Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Cvičení jógy nabývá na popularitě. Na Celostní medicíně dnes dostává prostor klasická hathajóga. „Pozice (ásany) jsou v ní prováděny v delší výdrži. Pro mě je v józe důležité zpomalit a v každé ásaně maximálně prožít současný okamžik,“ říká v rozhovoru kolínská lektorka jógy Anna Říhová. Popisuje zdravotní přínosy jógy; říká, co udělat, abychom se na cvičení vždy správně naladili, a neopomíná ani etiko-duchovní přesah jógy.
Aničko, když půjdeme na začátku ke kořenům, co je to vlastně jóga?
„Jóga je ve svém základu filozofická škola, která se zabývá dosažením vysvobození, chcete-li harmonie a rozvojem duchovního života. Je to životní cesta, která zahrnuje všechny aspekty našeho bytí. Lidé, kteří se věnují józe do hloubky, respektují i její eticko-morální zásady, které vedou k čisté povaze. Už v mém raném věku se jóga stala součástí mého života, protože mi dodávala sílu a sebedůvěru a naplňovala mou touhu po vědění. Je pro mě něčím, co pozvedá mého ducha a zároveň uklidňuje.“
Jakému stylu jógy se věnuješ?
„Věnuji se hathajóze, kde jsou ásany prováděny v delší výdrži s důrazem na pravidelný hluboký dech. Člověk tak má, mimo jiné, dost času pracovat se svou myslí. V každé ásaně s výdrží vědomě prožíváme silný a přitom klidný střet sami se sebou. Díky pravidelnému cvičení potom dokážeme v běžném životě klidněji a s nadhledem reagovat na nejrůznější situace. V dnešní době se často setkáváme s dynamickými, v některých případech až aerobními styly jógy, kde se ásany rychle střídají. To podle mě nekoresponduje s prvotním významem jógy. Je ale na každém, kterou cestu si zvolí. Pro mě je v józe důležité zpomalit, v každé ásaně maximálně prožít současný okamžik a tím posílit ty nejniternější záměry a přání.“
Jaké jsou hlavní pozitivní zdravotní účinky jógy?
„Kdybych měla vyjmenovat zdravotní výhody, které jóga přináší, byl by tento rozhovor hodně, hodně, ale opravdu hodně dlouhý (směje se). Ale lidé ji většinou vyhledávají kvůli problémům s páteří, chtějí protáhnout a posílit své tělo, uvolnit klouby a zklidnit roztěkanou mysl. V hathajóze se věnujeme i pránájámě, ve které ovlivňujeme tok energie pomocí dechových technik a tím působíme na psychiku. Postupně tak můžeme odstranit i psychosomatické potíže v těle. Samotné ásany ale mají vliv i na metabolismus, funkčnost vnitřních orgánů, hladinu hormonů v těle a v neposlední řadě na nervovou soustavu.“
Jsou při cvičení nějaká zdravotní omezení?
„Myslím si, že józe se může věnovat každý. Jak jsem zmínila, není to pouze cvičení. Nejde o to, kolik krkolomných pozic zvládnete, ale jak k józe přistupujete. Co v ní hledáte a co nacházíte. Každý by měl v józe hledat to, co mu bude dělat dobře. Co se týče veřejných lekcí jógy, zkušený a odpovědný lektor se před zahájením lekce zorientuje v případných zdravotních omezeních návštěvníků. Jógovou lekci pak vede s ohledem na aktuální fyzický stav cvičenců. Každý má jiné tělo a za sebou i jiný den, a tak je dobré vědět, jak některé ásany nahradit, vyladit pomůckami nebo úplně vynechat.“
Za jak dlouho člověk, který dosud necvičil, uvidí výsledky? Jak často doporučuješ jógu cvičit?
„Věřím tomu, že pokud najdete tu „svou pravou“ jógu, poznáte její účinky okamžitě. Snažím se cvičit každý den alespoň malou chvíli. I když provedu jen malé ranní protažení, cítím se lépe celý den. Když se nahromadí povinnosti během dne a potřebuji zregenerovat mozkové buňky, není pro mě lepší restart než pránájáma.“
Jaké je specifikum jógového pohybu oproti jiným sportům?
„Jóga má tu výhodu, že se stará o celého člověka. O celé jeho tělo, mysl i ducha. Ásany by měly být zaujímány hlavně u začátečníků pomalu, vědomě a tím také bezpečně, pod dohledem odpovědného lektora. Tak se předejde přetížení některých svalů nebo kloubů což se u mnoha sportů často stává. Ve svých lekcích vždy lidem říkám, že je důležité, aby se při cvičení cítili dobře, aby zachovali veselou mysl, protože emoce ovlivňují i držení těla a aby si odpočinuli kdykoli budou potřebovat. Jóga by vás měla bavit a neměli byste cítit žádnou bolest. Akceptovatelná je pouze mírná, dalo by se říct příjemná bolest svalů, která plyne z protažení málo používaných struktur. Při praktikování hathajógy byste se neměli ani zapotit.“
Je při cvičení jógy doporučená nebo nutná konkrétní strava?
„Jóga na člověka působí komplexně. Pokud se jí budete pravidelně a s chutí věnovat, sami budete postupně, možná aniž byste si to sami uvědomovali, vyhledávat pro vás vhodnější pokrmy. Možná se bude postupně měnit také vaše osobnost. Jako člověk, který se věnuje józe, cítím odpovědnost například i za to, co se děje s přírodou v mém okolí. Lidé jsou neoddělitelně spjati s ekosystémem. Jsou součástí přírody, ať chceme či nechceme.“
Je něco, co bychom měli udělat před praktikováním jógy?
„Před samotnou lekcí by se nemělo jíst alespoň dvě hodiny. Pokud se před jógou ještě vysprchujete, budete se při jejím praktikování cítit ještě lépe. Cvičit by se mělo ve vyvětrané a čisté místnosti v pohodlném oblečení.“
Vypozorovala jsi u svých klientů nějakou opakující se zajímavost? Kdo vlastně nejvíc chodí cvičit?
„Mám vždy velkou radost, když lidé při józe přestanou myslet na povinnosti všedního dne, opravdu vypnou a spočinou alespoň tu hodinu jen sami se sebou. To je totiž pro dnešní zaneprázdněnou generaci jedna z nejtěžších věcí. Lidé přicházejí na lekce často rovnou z práce, naštvaní, vystresovaní, nervozní, někdy i nešťastní. Když odcházejí domů klidní, uvolnění a s úsměvem na rtech, je to pro mě „splněný úkol“ (smích).“
Aničko, děkuji moc za rozhovor!
Potkat se s Aničkou a se mnou můžete 10 11. v Kolíně na celodenním workshopu JÓGA A TAJEMSTVÍ PŘÍTOMNÉHO OKAMŽIKU (info: cauac@seznam.cz).
Doporučujeme nabídku sportovních pomůcek.