Aby léto stálo za to!

cm leto

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chcete prožít bezstarostné léto? Potom nezapomeňte včas zarezervovat dovolenou, naladit se na správnou letní vlnu, ale také vyladit svůj organismus. A vyvarovat se nejčastějším letním chybám, které škodí zdraví…

K nim zdaleka nepatří pouze nadměrné slunění a s ním spojené riziko spálení pokožky, úpalu nebo úžehu, ale i věci tak obyčejné, jako je náhlá změna denního či nočního režimu, méně spánku, konzumace nekvalitní stravy, posun časového pásma,… To vše má na náš organismus vliv, a pokud jej dobře nepřipravíme a dostatečně nezregenerujeme, mohou nám letní radovánky poněkud zhořknout.

Strava

Pobyt v novém prostředí, mnohdy exotickém, nebo dovolená „all inclusive“ samozřejmě svádějí k hříchům. Ty jsou povoleny, ovšem v rozumné míře. Většinu jídelníčku by však měla tvořit jídla lehká a dobře stravitelná – tedy co nejméně smaženého a tučného. Ideální jsou zeleninové saláty, které lze v létě obměňovat prakticky do nekonečna, ryby a libové drůbeží maso, ovoce s vysokým podílem vody.

  • Ovoce a zelenina navíc dodají tělu také antioxidanty a vitaminy, především vitamin C, E nebo v létě tolik potřebný betakaroten.
  • Zaměřte svou pozornost k pokrmům, které organismus ochladí: meloun, rajčata, okurky nebo třeba kiwi. Ledové drinky a zmrzliny sice chladivé jsou, avšak organismu nic dobrého nepřinesou.
  • Buďte nároční, jezte jídla kvalitní a z dobrých zdrojů, vybírejte si vysoce hodnocené restaurace, případně si vždy dejte jídlo, které neobsahuje potraviny, jež se rychle kazí.
  • Preventivně nasaďte ještě před dovolenou probiotika, která upraví střevní mikroflóru a pomohou lépe trávit.

Pitný režim

Když pít, tak vodu. V jakém množství? Kolik si tělo žádá! V letním horku, při sportu nebo po prohýřené noci daleko více než při dni zamračeném, který trávíme ve stínu stromů, třeba s pěknou knihou. A proč obyčejnou vodu? Má totiž v organismu celou řadu klíčových funkcí, pomáhá regulovat tělesnou teplotu, a tudíž chrání organismus proti přehřátí (potit se je více než žádoucí, obzvlášť v létě). Pomáhá nám také s trávením, změkčuje stolici, dodává energii.

  • Vodu z kohoutku (vždy si ověřte, zda je v dané lokalitě pitná, nebo s sebou pro jistotu vozte filtrační konev) ochuďte třeba bylinkami, okurkou, pár kostkami ledu nebo trochou čerstvého ovoce. Takto připravená „voda“ zachutná i jejím zarputilým odpůrcům.
  • 80 % denního příjmu tekutin by měly tvořit nápoje. Hodně vody obsahuje také ovoce a zelenina nebo polévky.
  • Pitný režim skvěle doplní také slabé zelené či ovocné a bylinkové čaje, melta a ředěné ovocné a zeleninové šťávy.
  • Zcela výjimečně volte k doplnění tekutin slazené limonády. Ty žízeň nezaženou, zato dodají spoustu prázdných kalorií.

Vyvětrejte se!

Pohyb k létu zkrátka patří, zejména chůze. Je tělu nejpřirozenější a tento druh sportu si může dovolit opravdu každý. Pravidelný pohyb zlepšuje trávení, bystří mysl, rozpohybuje metabolismus i lymfu a výrazně podporuje detoxikaci. Má také tu schopnost zlepšit náladu a z dlouhodobého hlediska účinně předchází vzniku depresí a dalších duševních poruch.

Letní detox tipy pro zdraví:

  • V rámci detoxikace si nechte terapeutem zkontrolovat zátěže v ledvinovém i slezinovém okruhu, zaměřte pozornost na metabolické poruchy a střevní mikroflóru.
  • Pokud vás čeká očkování, sáhněte po speciální detoxikační kúře, která pomůže organismu zbavit jej zátěží způsobených vakcínami.
  • Léto a především pobyt v bazénech nahrává do karet rozvoji kožních plísní. Podpořte prostřednictvím detoxikace okruh plic, který úzce souvisí také se stavem kůže.