Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Stalo se vám někdy, že vás natolik pohltil určitý problém, že jste pak svou mysl nemohli zastavit? Převalujete se často v posteli a nemůžete usnout? Máte problém udržet si svou mysl čistou a jasnou? Dnešní článek přináší čtyři tipy na totální refresh naší mysli a psychiky.
Je mnohem snadnější udržet svou mysl klidnou na dovolené nebo když nemusíme nic řešit. Každý z nás ale nejspíš někdy zažil nebo zažívá dny, kdy má pocit, že se mu hlava nezastaví a je pořád v jednom kole. Možná, že ta největší výzva je umět být přítomný a klidný právě v těchto chvílích. Takže pojďme na to:
Dokonalý RESET: Ledová sprcha
Ledová (případně střídavá) sprcha nás vymrští do přítomného okamžiku jako máloco. Silný chlad je pro organismus naprostý šok. Obzvláště nováček musí vynaložit 110 % svého úsilí na to, aby to v ledové sprše vůbec „ustál“ a vydržel.
Mně osobně stačí 20–30 sekund ledové sprchy a má mysl je absolutně proměněná. Myšlenky jsou tytam. V mysli i v těle se rozlévá klid, mír, blaženost. Ledová sprcha člověka nejen dokonale zresetuje, ale také nabije novou energií a štěstím.
Totální vygumování mysli: Psychowalkman (mozkové vlny delta)
Dodnes si vzpomínám, jak jsem v noci před maturitou nemohl usnout. V hlavě se mi honily miliony myšlenek a starostí (jak to celé dopadne). Zachránil mě přístroj audio-vizuální stimulace, tzv. psychowalkman. Jde o zařízení s přidanými sluchátky a brýlemi, které mění mozkovou frekvenci. Když si na přístroji navolíte spánkové (delta) vlny, tak do pár minut usnete. (Je to trochu jako byste se propadali do narkózy, přitom zcela bezpečné a zdravé).
I když někteří tuto metodu kritizují jako příliš technokratickou, nedám na psychowalkmany dodnes dopustit. A například člověku, který začíná s meditací, může psychowalkman pro změnu velmi pomoci dostat se do hladin alfa nebo theta, čímž se mysl také překrásně zklidní.
Rozpuštění myšlenek ve světle – a soustředění na dýchání
Toto už je přímo meditační technika, kterou si můžete vyzkoušet. Klidně i hned:
- Usaďte se a udělejte si pohodlí.
- Několik minut jenom pozorujte nádech a výdech.
- Kdykoliv si uvědomíte jakoukoliv myšlenku, zalijte ji při nádechu takovým množstvím světla, až se sama myšlenka stane světlem. Myšlenku přeměněnou na světlo pak pošlete pryč spolu s výdechem.
Tato meditace pochází od Sanyi Roman. Pokud vás „práce se světlem“ láká více, doporučuji například jednu z jejích báječných knih – Lásku duše. Princip této meditace spočívá v tom, že kdykoliv si uvědomíte neodbytnou myšlenku, s nádechem ji v duchu rozpusťte ve světle a s výdechem propusťte pryč.
Změna prostředí
Když nemáme možnost jít do sprchy, dát si na hlavu meditační přístroj nebo se nám nechce dýchat a představovat si světlo, tak někdy velmi pomůže pouhá změna prostředí. Lidé velmi milují cestování, protože je obvykle na cestách napadají úplně jiné myšlenky. Někdy stačí vejít do lesa. Nebo naopak na hypnotizující koncert. Do velké sportovní haly (když tyto aktivity zrovna vláda nezakazuje). Neskutečně může pomoci hodina jógy v jógovém studiu. A v neposlední řadě návštěva člověka, jež vás vytrhne z vaší psychické reality a v jehož přítomnosti (nebo v jeho domově) je vám dobře.
Závěr:
Aby nás začaly napadat jiné myšlenky – případně, abychom v nitru cítili klid a mír – musíme jakýmkoliv způsobem svou mysl přeladit. K nejsilnějším, v dnešní době známým, přelaďovačům, patří ledová voda, dýchání či audio-vizuální stimulace mozku. Velmi též pomůže změna prostředí – alespoň na chvíli „vypadnout“ z místa, kde se nás nepříjemné myšlenky „drží“. Autor ani redakce nenesou odpovědnost za nesprávně prováděné postupy, jež jsou součástí tohoto článku. Vždy konzultujte napřed s lékařem! Osoby trpící tzv. obsedantně-kompulzivních poruchou mohou mít z těchto postupů užitek, avšak nemusí být pro ně dostatečné, ideální je docházet i na psychoterapii.