Antivirové účinky červených mořských řas ( „Irský mech“ Chondrus crispus nebo Dulse) a jak na přípravu domácího dezinfekčního roztoku proti virům

mech2 e1584099642444

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Červených mořských řas je na světě velké množství a mají díky svému složení živin, minerálů a vitamínů mimo jiné i antivirové účinky. Některé druhy byly dokonce testovány v boji proti HIV nebo herpesu. (jako je například červená mořská řasa Chodnrus crispus, lidově „Irský mech“ a dále Dulse.)

Pozn.: ačkoliv je Chondrus crispus (Irský mech) světlý, řadí se mezi červené mořské řasy. Na trhu je ovšem i jeho fialová varianta, která obsahuje větší množství železa . Je také skvělou alternativou kolagenu.

Červené mořské řasy mají imunomodulační účinky (podporují imunitu) a tím pomáhají tělu proti virům různého typu. V dnešní době se pozornost mnohem více upíná k řasám celkově, díky bohatému zdroji mnoha živin a vlákniny z hlediska výživy. Existuje mnoho vědeckých přístupů k objevování nových nutraceutik a léčiv. Ta jsou založena na přítomnosti mnoha bioaktivních látek včetně polysacharidů extrahovaných z řas.

Rozmanité chemické složení polysacharidů z vlákniny v potravě je odpovědné za jejich různé fyzikálně-chemické vlastnosti, jako je například jejich schopnost fermentovat lidskou tlustou střevní mikrobiotou, což vede k pozitivním účinkům na zdraví.

Základní polysacharidy z mořských řas představují algináty, agary, karagenany, ulvany a fukoidany, které jsou široce používány v potravinářském a farmaceutickém průmyslu a také v dalších průmyslových odvětvích. Navíc se polysacharidy ze sladkých vodních řas a mořských řas objevily jako důležitý zdroj bioaktivních přírodních sloučenin, které jsou odpovědné za jejich možné fyziologické účinky. Zejména sulfátové polysacharidy vykazují imunomodulační, protinádorové, antitrombotické, antikoagulační, anti-mutagenní, protizánětlivé, antimikrobiální a antivirové aktivity včetně anti-HIV infekce, herpes a virů hepatitidy. Obecně biologická aktivita sulfátových polysacharidů souvisí s jejich různým složením a hlavně s rozsahem sulfatace jejich molekul. Značná pozornost byla nedávno zaměřena na použití sladkovodních řas i mořských řas pro vývoj funkčních potravin z důvodu velkého množství živin, které jsou nezbytné pro lidské zdraví.

Je tedy velmi vhodné mořské řasy jako Irský mech či dulse do svého jídelníčku zařadit pravidelně a kombinovat s větším přísunem vitamínu C, který pomáhá vstřebatelnosti účinných látek a  podpoře imunity v chřipkovém období.

Vyrobte si doma účinnou domácí desinfekci na ruce i pro desinfekci domácích ploch. Pro její účinek je nutné, aby obsahovala čistý alkohol v doporučené výši a dále vodu pro zvýšení účinku. Alkohol má virucidní účinky spolu s dalšími složkami v této desinfekci. Základní recepturu doporučila WHO (Světová zdravotnická organizace) a vydala ve svých materiálech již v roce 2010. V koncentraci 60% až 95% hmotnostních alkoholu antiseptika poskytují vynikající antibakteriální, antimykotickou a antivirovou aktivitu a rychlé a trvalé snížení mikrobiálních kolonií na kůži rukou. (Horáček, 2010) Tento desinfekční roztok je vhodný pro desinfekci pokožky (zejména rukou) a také pracovních ploch, klik, vypínačů, zřejmě i mobilního telefonu (zde opatrně dle pokynů Vašeho výrobce telefonu). Desinfikujme a umývejme si ruce. Prosíme sdílejte výrobu desinfekčního prostředku mezi svou rodinu a přátele, ať se chráníme. Desinfekci používejte co nejčastěji, zejména když jste venku, v práci apod. V domácnosti desinfikujte vypínače a kliky, často větrejte. Nezapomeňte také na svůj mobilní telefon. Použijte skutečně Odsolený prášek z Irského mechu, slaný by dráždil Vaši pokožku. Upozornění: kousky Irského mechu z Odsoleného prášku si v lahvi sednou ke dnu a vytvoří sediment. Neslévejte! Nechte v alkoholu stále louhovat a používejte přelitím do menší uzavíratelní nádobky, super je také nádobka s pumpičkou nebo s roztřikovačem.

Z Irského mechu lze i připravit jednoduchý protivirový roztok na ruce a recept najdete zde:

INGREDIENCE:

  • 830 mililitrů čistého alkoholu. Buď 99,8% isopropylalkohol – je levnější. Nebo 96% ethanol
  • 42 mililitrů 3% peroxidu vodíku (seženete v lékárně)
  • 15 mililitrů glycerolu – též známý jako glycerín (seženete v lékárně)
  • 30 g Odsoleného prášku z Irského mechu (Chondrus crispus)
  • převařená a vychladlá voda

Dále potřebujeme – pomůcky:

  • Vyčištěnou nádobu s uzávěrem (např. velkou pet lahev) a ryskou 1 litr.
  • Kuchyňskou váhu, která má mililitry a nebo injekční stříkačku a nebo odměrku.

Pozor, alkohol je vysoce hořlavý. Pozor na výpary. Dbejte pokynů na etiketě isopropylalkoholu.

VÝROBA:

1) Vezmeme čistou nádobu. Do ní nalijeme 830 ml čistého alkoholu (já jsem použila isopropylalkohol). Poté do nádoby nalijeme 42 ml 3% peroxidu vodíku (použijeme váhu pro mililitry, odměrku nebo injekční stříkačku). Vše promícháme.

2) Přidáme 15 ml glycerolu. Má velkou hustotu, tak to injekční stříkačkou jde o něco hůře. Vše důkladně uzavřete dobře protřepte a promíchejte.

3) Odsolený prášek z Irského mechu namočíme do převařené zchladlé vody (cca 100ml) a necháme cca 15 minut zaktivovat. Poté přelijeme do nádoby/lahve i s vodou, ve které jsme Odsolený prášek z Irského mechu louhovali. Protřepeme. Hotovo. Uchováváme v uzavřené nádobě. Desinfekční roztok též můžeme přendat do nádobky s pumpičkou nebo s roztřikovačem.

POUŽITÍ:

Dostatečné množství roztoku naneseme na dlaně a dobře vmasírujeme do celých rukou. Můžeme použít i na desinfekci ploch. Praktická je pumpička nebo rozprašovač.