Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Bedrník větší je i nám dobře známá bylina, který roste nejen hojně u nás, ale vlastně téměř v celé Evropě. Jeho latinský název je Pimpinella major a patří do čeledi miříkovité (Apiaceae). Je to vytrvalá rostlina, dorůstající výšky až 60 cm. Má lysou nebo téměř lysou lodyhu, Kořen je vřetenovitý, hojně rozvětvený a vydává zápach, označovaný jako „kozlí“, který je pro nás dosti nepříjemný.
Je pro něj charakteristické, že květy, které mají bílou nebo narůžovělou barvu, se sdružují do skupenství, označované jako okolíky – nejprve do menších a tyto menší do větších okolíků. Roste vlastně všude – na loukách, v křovinách či na pastvinách a vyskytuje se spíše na kamenité a suché půdě.
Ke sbíraným částem patří hlavně kořen (pozor na zápach!), ale někdy se uvádí i oddenek a nať. Kořen se sbírá nejlépe na jaře či na podzim.
Nať je doporučovaná vnitřně užívat při plicních onemocněních a rovněž k podpoře lepší činnosti trávicího traktu. Zevně se nať aplikuje při křečových žilách.
Kořen je doporučován při zánětech průdušek a kašli (zvyšuje sekreci sliznic). Mezi další nemoci, kdy se uvádí jeho použití, lze zmínit nachlazení a katary horních cest dýchacích. V lidové medicíně se používá při zánětech močového měchýře a ledvin a na podporu vypuzení ledvinových a močových kamenů (snižuje jejich soudržnost).
Dále se uvádí, že kořen jako rostlinná droga působí detoxikačně a podporuje imunitu. Zevně se uvádí jeho aplikace při zánětech ústní a hltanové sliznice. Také se v lidovém léčitelství přidával do koupele pro lepší hojení ran, protože působí hojivě a antisepticky.
Kořen se používá ve formě tinktury (lihový extrakt) nebo nálevu. Obsahuje zejména silice (asi 0,4 %) s aromatickými kumariny (pimpinellin) a deriváty eugenolu a dále třísloviny, hořčiny, soli vápníku a draslíku, pektin, sliz, saponin a tanin. Bedrník větší se nesmí užívat v těhotenství a u někoho pití tinktury či nálevu z kořene může vyvolat fotosenzitivní reakci (přecitlivělost na světlo).
Důležité je upozornit, že podobné působení jako bedrník větší má i jeho příbuzný bedrník obecný (menší). Jsou si podobné i vzhledem. Na závěr jako zajímavost je možné uvést, že mladé listy se užívají jako koření do polévek a omáček v oblasti Středozemního moře.