Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Anýzovec pravý, též jinak badyáník pravý nebo čínský anýz (latinsky Illicium verum). Patří do čeledi badyánikovitých. Je to stále-zelený listnatý strom s členitými kopinatými listy a světlými žlutozelenými (nebo narůžovělými) květy, dosahující výšky čtyř až pěti metrů. Plody jsou tobolky uspořádané do tvaru osmicípé hvězdy. Ke svému růstu potřebuje tropické podmínky – vlhké a teplé prostředí s dostatkem slunce.
Původ a využití anýzovce pravého
Patří mezi oblíbená koření, ale význam má i v přírodní medicíně. Pochází, jako většina koření, z exotických dálek, z oblastí Číny, Indie a Filipín. To, že ho známe i u nás, je zásluha slavného anglického mořeplavce, sira Thomase Cavendishe. Pro svoji červenou barvu je v Asii dřevo anýzovce používané k výrobě nábytku.
Jako koření (ale vlastně i jako rostlinná droga) se používají zralé plody anýzovce. Z důležitých složek obsahuje fytochemikálie s antibakteriálními účinky, esenciální oleje či anethol. V tradičním léčitelství se používá proti revmatismu, bolestem zad, dále k léčení nadýmavosti, zažívacích obtíží a křečí.
V současnosti se používá k výrobě parfémů, likérů ochucujících perníky, povidel, pečiva a kompotů. Pro svoji charakteristickou výraznou chuť je oblíbenou ingrediencí v asijské kuchyni.
Příbuzný anýzovci pravému je strom badyáník posvátný (Silicium religionům). Tento strom roste zejména v Japonsku a je známý pod místním názvem sikimi. Pokud pojedeme do Japonska, můžeme se s ním setkat blízko buddhistických svatyň. Pokud bychom podlehli pokušení ochutnat jeho plody, nedopadli bychom dobře. Jeho plody jsou nejen velmi hořké, ale také jedovaté. Po jeho požití se dostaví silné křeče. Poznají se podle menšího tvaru a většího zašpičatění.