku spojené s rizikem vzniku Alzheimerovy choroby.

Již zmíněný vitamín B3 (niacin) hraje důležitou roli v aktivitách řady enzymů, které jsou součástí celkového metabolismu sacharidů, tuků či aminokyselin. Některé tyto enzymy ale působí i při nervovém a trávicím systému, produkci pohlavních hormonů, ale i při zachování zdravé kůže. Svoji roli hraje i při snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Obsažené látky jsou také v Jižní Americe používány v přírodní kosmetice k podpoře bariérové ochrany a regenerace epitelu a při léčení a hojení ran a regenerace tkáně. Některé zdroje uvádějí, že přírodní látky obsažené v tomto ovoci také pozitivně působí pozitivně na snižování hladiny glukózy a krevního tlaku.

V zemích původu je lukuma používaná i jako přírodní sladidlo. Díky své specifické chuti si našla místo v jihoamerické kuchyni při přípravě dezertů, dortů, zmrzlin, ovocných koktejlů a kompotů, kaší nebo cereálií.