Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kdo? No přece srdce, pumpa našeho organismu, hnací motor a zcela nezbytný orgán, v němž sídlí láska i radost. V detoxikaci se srdeční okruh považuje za velice významný, a bohužel také velice přehlížený. Uvádí se, že až polovina lidí napříč všemi generacemi, kteří se ocitnou v terapeutických poradnách, má v srdečním okruhu nějakou toxickou zátěž…
Prevence sehrává důležitou roli u všech onemocnění. Pro choroby související se srdcem to platí dvojnásob. Potíž je v tom, že srdeční poruchy a dysfunkce většinou nebolí, a tak si jich ani nemusíme všimnout. Přesto bychom si své srdce měli náležitě hýčkat a věnovat mu pozornost, kterou si zaslouží. Jak? Především vhodnou stravou, dostatkem pohybu a duševní pohodou. Zní to jako úkol nadmíru náročný. Ve skutečnosti však stačí osvojit si několik návyků a zásad. Tady jsou.
Když jíst, tak pořádně
To ovšem neplatí co do kvantity, ale co do kvality. Náš jídelníček by měl obsahovat vyvážený podíl zdravých tuků, bílkovin i sacharidů. Kvalitní tuky (zejména rostlinné oleje) by měly tvořit až 2/3 všech přijatých tuků. Také živočišné můžeme do jídelníčku bez obav zařadit, neměly by však hrát prim.
Poslušný cholesterol
Kolem cholesterolu se den, co den rozpoutávají mohutné diskuze. Je-li vysoký, jaký to má pro nás dopad? Někdo říká, že nijaký, pravdou však je, že dlouhodobý vysoký cholesterol je právem považován za tichého zabijáka. Postupně narušuje cévní stěny a cévy pomalu prorůstají, čímž se zvyšuje celá řada zdravotních rizik. Drtivá většina z nás si za vysoký cholesterol může sama, a to nesprávnou životosprávou, zejména nadměrným příjmem nasycených mastných kyselin (obsažených v živočišných tucích). Změnou životosprávy a zařazením pohybu do každodenního režimu dokážeme s cholesterolem zázraky a výrazně ulevíme také srdci.
Soli málo, vlákniny moc!
Tak by to mělo být. Vláknina totiž přirozeně snižuje cholesterol v krvi a podporuje trávení. Najdeme ji kromě celozrnných obilovin také v luštěninách nebo ovoci a zelenině. Díky jejich konzumaci naše tělo získává také spoustu energie, cenné vitaminy a minerální látky, včetně těch, které chrání srdce a cévy. Co bychom naopak měli výrazně snížit, je sůl. Češi jsou solením potravin a pokrmů pověstní a doporučené hodnoty (max. jedna lžička soli) dalece překračují. Nadměrné solení může dlouhodobě zvýšit krevní tlak, což představuje obrovskou zátěž pro srdce a cévy.
Milujte se!
Srdce je úžasný orgán, v němž se odráží naše emocionalita. Když jsme šťastní, raduje se i ono. Když cítíme strach, může se třást. V hněvu tluče jako zběsilé, při úzkosti se bolestivě svírá, bez lásky chřadne. Všechny tyto emoce vysílají do srdečního okruhu patologickou energii. Ta ho oslabuje a otevírá bránu toxinům, které se právě v srdci a kolem něj rády usazují. Kromě negativních emocí (zejména melancholie) srdce výrazně oslabuje paradoxně také nadměrná radost – ta, která bývá spojena s manickým chováním (hysterie, teatrálnost). Tyto reakce ničí a blokují srdeční energii čchi. Proto je dobré pravidelně si vyhradit čas sám pro sebe a učit se přijímat, milovat a odpouštět si. Shazovat v duchu pomyslné kameny, které se nám v srdci usazují, a naučit se radovat z maličkostí. To totiž není pouze výsada dětí a bláznů, ale také lidí, kteří umí být šťastní.
Detoxikace srdce je pořádný kolotoč
Detoxikace srdce neobnáší pouze očistu tohoto orgánu, ale celého orgánového okruhu. Párovým orgánem srdce je tenké střevo, pod nadvládou srdce se ocitají například jazyk, arterie, osrdečník, jazyk nebo střední ucho. Všude tady se může toxická zátěž srdečního okruhu projevit. K typickým projevům zátěže v srdečním okruhu pak patří zejména: srdeční arytmie, bušení srdce, suchý dráždivý kašel, suchá sliznice nosu a očí, úzkost, roztržitost, velké množství snů, melancholické stavy.
Detoxikace srdečního okruhu významně přispívá k celkové vitalitě, přílivu životní energie a vyrovnání emocionální hladiny.