Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Červených mořských řas je na světě velké množství a mají díky svému složení živin, minerálů a vitamínů mimo jiné i antivirové účinky. Některé druhy byly dokonce testovány v boji proti HIV nebo herpesu. (jako je například červená mořská řasa Chodnrus crispus, lidově „Irský mech“ a dále Dulse.)
Pozn.: ačkoliv je Chondrus crispus (Irský mech) světlý, řadí se mezi červené mořské řasy. Na trhu je ovšem i jeho fialová varianta, která obsahuje větší množství železa . Je také skvělou alternativou kolagenu.
Červené mořské řasy mají imunomodulační účinky (podporují imunitu) a tím pomáhají tělu proti virům různého typu. V dnešní době se pozornost mnohem více upíná k řasám celkově, díky bohatému zdroji mnoha živin a vlákniny z hlediska výživy. Existuje mnoho vědeckých přístupů k objevování nových nutraceutik a léčiv. Ta jsou založena na přítomnosti mnoha bioaktivních látek včetně polysacharidů extrahovaných z řas.
Rozmanité chemické složení polysacharidů z vlákniny v potravě je odpovědné za jejich různé fyzikálně-chemické vlastnosti, jako je například jejich schopnost fermentovat lidskou tlustou střevní mikrobiotou, což vede k pozitivním účinkům na zdraví.
Základní polysacharidy z mořských řas představují algináty, agary, karagenany, ulvany a fukoidany, které jsou široce používány v potravinářském a farmaceutickém průmyslu a také v dalších průmyslových odvětvích. Navíc se polysacharidy ze sladkých vodních řas a mořských řas objevily jako důležitý zdroj bioaktivních přírodních sloučenin, které jsou odpovědné za jejich možné fyziologické účinky. Zejména sulfátové polysacharidy vykazují imunomodulační, protinádorové, antitrombotické, antikoagulační, anti-mutagenní, protizánětlivé, antimikrobiální a antivirové aktivity včetně anti-HIV infekce, herpes a virů hepatitidy. Obecně biologická aktivita sulfátových polysacharidů souvisí s jejich různým složením a hlavně s rozsahem sulfatace jejich molekul. Značná pozornost byla nedávno zaměřena na použití sladkovodních řas i mořských řas pro vývoj funkčních potravin z důvodu velkého množství živin, které jsou nezbytné pro lidské zdraví.
Je tedy velmi vhodné mořské řasy jako Irský mech či dulse do svého jídelníčku zařadit pravidelně a kombinovat s větším přísunem vitamínu C, který pomáhá vstřebatelnosti účinných látek a podpoře imunity v chřipkovém období.
Vyrobte si doma účinnou domácí desinfekci na ruce i pro desinfekci domácích ploch. Pro její účinek je nutné, aby obsahovala čistý alkohol v doporučené výši a dále vodu pro zvýšení účinku. Alkohol má virucidní účinky spolu s dalšími složkami v této desinfekci. Základní recepturu doporučila WHO (Světová zdravotnická organizace) a vydala ve svých materiálech již v roce 2010. V koncentraci 60% až 95% hmotnostních alkoholu antiseptika poskytují vynikající antibakteriální, antimykotickou a antivirovou aktivitu a rychlé a trvalé snížení mikrobiálních kolonií na kůži rukou. (Horáček, 2010) Tento desinfekční roztok je vhodný pro desinfekci pokožky (zejména rukou) a také pracovních ploch, klik, vypínačů, zřejmě i mobilního telefonu (zde opatrně dle pokynů Vašeho výrobce telefonu). Desinfikujme a umývejme si ruce. Prosíme sdílejte výrobu desinfekčního prostředku mezi svou rodinu a přátele, ať se chráníme. Desinfekci používejte co nejčastěji, zejména když jste venku, v práci apod. V domácnosti desinfikujte vypínače a kliky, často větrejte. Nezapomeňte také na svůj mobilní telefon. Použijte skutečně Odsolený prášek z Irského mechu, slaný by dráždil Vaši pokožku. Upozornění: kousky Irského mechu z Odsoleného prášku si v lahvi sednou ke dnu a vytvoří sediment. Neslévejte! Nechte v alkoholu stále louhovat a používejte přelitím do menší uzavíratelní nádobky, super je také nádobka s pumpičkou nebo s roztřikovačem.
Z Irského mechu lze i připravit jednoduchý protivirový roztok na ruce a recept najdete zde:
INGREDIENCE:
- 830 mililitrů čistého alkoholu. Buď 99,8% isopropylalkohol – je levnější. Nebo 96% ethanol
- 42 mililitrů 3% peroxidu vodíku (seženete v lékárně)
- 15 mililitrů glycerolu – též známý jako glycerín (seženete v lékárně)
- 30 g Odsoleného prášku z Irského mechu (Chondrus crispus)
- převařená a vychladlá voda
Dále potřebujeme – pomůcky:
- Vyčištěnou nádobu s uzávěrem (např. velkou pet lahev) a ryskou 1 litr.
- Kuchyňskou váhu, která má mililitry a nebo injekční stříkačku a nebo odměrku.
Pozor, alkohol je vysoce hořlavý. Pozor na výpary. Dbejte pokynů na etiketě isopropylalkoholu.
VÝROBA:
1) Vezmeme čistou nádobu. Do ní nalijeme 830 ml čistého alkoholu (já jsem použila isopropylalkohol). Poté do nádoby nalijeme 42 ml 3% peroxidu vodíku (použijeme váhu pro mililitry, odměrku nebo injekční stříkačku). Vše promícháme.
2) Přidáme 15 ml glycerolu. Má velkou hustotu, tak to injekční stříkačkou jde o něco hůře. Vše důkladně uzavřete dobře protřepte a promíchejte.
3) Odsolený prášek z Irského mechu namočíme do převařené zchladlé vody (cca 100ml) a necháme cca 15 minut zaktivovat. Poté přelijeme do nádoby/lahve i s vodou, ve které jsme Odsolený prášek z Irského mechu louhovali. Protřepeme. Hotovo. Uchováváme v uzavřené nádobě. Desinfekční roztok též můžeme přendat do nádobky s pumpičkou nebo s roztřikovačem.
POUŽITÍ:
Dostatečné množství roztoku naneseme na dlaně a dobře vmasírujeme do celých rukou. Můžeme použít i na desinfekci ploch. Praktická je pumpička nebo rozprašovač.