Berberin

cm kvetina berberin

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V některých doplňcích stravy či prostředcích přírodní kosmetiky se můžeme setkat s látkou označenou jako berberin. Berberin se vyskytuje v přírodě v některých rostlinách a je řazen mezi alkaloidy. Můžeme ho najít v opuncii (rostlina známá také pod názvem nopál, jedná se o středoamerický druh kaktusu), dřišťálu obecném nebo také v řebříčku. Po dřišťálu obecném, latinsky berberis vulgaris, tento alkaloid obdržel své jméno.

Je třeba zdůraznit, pokud se týče doplňků stravy, je třeba užívat berberin obsažený pouze v doplňcích stravy, nikoliv podomácky připravené z některé ze zmiňovaných rostlin. Hlavně je se třeba vyvarovat v našich podmínkách rostoucího dřišťálu obecného (a samozřejmě i dalších rostlin). Alkaloidy patří k organickým sloučeninám, které mají z hlediska farmakologie silné fyziologické účinky a jejich užíváni v samoléčitelství formou domácky připravených přípravků by bylo nezodpovědné. Naproti tomu ve vyráběných v doplňcích stravy je výrobcem garantováno množství zdraví prospěšné, nikoliv množství zdraví nebezpečné. O to více je zajímavé, pokud se takový alkaloid objeví v nabídce doplňků stravy či léčebné kosmetiky.

U berberinu je uváděno, že příznivě stimuluje játra a v případě úzkosti má pozitivní efekt na nervovou soustavu. Naopak v případě předávkování dráždí nervovou soustavu, což může způsobit ochrnutí nervových center a následnou smrt, pokud není poskytnuta pomoc (toto je právě výrazné u dřišťálu, který obsahuje další alkaloidy).

Právě ze zmíněných důvodů se ve výrobě používá výtažek z opuncie například v přípravku Blue Step. Opuncie navíc obsahuje další užitečné složky. Patří k nim vitamíny, minerály, lignin, celulozu, hemicelulozu, pektin a slizy, které obsahují vlákninu. Díky svým účinkům pozitivně působí při zvýšené hladině krevního cukru, cholesterolu, podporuje sekreci trávicích šťáv, nebo je také využitelný při redukčních režimech, kdy podporuje hubnutí tím, že pomáhá omezit vstřebávání cukrů a tuků.

Berberin je možné najít i v přípravcích přírodní kosmetiky – v přípravku Detoxin krém. Zde je berberin obsažen ve výtažku z rostliny korkovník amurský a pomáhá redukovat bakterii způsobující akné. Korkovník amurský je široce rozložitý strom, který působí velmi dekorativně. Jak název napovídá, pochází z oblasti Poamuří a sloužil jako zdroj k výrobě korku.

Berberin se také vyskytuje ve formě protoberberinů ve výtažcích u africké vrby Enathia chlorantha, která společně s obsaženou kyselinou olejovou pomáhá redukovat velikost pórů a lesk pokožky.