Alergie a kaprlata

ALERGIE

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kdo reaguje na pyly z květů stromů, travin či bylin, mívá definovánu diagnózu: sennou rýmu, pollinosis, alergii na pyly apod. V období, kdy příroda kvete a produkuje pyly, se má vyhýbat kontaktu s pylem, protože jeho imunitní buňky (mastocyty neboli žírné buňky, nazvané podle obsahu zrnitých váčků s obsahem heparinu a histaminu) se v kontaktu s pylem předráždí, přitom stěna žírné buňky praskne a následně se uvolní z výše popsaných váčků histamin, a ten potom na sliznicích očí, nosu či průdušek působí nepříjemné potíže.

Kaparovník

Ale příroda poskytuje zelený keř jménem kaparovník (kapara trnitá, capparis spinosa), lidé jej pěstují pro jeho poupata, ta sbírají v době, kdy jsou ještě uzavřená, olivově zelená. Mají pikantní chuť – nahořklou až slaně kyselou, kulinářsky velmi žádanou. Nejlepší kapary prý pocházejí z francouzského

Provence a jsou nazývány „nonpareilles“ (nesrovnatelné).

Nás však zajímá, že kapary mají vysokou koncentraci kvercetinu, což je z chemického hlediska polyfenolová sloučenina zařazená mezi flavonoidy.

Kvercetin

Molekuly kvercetinu pozitivně ovlivňují procesy v rámci spuštění mechanismu alergické reakce i zánětu. Tlumí výše zmíněnou aktivitu žírných buněk, tím se uvolní méně histaminu, a tedy se mírní i projevy – následky alergické reakce.

Léky používané k blokování účinku uvolněného histaminu se nazývají antihistaminika. Zde je ovšem malý rozdíl: Antihistaminika reagují až na situaci, kdy se v důsledku patologické reakce uvolňuje histamin, a ten pak zablokují, aby nemohl působit – tím je pozorována úleva. Kdežto působení kvercetinu jde o krok dříve, když ovlivňuje proces tvorby histaminu již v buňce.

Je nutno zdůraznit, že jeden ani druhý nepůsobí na hlavní podstatu, proč imunitní systém reaguje neadekvátně na alergen. Působení kvercetinu lze řadit mezi přírodní preventivní krok ke zmírnění alergické reakce.

Musím upozornit, že zde uváděné informace nemají sloužit jako návod k léčení. Alergická reakce je natolik složitá, že léčba patří výhradně do rukou lékaře.

Kvercetin je obsažen i v ovoci, zelenině a dalším:

  • cibule, jablka, rajčata, hrozny, bobuloviny, rostliny z čeledi brukvovité, šalotka, ořechy, semínka, květy, listy, čaj.

Z farmakologického hlediska je účinek vázán na hydroxy-(-OH) a keto-(=O) skupiny molekuly kvercetinu.

Pokud máte aktivní problém s alergií, vědci mimo jiné také v takových situacích popisují existenci nerovnováhy v systému Th1 / Th2, kdy obvykle u alergie převažuje Th2. (Jde o T lymfocyty z CD4, které produkují cytokiny typu Th1 a cytokiny typu Th2. Jsou to speciální molekuly, které se účastní přenosu informace.)

Kvercetin se podílí na stabilizaci rovnováhy buněk Th1 /Th2. Ta v podstatě určuje schopnost imunitního systému správně fungovat.

Kvercetin současně odbourává volné radikály v případě, že je v těle přítomen tzv. oxidativní stres.

Přírodní látka kvercetin nebo obecně flavonoidy z potravin zasluhují větší pozornost, než jí v dnešní době věnujeme. Popsal jsem jen malou ukázku toho, čím může být kvercetin pro nás prospěšný.

MUDr. P. Šácha

Tip MUDr. Pavla Šáchy

https://www.puravia.cz/dr–formulated-quercetin-recovery–30-kapsli/

https://www.puravia.cz/quercetin-plus-b5-komplex–60-kapsli/