Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Aloe kapská (Aloe ferox) je sukulentní rostlina z čeledi asfodelovité. Jak již napovídá jméno, vyskytuje se pouze na území jižní Afriky, tedy v některých provinciích Jihoafrické republiky a také v království Lesotho. Někdy je také zmiňována pod názvem Aloe barbadensis. Patří do čeledi Liliaceae (liliovité).
Jak vypadá a k čemu se používá aloe?
Je to vytrvalá (odborně sukulentní) rostlina, která může dorůst téměř až výšky pěti metrů. Může mít podobu keře nebo stromu se zdřevnatělým stonkem. Má silné dužnaté listy načervenalé barvy. Květy jsou oranžové až červené barvy. V tropech a subtropech se pěstuje jako okrasná rostlina. Řadí se ale také mezi léčivé rostliny a má rovněž využití i v přírodní kosmetice a v potravinářství (příprava nápojů).
Jako rostlinná droga se z této rostliny používá sušená šťáva z listů (Aloe lucida, Aloe hepatica). Ten se získává ze sušené šťávy zahuštěním horkou vodou získaného výluhu.
Léčivé účinky aloe
K nevýznamnějším obsaženým přírodním látkám patří antrachinony (známé jako aloin) a pryskyřice.
V tradičním léčitelství byl sušený prášek z této rostliny používán při zácpě z ochablosti střev a při potlačené menstruaci. Je také zajímavé, že odborníci uvádějí, že její nižší dávky snižují hladinu krevního cukru bez projímavého účinku. Nicméně v současnosti se takto nesmí používat pro její velmi silné projímavé účinky (silnější než známé sennové lusky).
Nežadoucí účinky
Může způsobovat břišní bolesti, podráždění zažívacího traktu a ve vysokých dávkách může vyvolat krvavé průjmy a krvácivý zánět žaludku.
Jednoznačně se nesmí používat při hemoroidech a onemocnění ledvin (vyšší dávky mohou způsobit zánětlivá onemocnění ledvin), obstrukci střev, břišních bolestech, nevolností nebo zvracení.
Nedoporučuje se užívat také v období těhotenství a kojení, protože obsažené antrachinony mohou vyvolat potrat nebo přecházet do mateřského mléka. K potratu může dojít proto, že užívání může vést k podráždění zažívacího traktu vedoucí k překrvení pánevní oblasti. Přípravky s touto rostlinnou drogou nejsou také vhodné pro děti do 15 let.
Aloe vera gel
Jiná listová pletiva poskytují drogu označovanou jako Aloe gel (nebo také Aloe vera), která již neobsahuje nežádoucí antrachinony. Ze sušené šťávy se také připravuje suchý extrakt připravený zahuštěním horkou vodou získaného výluhu.
V kosmetických přírodních přípravcích je tato exotická bylinka používaná proti popáleninám nebo při poranění kůže a rovněž při léčbě hnisavých a alergických zánětů kůže a lupenky.