Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Achyranthes bidentata (v čínštině niu xi, Achyrant dvouzubý) je druh rostlin z čeledi Amaranthaceae.
Roste zejména v Indii, Nepálu, Číně a Japonsku. Jako rostlinná droga se z ní využívá kořen. Je s oblibou využívána v tradiční lidové medicíně těchto zemí. Je to vytrvalá, až 100 centimetrů vysoká rostlina.
Tradiční čínská medicína
V tradiční čínské medicíně se všestranně využívá, nejen pro její protizánětlivé působení. Užívá se ve formě čaje nebo tablet. Sušený extrakt z ní bývá součástí různých směsí. V Nepálu se v lidovém léčitelství používá při bolestech zubů. Dále se používá při různých typech kardiovaskulárních, cerebrovaskulárních a gynekologických nemocí.
Obsahové látky
Hlavními obsaženými látkami jsou triterpenoidních saponiny (včetně oleanolové kyseliny), steroidní sloučeniny (ekdysteron, inokosterone a rubrosterone), různé polysacharidy, 12 druhů aminokyselin, (například glycin) alkaloidy, kumariny a stopové prvky, jako je železo, měď a další.
Účinek obsahových látek
Obsažené látky v této rostlině, tedy přesněji řečeno v jejím kořeni, jsou nadále předmětem výzkumu hlavně čínských vědců. Saponiny mohou ovlivňovat hladkou děložní svalovinu. V pokusech na laboratorních zvířatech se zkoumal její vliv na kardiovaskulární systém, zejména na srdce. Odvar a lihový extrakt z kořene rostliny mohou snižovat hladinu krevního cukru, vysokého krevního tlaku a působí mírně močopudně. Mohou též ovlivňovat proces srážlivosti krve a obsažená látka ekdysteron může podpořit snížení hladiny cholesterolu v krvi. Dále jsou zmiňovány účinky protizánětlivé, analgetické a imunostimulační. V tradiční čínské medicíně byla tato rostlina podávána při výskytu kamenů – ať už ve žlučníku, ledvinách či celkově močových cestách.
Nesmí se zaměnit s podobnými rostlinami jako Cyathula officinalis (Kuan Chuan) a Achyranthes aspera (Tu Niu xi). Dá se tedy na závěr říci, že tato rostlina má rozsáhlé využití v tradiční asijské medicíně a je potenciálně zajímavá i pro vědce a výzkumníky v oblasti přírodní farmacie.