Ztráty energie, vyčerpání, únava – jak mohou pomoci látky z přírody?!

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S jarem přichází stav označovaný jako jarní únava, kdy organismus potřebuje získat potřebné vitamíny, minerály a další látky, nezbytné k jeho zotavení po zimním období. Je s tím spojený pojem “jarní únava”. Jarní únava není jen tak společenská fráze, jarní únava představuje signál našeho těla, že se cítí vyčerpané a oslabené po proběhlé zimě. Nedá se jen tak říci, že se z toho vyspíme a bude dobře. Pokud je jarní únava u některých jedinců zanedbána, může se vyvinout v chronický únavový syndrom, který je na seznamu uznaných nemocí. Vzhledem k slabšímu slunečnímu svitu v tomto období máme méně vitamínu D. Více času jsme v místnostech a méně chodíme venku. V zimě také mnozí z nás naberou více kilogramů, stačí jen připomenout opulentní vánoční hody. Všeobecně se dá říci, že dochází k oslabení imunity.

Vše je navíc v současnosti komplikováno vlnou respiračních onemocnění, se kterými se oslabený organismus po zimě hůře vyrovnává. Mohou nějak pomoci přírodní látky v doplňcích stravy?

V tomto článku bych se rád zmínil o některých z nich. Rozdělil bych je do dvou skupin: adaptogeny a očišťující bylinky. V rámci každé z těchto skupin bych rád popsal několik příkladů.

Adaptogeny

Termín adaptogeny je termín přírodní medicíny a označuje ty léčivé rostliny (ale i léčivé houby či přírodní látky jako je mumio), které pomáhají připravit, adaptovat organismus vůči stresu a učinit ho odolnější proti nepříznivým vlivům z okolí, ať už fyzickým nebo psychickým . Toto působení se netýká konkrétně jedné látky obsažené v rostlině, ale obvykle komplexu více látek, někdy označovaných jako fotochemikálie (saponiny, slizy, minerály atd.) v rostlinné droze připravené z léčivé rostliny. Jako příklad lze uvést asi dva nejznámější adaptogeny – echinaceu (třapatka nachová, echinacea purpurea) a ženšen (ženšen všehoj, panax ginseng). Dále můžeme takto najít v přípravcích samostatně rozchodnici růžovou (rhodiola rosea), mumio (shilajit), housenici čínskou (cordyceps sinensis), reishi (lesklokorka lesklá, ganoderma lucidum) a další. Jako jednu ze složek v přípravcích můžeme najít ženšen indický (withania somnifera), klanoprašku čínskou (schizandra sinensis), leuzeu šustivou (leuzea carthamoides) a řadu dalších.

Ženšen (Panax ginseng, ženšen všehoj)

K velmi známým a oblíbeným přírodním látkám patří ženšen všehoj (Panax ginseng). Spadá, stejně jako echinacea do skupiny adaptogenů a za jeho pozitivním působením na náš organismus stojí látky označované jako ginsenoidy. Ginsenoidy (též někdy označované jako ginsenosidy) patří mezi saponiny. Strukturně připomínají steroidy, ale nejsou s nimi totožné.

Ginsenoidy pomáhají regulovat energetické zabezpečení funkcí orgánů a orgánových systémů a zvyšují adaptační možnosti centrálního nervového systému. Dle snižují vyčerpanost organismu a zvyšují odolnost vůči teplotnímu stresu (výkyvům teploty) a stimulují imunitní systém.

Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

K méně známějším zdrojům přírodních látek patří moringa, celým jménem moringa olejodárná (moringa oleifera).

Listy moringy jsou zdrojem mnoha minerálů, vitamínů, bílkovin a proteinů. Obsahují mimo jiné vitamín C nebo betakaroten, vápník, draslík a antioxidanty. Vitamin C se podílí na antioxidační obraně buňky, neboť dokáže redukovat tokoferylový radikál. Tím se se řadí k tzv. antioxidantům, které pomáhají chránit náš organismus proti negativnímu vlivu škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Tím přispívá k posílení imunitního systému a zvyšuje odolnost proti infekcím.

Housenice čínská (Cordyceps sinensis)

K léčivým houbám patří housenice čínská (cordyceps sinensis), která si v současnosti získává stále více na oblibě nejen mezi příznivci přírodní medicíny. Tato houba je vlastně cizopasník, který se vyskytuje v horských oblastech Číny a Tibetu. V letním období vystřeluje spory, které napadají hmyz, na jehož těle pak cizopasí.

Obecně zmírňuje únavu, zlepšuje jak fyzickou, tak psychickou odolnost, takže se dá řadit také mezi adaptogeny. Používají ji i sportovci, protože zlepšuje okysličení organismu a tím, že pomáhá rozšiřovat dýchací cesty. Toto působení napomáhá k regeneraci po zvýšené fyzické aktivitě při sportu. Housenice čínská se také tradičně doporučuje pro harmonizaci funkce jater a ledvin (pozitivně ovlivňuje funkci ledvin a chrání jaterní tkáň). Často se používá v kombinaci se ženšenem.

Housenice čínská má všeobecně regenerační působení. Z přírodních látek obsahuje glukany a nukleotidy, které posilují imunitní systém.

Očišťující (tzv. detoxikační) léčivé rostliny

Druhá skupina obsahuje léčivé rostliny s působením, které se dá volně označit jako detoxikační či očišťující. Stejně tak jako termín adaptogeny, tak termín detoxikace pochází z oblasti přírodní medicíny. Můžeme použít i termín “očištění”. jedná se opět o komplexní působení (působí více složek v rostlině), tyto byliny tak pomáhají podpořit krevní a lymfatickou cirkulaci a tím dochází k výraznějšímu odstranění toxinů, odpadních látek a dalších nežádoucích komponent (kyselé látky) v našem organismu. Některé z nich stimulují imunitu a některé odplavují odpadní látky díky působení obsažených saponinů (lidově řečeno umyjí jako “saponát” cévy), jako příklad takové látky lze zmínit juku (yucca shidigera). z domácích bylinek lze zmínit kopřivu dvoudomou (Urtica dioica), smetanka lékařská (Taraxacum officinale) či sedmikráska obecná (Bellis perennis). Z “cizokrajných” lze zmínit již citovanou juku (yucca shidigera), vilcacoru čili kočičí dráp (Uncaria tomentosa), kudzu (Pueraria lobata).

Smetanka lékařská (Taraxacum officinale)

Kořen smetanky lékařské obsahuje hořčiny, třísloviny, inulin (na podzim to může být až 40 %, na jaře jen kolem 2 %), triterpeny, steroly, aminokyseliny, kaučuk, fytoncidy, minerální látky (hlavně měď, draslík a mangan) a další.

V mladých listech této léčivé rostliny je obsaženo značné množství vitaminu C a kyseliny křemičité. V květech jsou obsaženy flavonoidy, karotenoidy, silice atd. Smetanka lékařská působí příznivě na tvorbu žluči a vylučování slin. Má rovněž diuretický účinek. Pro tyto zmíněné účinky je součástí čajových směsí, které se pijí při chorobách žlučníku a cukrovce (napomáhá snižovat hladinu krevního cukru). Pozitivně působí také při podpoře trávení.

V ní obsažený inulin je důležitý sacharid pro diabetiky. Z mladých listů, které ho obsahují (a ještě neobsahují mléko) se připravuje jarní salát s vysokým obsahem vitaminu C.

SUŠENÝ PAMPELIŠKOVÝ KOŘEN  – více zde

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

V nati kopřivy dvoudomé lze najít lze najít histamin, serotonin, acetylcholin, kyselinu mravenčí a leukotrieny. Leukotrieny podporují protizánětlivé procesy. V celé nati kopřivy dvoudomé jsou obsaženy flavonoidy, silice, křemičitany a rovněž vysoký obsah draslíku a nitrátů.  V kořenu kopřivy jsou obsaženy steroidy (beta sitosterol a další), lektiny, hydroxykumariny, polysacharidy, lignany a další látky. Z dalších přírodních látek obsahuje ještě vitamíny (C, A, B2 neboli riboflavin a rovněž B čili pyridoxin), minerální látky (železo, vápník a další), karotenoidy (lutein, β – karoten, lykopen a zeaxantin), slizy a další látky.  Extrakt z jejího kořene je vhodným doplňkem léčby benigní hyperplazie prostaty. Čaj z kopřivy dvoudomé je možné pít jako doplněk léčby onemocnění močových cest, ledvinových a žlučníkových kamenech a revmatismu. Působí diureticky (močopudně). Obsažený beta karoten podporuje pigmentaci pokožky, když je vystavená slunečnímu záření.

Kopřiva tinktura – zde

Kopřiva dvoudomá podporuje – povolená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU:

  • Normální stav kostí, vlasů a nehtů
  • Normální činnost cévní soustavy
  • Těžké nohy
  • Působí protizánětlivě
  • Nervová rovnováha
  • Duševní rovnováha
  • Koncentrace.
  • Intelektuální aktivita.
  • Normální stav pokožky
  • Vylučování vody z organizmu
  • Normální činnost kardiovaskulárního systému
  • Normální činnost ledvin – vylučování
  • Osvěžení těla
  • Vitalita – energie
  • Normální stav kloubů
  • Přirozená obranyschopnost – imunitní systém
  • Normální funkce prostaty
  • Normální funkce dýchacího systému
  • Lupy, hojení ran

Yucca shidigera

Yucca (též nazývaná juka či yakka), plným latinským názvem yucca shidigera patří mezi nejoblíbenější cizokrajné léčivé rostliny u nás.

Yucca obsahuje celou řadu důležitých přírodních látek. Je možno zmínit polyfenoly, včetně resveratrolu a řady dalších stilbenů (yuccaolů A, B, C, D a E).

Nejdůležitější obsažené přírodní látky jsou ovšem steroidní saponiny. Saponiny (je to jeden z druhů glykosidů, které jsou deriváty monosacharidů-jednoduchých cukrů) jsou látky, jejichž vodné roztoky silně pění. Právě pro tuto vlastnost byl jejich název odvozen od latinského názvu pro mýdlo (“sapo”). Pěnivost jejich roztoků je dána schopností snižovat povrchové napětí v heterogenních systémech. Tyto heterogenní (zhruba řečeno “různorodé”) se skládají ze dvou odlišných fází-plynné a kapalné. Právě mezi těmito dvěma systémy vytvářejí saponiny pěnu. Mohou ale působit i v systémech, které mají tekutou a tuhou fázi či dvě kapalné fáze (například olej/voda). To je velmi důležité pro působení saponinů z yuccy v našem organismu, protože saponiny působí jako takzvané tenzidy (dříve nazývané saponáty). Snižují povrchové napětí látek, zejména tuků, což je významné například ve styku s vodou.

Stejně jak saponáty pomáhají při čištění špinavého nádobí od mastnoty, tak přírodní saponiny v yucce pomáhají při odstraňování “nečistot” zejména ze, řečeno obrazně, “stěn” našeho organismu. Tou “stěnou” jsou míněny vnitřní stěny močovodů (ledvinové kameny), žlučových cest (žlučovodů) nebo stěn cév (ateromy, shluky tuků).

Jak bylo zmíněno, jedná se o steroidní saponiny čili o jeden z druhů saponinů, který dostal pojmenování pro svoji strukturní podobu s některými druhy hormonů-například pohlavních (steroidů) nebo kortikoidů. nacházející se ve výhoncích a oddencích rostliny.

Vilcacora (řemdihák plstnatý, Uncaria tomentosa)

Vilcacora je kůra z amazonské liány, která obsahuje řadu pozoruhodných přírodních látek.

Při fytochemické analýze bylo nalezeno kolem 60 přírodních látek. Nejvýznamnější z nich jsou oxindolové alkaloidy a glykosidy kyseliny quinové. Přispívají k posílení celkové obranyschopnosti. Dá se užívat jako vhodný doplněk stravy u chronických zánětů a pro celkové posílení imunity. V doplňcích stravy se také vyskytuje pod názvem Uňa de Gato nebo kočičí dráp. Vědci uvažují o něm také jako o potencionálním pomocníku v boji proti borelióze. V přírodním léčitelství je vilcacora používána jako detoxikační prostředek.

Kudzu (Pueraria lobata)

Kudzu je vlastně název pro zpracovaný kořen rostliny puerarie laločnaté (Pueraria montana var. lobata). Patří do rodu Pueraria, který je součástí čeledi bobovitých (Fabaceae). Všechny jsou to popínavé rostliny nebo keře s trojčetnými listy. Pocházejí z různých zemí Asie.

Některé z nich jsou oblíbené jako potrava, jiné našly uplatnění v přírodní medicíně, zemí, odkud pocházejí.

V kořenech puerarie laločnaté byly zjištěny některé zajímavé přírodní látky jako jsou glykosidy se silnou antioxidační aktivitou (brání tělo proti negativnímu vlivu škodlivých volných radikálů z okolního prostředí) nebo izoflavony. Právě izoflavony obsažené v kudzu mohou podle některých odborníků částečně brzdit vznik toxických látek v organismu a podporovat rychlé vylučování již vzniklých škodlivin.

Mezi nejdůležitější z nich patří: daidzin (aglykon), daidzein (glykosid), puerarin a genistein. Jsou bohaté na aminokyseliny.

A právě tyto izoflavony stojí za tím, že kudzu pomáhá snižovat potřebu alkoholu (ale také například rovněž potřebu kouření). Příznivě působí i to, že látky obsažené v kudzu (tedy vlastně kořenu puerarie laločnaté) zvyšují hladinu serotoninu a dopaminu v mozku, což jednak ke snižování nutnosti konzumace alkoholu, jednak ke zmírnění napětí a úzkostí. Izoflavony rovněž ale působí jako fytoestrogeny. Fytoestrogeny jsou zhruba definovány jako látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. V některých zemích jsou stále častěji doporučovány jako „přírodní alternativa“ hormonální substituční terapie.

A na závěr ještě povzbuzující guarana

Na závěr bych se ještě zmínil o povzbuzující přírodní látce označované jako guarana.

Paullinia cupana (paulinia opojná)

Matečná rostlina, z níž je guarana získávána, je Paulinia cupana, paulinie opojná. Paulinie opojná je rostlina vyskytující se v Jižní Americe (jediným státem na světě, kde roste, je Brazílie, vyjma malé oblasti ve Venezuele). Původní obyvatelé Amazonie guaranu objevili a semena jejich plodů využívají k povzbuzení, zvýšení výkonnosti a potlačení pocitu hladu.

Hlavní účinnou složkou guarany je kofein. Ve srovnání s kofeinem, obsaženým v kávě, se vstřebává postupně. Kofein působí jako stimulátor centrálního nervového systému, zvyšuje rychlost a sílu srdečních stahů. Působí také mírné zvýšení krevního tlaku a snižuje srážlivost krve. Působením na žaludek zvyšuje tvorbu žaludeční šťávy. Zvyšuje tvorbu moči. Má řadu dalších účinků.

Guarana dále obsahuje jako účinné látky guaranin či další energetické látky jako teobromin a teofylin (jsou obsaženy také v kávě a čaji). Všechny tyto složky účinkují společně s kofeinem jako stimulanty centrálního nervového systému, což má za následek odstranění psychické a fyzické únavy, zlepšení mentálních funkcí, zvýšení výkonu organismu, chuti do cvičení a zlepšení sportovního výkonu. Současně má pozitivní vliv při snižování nadváhy zvýšením rychlosti metabolismu tuků a omezením chuti k jídlu. Dále guarana obsahuje vitamin C či vitaminy skupiny B.

Při běžných dávkách jsou nežádoucí účinky minimální (záleží ovšem také na zdravotním stavu a užívaných lécích, v případě léků je nutné se poradit s lékařem). Předávkování guaranou může působit bolesti při močení, žaludeční nevolnost až zvracení. Kofein v ní obsažený může způsobit neklid, nervozitu, pocit bušení srdce, křečové stavy a bolesti hlavy. Vysoké dávky obsahující více než 250 mg kofeinu mohou způsobit zvýšení krevního tlaku. Kofein ovlivňuje účinky řady léčiv. Podávání guarany ve večerních hodinách může působit poruchy spánku.