4+2 způsoby, jak rozproudit lymfu!

cm nohy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S lymfou je kříž. Své o tom vědí zejména ženy s hormonální nerovnováhou. Zpomalený, nebo jinak špatně fungující lymfatický systém je velký problém: zabraňuje detoxikaci, a tudíž se toxické látky v těle hromadí a usazují. Jak z toho ven?

Lymfatický oběhový systém, který rozvádí po těle lymfu neboli mízu, se dotýká každé buňky v lidském organismu. Úkolem lymfy je nabalovat na sebe toxiny a jiné odpadní látky a odvádět je z těla pryč.

Jak poznat, že lymfa nefunguje?

  • Dostavují se otoky, zejména dolních končetin. Výjimkou však nejsou ani otoky ve tváři, pod očima, otoky horních končetin.
  • Zadržování vody v těle vede ke vzniku celulitidy, jíž mohou trpět i štíhlí lidé!
  • Nefunkční lymfatický systém dopadá i na celkovou imunitu, kterou může výrazně oslabit.

Poznáváte se v některém z výše uvedených bodů? Potom je načase lymfu pořádně rozproudit a nastartovat samo-detoxikační schopnosti našeho těla!

Strava je základ

Tabu by měla být tučná strava, strava bohatá na cukry a také polotovary a umělá ochucovadla. Zvyšte přísun ovoce a zeleniny (hlavně sezónních druhů), kvalitních bílkovin a sacharidů, které tělo nezatíží, ale dodají mu potřebnou energii a živiny. Vyvážený jídelníček doplňujte tekutinami, zejména čistou vodou, bylinnými čaji a občas dobrou minerálkou. Bez dostatečného pitného režimu se lymfa nepohne!

Zvolněte tempo!

Spíše nežli nárazovou zátěž volte pohyb plynulý a vytrvalostní. Ideálními sporty k podpoře lymfatického systému jsou chůze, plavání nebo třeba nordic walking. Nemusíte se bát ani cyklistiky nebo power jógy, která uvolňuje tělo i mysl a dává tak lymfě impulz k tomu, aby proudila tak, jak má.

Dovolte tělu dýchat!

Zapomeňte na těsné a neprodyšné oblečení, které je možná trendy, ale vašemu zdraví neprospívá. Zabraňuje totiž proudění lymfy. Volte přírodní materiály a volné, rozevláté střihy. Nabídka je široká, a tak si v ní každý najde, co mu sluší.

Podpořte detoxikaci

K nastartování a správné funkci lymfy pomůže i vhodná detoxikace. Vyzkoušejte třeba řízenou a kontrolovanou detoxikaci podle MUDr. Josefa Jonáše neboli CIC metodu. Ta zcela bezbolestnou formou odhalí toxická ložiska v těle, pomůže je narušit, rozbít a následně odplavit z těla ven. Detoxikaci báječně podpoříte popíjením zázvorového čaje a smoothie z červené řepy a mrkve.

… A několik rad na závěr

Lymfatický systém podporuje pravidelné saunování. Pokud máte potíže s cévami, tlakem nebo srdcem, praktikujte šetrnější variantu: střídání teplé a studené vody během sprchování. Začínejte vždy od nohou směrem nahoru, pomalu a postupně. Pro začátek stačí nohy a hýždě.

Kvalitní manuální lymfatická masáž dokáže zázraky. Dopřávejte si jí ale až ve chvíli, kdy se vám podaří upravit stravovací návyky. Jinak se velkého efektu nedočkáte. Tu největší práci totiž musíte zastat vy sami…