4 tipy na zmírnění PMS, které skutečně fungují!

cm zena 3

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Premenstruační syndrom je kombinace tělesných a emočních projevů, které se objevují před menstruací. Jedná se o velice nepříjemné, stresující a náročné období v životě ženy, které může nastat i den po ovulaci a trvat pár dnů, ale i dva týdny. Mnohdy ženu zcela vyřadí z běžného života.

K typickým projevům PMS patří:

  • výkyvy nálad, vedoucí až k lehké depresi
  • plačtivost, únava, nebo naopak nespavost
  • napjatá, citlivá prsa (mnohdy prakticky není možné být bez podprsenky)
  • nadýmání, zadržování vody a s ním spojené otoky (především dolních končetin a kolem očí)
  • výrazné změny chuti k jídlu, projevy akné, křeče v podbřišku

Pohyb

Zní to možná nepředstavitelně, ale pravidelný pohyb v tomto období dokáže výrazně zmírnit PMS i bolest během menstruace. Posiluje pánevní dno, vyplavuje od těla endorfiny a dokáže uvolnit břišní svaly a tlumit křeče. Do svého každodenního života zařaďte především chůzi, plavání nebo třeba jízdu na kole.

Detoxikace na míru

Za PMS může hormonální nerovnováha, podobně jako za příznaky menopauzy. Projevy hormonální disharmonie mohou mít různou intenzitu, a přitom si své potíže vůbec nemusíme dávat do spojitosti právě s ní. Není totiž vidět. Vyzkoušejte řízenou a kontrolovanou detoxikaci, která přesně odhalí toxické zátěže ve vašem hormonálním systému a pomůže je šetrně odstranit. Tím se do těla vrátí přirozená zdravá energie, která může volně proudit, a hormonální systém se nádherně urovná.  Vždy je však lepší požádat o pomoc terapeuta, který je školený a sestaví individuální detoxikační kúru.

Strava a bylinky

Omezte slaná jídla, přispívají k zadržování vody v těle. Čokoláda zase zvyšuje bolestivost. Pokud vás opravdu honí mlsná, dejte si pár kostiček kvalitní hořké čokolády. Také alkohol a kofein potíže zintenzivňují. Do jídelníčku zařaďte vlákninu, ořechy, semínka, cereálie a med a potraviny bohaté na magnezium (tlumí křeče). U dobrého bylinkáře sežeňte kontryhelový čaj (pijte každý den: tlumí PMS a srovnává menstruační cyklus), drmek (výrazně mírní projevy PMS), mateří kašičku (podporuje ženský cyklus a plodnost), řebříček (tlumí projevy PMS a silnou bolestivou menstruaci).

Respektujte se!

Ženský cyklus prochází během měsíce několika fázemi. Pro každou z těchto fází je typické něco jiného: těsně po menstruaci býváme plny energie a nových nápadů, kolem ovulace se cítíme smyslně a naše sebevědomí stoupá, aby po ovulaci rapidně kleslo a postupně jsme se uzavíraly do sebe… Nevnímejte menstruační cyklus jako něco špatného, zkuste z něj naopak vytěžit co nejvíc. V dobrých fázích pracujte, tvořte a bavte se s přáteli, v těch náročných si dopřejte relax, spánek, odpočinek, duchovní očistu. Tělo vám bude vděčné.

Každý proces, zejména ten nápravný, potřebuje čas. Žádná výrazná změna se neuskuteční ze dne na den. Pokud se však budete držet těchto jednoduchých pravidel a doporučení, uvidíte, že úlevu a posun k lepšímu pocítíte už během několika málo cyklů!