Acai berry (Euterpe oleracea)

cm acai 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Euterpe brazilská (Euterpe oleracea), česky též kapustoň brazilská je druh palmy domovem v tropické Jižní Americe. V současnosti je známá pod názvem v portugalštině Açaí. Zcela přesně řečeno, se tato palma vyskytuje v Kolumbii, Venezuele, Guyaně, Surinamu, Ekvádoru a Brazílii. Je to štíhlá palma dorůstající výšky až 20 metrů. Tloušťka jejího kmene je až 18 centimetrů. Kmen je šedý a hladký.

Acai Berry

Plody Acai Berry jsou kulovité, až 1,5 centimetrů velké, mají purpurově červenou barvu. Açaí je využíváno domorodými kmeny v amazonských pralesích již po několik staletí. Indiáni nepoužívali jen nám známé bobule, ale i další části rostliny. Například odvar z listů a semen podávali při horečkách.  Rovněž z vnitřku růstového vrcholu palmy, který je jedlý, připravovali (a připravují dodnes) tzv. palmové zelí. Toto zelí má svíravé (adstringentní) účinky a obklad z pečeného palmového zelí používali domorodci na zmírnění bolesti při bodnutí nebezpečným hmyzem. Podobné působení a účinek má i šťáva z kmene, která se navíc aplikuje při ošetřování ran a krvácení. V tradiční lidové medicíně v Peru se zase používá odvar z kořene palmy jako doplněk léčby malárie a cukrovky.

Acai Berry

Plodům Euterpe brazilské se přisuzuje řada zajímavých příznivých působení na naše zdraví, z nichž nejdůležitější (a i odborně prokázaný) je fakt, že je velmi silným zdrojem antioxidantů. Antioxidanty jsou látky, které příznivě ovlivňují naše zdraví tím, že působí proti negativnímu vlivu škodlivých volných radikálů z prostředí, ve kterém žijeme. Pro zájemce upřesňuji, že ve studii z roku 2005 bylo analyzováno celkem 11 produktů z dřeně plodů. V porovnání s džusy z klasických evropských plodů byla zjištěna excelentní antioxidační aktivita vůči peroxylovým radikálům, dobrá proti peroxynitrilovým a slabá vůči hydroxylovým radikálům.

Jiné zdroje u ní uvádějí ještě další příznivé působení, jako je podpora hubnutí, snižování cholesterolu nebo příznivého působení na oběhový a trávicí systém. Toto vše ještě bude muset ale být podrobeno odborným analýzám.