15 filmů pro vaši novou inspiraci, energii nebo osobní růst

cm divka s notebookem1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pokud se cítíte unavení a potřebujete nový „psychický dopink“, pusťte si jeden z filmů z tohoto článku. V některých zemích je na vzestupu tzv. filmová terapie – sledování filmů se doporučuje i během doby rekonvalescence a léčení…

Filmové příběhy mají podmanivou moc změnit naši náladu a vědomí. Jsou mnohdy vystavěny tak, aby přímo ovlivňovaly emoce a vnímání. Film může přinášet zábavu i poučení zároveň – když se ponoříme hluboko do děje, na chvíli si odpočineme od starostí a svého života. A po zhlédnutí filmu, který nás nějak zasáhne, už nikdy nebudeme stejní. Něco se v nás změní. A o to jde.

Nabízím 15 filmů, které mohou člověka inspirovat, „nakopnout“ a dodat mu novou sílu. Na začátku seznamu jde spíše o dokumenty, poté o klasické, hrané příběhy:

1) TAJEMSTVÍ (The Secret)

Dokument o tom, jak se pomocí síly myšlenek můžeme uzdravit a zlepšit svou finanční situaci a vztahy. Tajemství ovlivnilo myšlení milionů lidí po celém světě – možná nejlepší motivační film všech dob. Buď vás nabije energií a budete z něj nadšení, nebo vás naopak naštve, jak je „americký“ a komerční.

2) MILUJ SVŮJ ŽIVOT

Další motivační film. Lousie Hay je celosvětovou legendou pozitivního myšlení – sama se vyléčila z rakoviny a pomáhá například lidem s AIDS.

3) CO MY JEN VÍME?!

Do třetice dokument – tentokráte o kvantové fyzice a jejím propojení s mystikou. Vede nás do míst – jak píší sami tvůrci – „kde se realita mění s každou další myšlenkou“. Film mění zažité paradigma a rozšiřuje vědomí. Je vhodný pro intelektuálně náročnějšího diváka.

4) POKOJNÝ BOJOVNÍK

Film natočený podle mezinárodního bestselleru Cesta pokojného bojovníka. Příběh o síle lidské vůle, bytí v přítomném okamžiku a přehodnocování životních hodnot. Dan Millman se vrcholový sportovec a má vše, co si typický mladík může přát. Jednoho dne se však na benzínové pumpě setká s tajemným mužem, který mu převrátí život úplně naruby…

5) DISCOVER THE GIFT

Jediný z filmů z tohoto seznamu, který je doposud jen v angličtině. Inspirace o tom, jak najít své životní poslání – svůj dar pro svět. Velmi doporučuji. Diváci se zde setkají například s Dalajlámou nebo Jackem Canfieldem, který účinkoval v Tajemství.

6) HOVORY S BOHEM

Autobiografie dnes slavného spisovatele, který si zlomí krční obratel, přijde o práci a stává se z něho bezdomovec. Do chvíle, než se začíná ptát a přijímat odpovědi…

7) CELESTÝNSKÉ PROROCTVÍ

Nádherný film o tom, že nic není náhoda a vše má hluboký smysl. Ve filmu je zobrazena aura a neviditelné energie.

8) TEN NEJLEPŠÍ

Příběh, který může inspirovat toho, kdo únavou už nemůže. Na základě skutečné události natočený film s Robertem de Niro v hlavní roli z prostředí amerického vojenského námořnictva. Jako diváci jsme svědky naprosto heroického počínání hlavního hrdiny, kterého v cestě za svým snem nezastaví vůbec nic…

9) BĚH ZA SNEM: PŘÍBEH GAIL DEVERSOVÉ

Další autobiografický snímek. I Gail má veliký sen – zlato z olympijských her. Na cestě k němu se musí vyrovnat se žárlivým manželem i nečekaným zdravotním handicapem…

10) BLAFUJ JAKO BECKHAM

Komedie z prostředí dívčího fotbalového týmu, kterou miluji. Jess, osmnáctiletá Indka, mimo jiné řeší, zda poslouchat své rodiče a jednat v souladu se svou náboženskou tradicí, nebo zda jít za hlasem svého srdce a svým velkým snem. Jsem přesvědčen, že podobných filmů není nikdy dost – zjišťuji, že účastníci mých seminářů a klienti v terapii nejvíce v této době řeší právě to, kde získat odvahu v tom jít si za „tím svým“. Ačkoliv už veškeré informace mají, tak udělat potřebný krok někdy vyžaduje velkou dávku odvahy…

11) NÁŠ DOMOV

Film o tom, jaké je to na druhém břehu – poté, co zemřeme. Například se dovíme, že modlitba má vždy smysl a je v nefyzickém světě reálně vnímána (když se někdo modlí tady na Zemi). Velmi inspirující a pravdivé.

12) NÁDHERNÁ ZELENÁ

Oblíbený film Jaroslava Duška. Mimozemšťanka Mila se jako dobrovolník rozhodne navštívit Zemi. A je v šoku, jak je to tu celé naruby – že je to zařízené tak, že téměř nikdo nemluví pravdu.

13) AVATAR

Jamesu Cameronovi diktovali scénář údajně sami mimozemšťané. Planeta Pandora je ve filmu znázorněna tak podmanivým a uchvacujícím způsobem, že řada diváků po celém světě těžce nesla, že film končí a musí se z pandorské reality vrátit zpátky do běžného života.

14) LOLA BĚŽÍ O ŽIVOT

Fantastický film o paralelních realitách. Stačí ráno udělat něco trochu jinak a náš den a celý osud se začne odvíjet zcela jiným způsobem…

15) POŠLI TO DÁL

Návod, jak činit tento svět lepším. Dojemný příběh chlapce, kterému záleželo na tom šířit dobro.

Pokud vám daný seznam nestačil a chcete průběžně tipy na další filmy, tak se připojte na www.facebook.com/filmovaterapie do skupiny, kterou spravuje Mgr. Kristýna Mikscheová, jež se v České republice filmovou terapií zabývá.

A chcete-li se i vy s druhými podělit o váš oblíbený film, napište jeho název dolů pod článek, do komentářů. Děkuji.