Bříza údržbář našich ledvin

cm ledviny2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pradávné léčebné postupy, které severské národy používaly celá staletí, byly postaveny na souznění s přírodou, tehdy ještě nedotčenou. To byl zřejmě důvod, proč mohli lidé často v dost krušných podmínkách přežít. Není náhodou, že motivy všemocné matky přírody se objevují i ve filmech – vzpomínáte na slavnou ruskou pohádku Mrazík? V jedné scéně tam medvíďata nosila velké a krásné hřiby z březového hájku, samozřejmě se jednalo o nadsázku, ale něco pravdy na tom skutečně bylo.

Proč pod břízami rostou ty nejlepší hřiby?

Vědci zjistili, že bříza, tento i u nás hojný strom, je jedním z nejodolnějších organismů vůbec! I když se březové dřevo zmrazí na teplotu blízkou absolutní nule (-273°C), je schopno po rozmrazení znovu ožít a zapustit kořeny. Navíc bříza jako magnet přitahuje nečistoty z okolní půdy a dokáže absorbovat i radioaktivitu.

Už chápete, proč pod břízami rostou ty nejchutnější hřiby? A proč se Finové i Rusové po sauně mrskají březovými větvičkami a jejich kůže je pak nejen čistá, ale i veškeré své funkce plní správně?

Bříza pro pravidelnou údržbu ledvin

Není žádnou novinkou, že extrakty z břízy při vnějším použití velmi dobře působí na pokožku a vlasy. Ovšem při vnitřním užívání optimalizují a ozdravují činnost ledvin a takto jsou schopny velmi účinně čistit krev.

Březové listy působí na ledviny sice intenzivněji, ale z hlediska funkce velmi mírně a nenásilně, a to bez vedlejších účinků. Podívejme se zjednodušeně na funkci ledvin. Ledviny jsou vlastně velmi účinným inteligentním mikrofiltrem – oddělují to nepotřebné, co je v dané chvíli pro krev nadbytečné a odvádějí to ve formě moči ven. Ledviny se starají také o udržení vodního hospodářství těla – když je tekutin příliš, častěji pak chodíme “na malou”, naopak když je jich nedostatek, ledviny se díky složitému hormonálnímu systému postarají, aby se tekutinami šetřilo. Všimli jste si, jak zejména na dlouhých zájezdech některým jedincům otékají kotníky? Tělo zkrátka přeřadilo na úsporný režim…
Ledviny se také starají o správnou iontovou rovnováhu v krvi, tvoří se v nich i některé hormony, zkrátka jsou pro život nesmírně důležité. To všechno jsou důvody, proč ledviny potřebují pravidelnou údržbu, aby mohly dlouho a bezchybně sloužit, a o tu se postará právě přípravek z březového listí.

Bříza působí jako magnet

Stejně jako strom půdu, dokáže i bříza do jisté míry pročistit tkáň ledvin, kdy jako magnet stáhne a vyloučí nečistoty. Tzv. vodní kámen se neusazuje totiž jen v pračkách, ale díky časté konzumaci minerálních vod a vody “z kohoutku” se nám vytváří i v ledvinách ve formě tzv. ledvinového písku a kaménků. Činnost ledvin je pak omezená, což poznáme nejprve tak, že se nám pod očima začnou tvořit váčky či tmavé kruhy. Tehdy je nejvyšší čas začít s očistou ledvin.

V toto období se cca na 10 dní zřekněme všech dráždivých látek (kofein, tein, alkohol), omezme solení a dopřejme si zvýšené množství čerstvé vody (cca 2,5 – 3 l denně). Tablety z břízy současně užívejme ráno a v poledne, vždy 2-4 tablety denně, nezávisle na jídle.  Působí močopudně, proto bychom se moc nevyspali, kdybychom si jej vzali na noc, díky svému obsahu účinných saponinů, silic, pryskyřic a fytocidů pomáhá rozpouštět a vyplavovat písek a kaménky z ledvin. Působí rovněž jako mírné přírodní antibiotikum, což ocení ti, kteří trpí častými záněty močového ústrojí a je velmi vhodnou prevencí. A pokud se už dopracujeme až k ledvinové kolice, pomáhá uvolnit úporné křeče. Také jeho antirevmatické účinky stojí za povšimnutí.

A protože ledviny nepřímo ovlivňují i srdeční činnost, uleví se i kardiakům. Je to dobrý prostředek na kožní neduhy, ale také na dnu a obecnou vodnatelnost.

Věděli jste, že dokonce vzhled vlasů Vás může upozornit, že je třeba se začít starat o své ledviny? Již ve staré Číně se hlásalo, že vlasy jsou “zbytky krve”, což znamená, že jejich kvalita závisí na stavu krve a kvalita krve zase na dobré práci ledvin. Pokud ztratily Vaše vlasy přirozený lesk, pokud jsou najednou příliš jemné, nebo se lámou či vypadávají v množství větším než malém, pak nečekejte a zaměřte se na své ledviny.