Akné z pohledu celostní medicíny

cm pletovy krem

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je to onemocnění, které postihuje asi 80 % dospívající mládeže. Ale může přetrvávat i do dalších dekád života. U mužů je onemocnění častější a těžší. Příčina onemocnění není známá. Uvádí se, že jsou aktivovány hormony androgeny u jedinců, kteří jsou k tomuto disponováni. Onemocnění vede ke zvýšené nadprodukci mazu a k zánětu. Jde o výskyt komedonů, zánětlivě zarudlých papul v obličeji na horní části prsou a zad.

Z pohledu celostní medicíny nemůžeme brát akné jako onemocnění kůže, a nebo jen jako projev hormonální nerovnováhy. Kůže je místem, kde se vylučují toxické látky. To, co se děje na kůži, je zrcadlem vnitřního prostředí. Pokud v organismu dojde k přetížení mezenchymu a orgánů zodpovědných za odbourávání a vylučování produktů látkové výměny a toxinů z těla jako jsou játra, žlučník, ledviny, odvodné močové cesty a lymfatické cesty, potom tělo hledá náhradní cestu, kudy se bude toxinů zbavovat a kůže je první, kudy se toxiny tlačí ven. Do úvahy musíme vzít znečištění životního prostředí, těžké kovy, stravování, stresy. Na ose hypofýza, nadledvina, pohlavní orgány můžeme také nalézt různé zátěže zejména plísně, těžké kovy a pod. Dospívající mládež je na svůj vzhled citlivá a u velmi citlivých jedinců může vyvolat až těžké trauma.

Akné Při EAV vyšetření často nacházíme dysbiózu střevní, zatížení mezenchymálního a lymfatického systému, přetížení jater. K čistění lymfatického systému používáme prostředky na lymfodrenáž např. homeopatikum Lymphomyosot nebo od Bylináře Angin, který je sice hlavně určen pro léčení zánětů horních cest dýchacích, ale svými účinky velmi kladně povzbuzuje drenážní schopnost lymfatických cest. A o to nám jde i v případě akné. Střevní dysbiózu upravujeme pomocí probiotik.Řasa chlorella dále podporuje lactobacily v růstu a je zásadotvorná, proto je účelné současné podávání.

Kúru doplňujeme fytoterapií – přesličkovým a kopřivovým čajem. Kúra musí být komplexní, vychází z dietního opatření, sanace střeva, aktivace mezenchymu a lymfatického systému. Věčně diskutovanou otázkou je užívání hormonální antikoncepce u mladých dívek, kdy někdy dochází k dočasnému vylepšení stavu, ovšem na úkor odsunutí problému do budoucnosti, protože hormonální antikoncepce nepřirozeně a nekontrolovatelně zasahuje do hormonálních regulací. Vegetativní poruchy pomáhá rovnat kořen z rdesna mnohokvětého (Asie), který stimuluje všechny žlázy s vnitřní sekrecí a harmonizuje jejich funkce. Čínští lékaři hovoří o energii CHI, používá se jako tonikum a také ke snižování hladiny cholesterolu. Je to přípravek pro celkovou harmonizaci hlavně v ženském těle.

Lokální ošetřování akné je důležité – mladému člověku záleží na tom, jak vypadá. Vyžaduje rychlé řešení – koupí si raději maskovací prostředek. Tím sice problém dočasně uschová pod pokličku, ale dokud se nepustí do celkových změn ve svém životě, režimu, dietě…..a nebudu pokračovat, abych se neopakoval.