Ženšen ze Soulu je nadchl, v Česku ho však nesehnali. Začali ho sami dovážet

cm zensen korejsky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Posílí imunitu, zlepší paměť i sexuální výkonnost. To jsou jen některé účinky ženšenu pravého. Ale není ženšen jako ženšen – poradíme vám, který je nejúčinnější. Přestože v Evropě není ženšen příliš rozšířený, v Asii na něj nedají dopustit. Je jedním z klíčových léků tradiční východní medicíny a lékaři ho ordinovali i čínským císařům.

Nejúčinnější ženšen roste v Koreji

Ženšen pravý roste na několika místech severní polokoule. V medicíně je nejvíc ceněný korejský ženšen, který obsahuje nejvíc druhů saponinů.

Druh ženšenu

Počet druhů saponinů

korejský 34
čínský 15
americký 14
japonský 8

Saponiny jsou chemické sloučeniny, které najdeme v mnoha druzích rostlin. V ženšenu pravém se však vyskytuje speciální druh saponinů – ginsenosidy. Tyto léčivé látky neobsahuje žádná jiná rostlina.

Ze všech ženšenů má nejvyšší obsah ginsenosidů korejský ženšen. Tyto jejich účinky považuje úřad KFDA (Korean Food and Drug Administration) za prokazatelné:

  • příznivý vliv na kardiovaskulární systém,
  • posílení imunity,
  • zpomalení stárnutí,
  • zlepšení sexuální výkonnosti,
  • zlepšení činnosti mozku a paměti.

Jestliže na sobě chcete pocítit některý z blahodárných účinků, zvolte přípravky s obsahem nejméně 60 mg/g saponinů. Pokud si vyberete ženšen od české značky, máte zaručenou 100% kvalitu – ženšen obsahuje nadstandardních 80 až 120 mg/g ginsenosidů.

Čechům se korejský ženšen osvědčil

Příběh začal před několika lety, když se zakladatelé společnosti vypravili do jihokorejského Soulu. Tam poprvé vyzkoušeli korejský ženšen. Protože je nadchlo, dovezli několik balení do České republiky a darovali je rodině.

Příbuzní byli z ženšenu nadšení a chtěli ho užívat dlouhodobě. Narazili však na problém, protože extrakt ve stejné kvalitě v České republice nikdo nenabízel. Proto využili svých kontaktů v Soulu a začali korejský ženšen dovážet.

Ženšen nabírá sílu 6 let

Od začátku měli zakladatelé jasno – kvalita ženšenu musí být prvotřídní. Proto začali spolupracovat s rodinnou firmou, která v Koreji ženšen pěstuje a sama zpracovává.

Ženšen nechají farmáři růst 6 let, protože teprve tehdy má kořen největší sílu. Drží se tradičních postupů a po sklizni suší ženšen na slunci. Pak ho zpracují v horké páře.

Korejský certifikát kvality KOREA INSAM

Logo INSAM

Tepelná úprava zesiluje účinky ginsenosidů a vzniká při ní takzvaný červený ženšen. Doplňkovým způsobem úpravy ženšenu je jeho fermentace. Takto upravený produkt je lépe vstřebatelný, a proto je vhodný pro starší osoby a jedince se zažívacími problémy.

Kvalitu červeného ženšenu Lavivant potvrzuje i udělení certifikátu Korea Insam od tamního ministerstva zemědělství. Toto označení odlišuje pravý korejský ženšen od ostatních ženšenových výrobků a jejich napodobenin.

Lopuchový čaj čistí pleť

Ale korejská příroda skrývá kromě ženšenu i další poklady s léčivými účinky – například korejský lopuch. Lavivant se proto rozhodl seznámit Čechy i s ním.

Lopuchový čaj je vynikající na:

  • detoxikaci organismu,
  • boj s akné, kožní problémy
  • čištění krve,
  • zlepšení kvality vlasů,
  • léčbu bolesti v krku a nachlazení.

Záleží tedy jen na vás – pokud potřebujete univerzální ochranu zdraví, sáhněte po ženšenu. Jestliže chcete zářivou pleť, vyberte si lopuchový čaj. A není problém užívat ženšen i lopuch společně, krásně se doplňují.