Zdravá planeta (3. díl): Sobectví a toxické myšlenky ničí planetu. Lékem je větší ohleduplnost a meditace

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Poslední, třetí, díl seriálu o tom, co každý z nás může udělat pro zdravější planetu. Je fajn vyhýbat se plastům a šetřit vodou, ale možná to nejzásadnější je nezamořovat planetu odpadem psychickým. Když jsem se jednou ptal samotné paní Květy Fialové na to, jak může být každý z nás světu užitečný, tak zdůraznila důležitost myšlení: „Myšlenka nemizí, ale existuje dál. Jak negativní, tak pozitivní. Nám se něco stane a jsme z toho naštvaní – měli bychom se více hlídat a podobné negace do vesmíru vůbec nevypouštět.“

Uvědomovat si celek a ctít rodinu

Slovo jsem dal i ekonomce z Masarykovy univerzity, paní Haně Lipovské: „Pokud bych měla mluvit o problémech současného západního světa, šla bych po podstatě – a tím je pro mě samotný člověk, rodina, myšlení.“ Džňána jogínka Michaela doplňuje: „Rozpad tradiční rodiny je právě důsledkem sobectví. To nejdůležitější dnes, je být více ohleduplní a myslet na celek.“

Dokud pro nás bude důležitější komfort a materiální hodnoty budou vítězit nad duchovními, posun k lepšímu, nebude, zdá se, možný.

Stejně jako Hana Lipovská, i náš občasný glosátor Tomáš Opravil zdůrazňuje, jak je důležité se v tématu ekologie neztratit a jít k podstatě: „Každý má svou cestu. Někdy zaměření se na tisíce dalších, na první pohled zdánlivě naléhavých, problémů může odvádět pozornost od toho, co je důležité. A to je láska.

Láska&rodina

 

Být zaměřen na lásku

V západním světě jsou známy experimenty, že když v daném městě cíleně meditovalo několik subjektů, vedlo to ke snížení zločinnosti v daném městě.

Na toto téma dnes ještě jednou také paní Květa Fialová: „V Himalájích existují svatí muži, kteří vysílají do prostoru jenom myšlenky lásky a dobra. Tohle je moc důležité“. Jinými slovy, máme se, podle paní Fialové, snažit vypouštět do našeho okolí jenom pozitivum a pomáhat (i v drobnostech).

Výjimečně citliví jedinci dokonce vnímají, že některá místa na planetě jsou naopak neuvěřitelně temná, negativní, doslova nabitá zápornými myšlenkami, a raději se jim vyhýbají (jedinci s vyvinutým astrálním zrakem na těchto místech vnímají temné, odporné, slizovité útvary). Proto má význam tzv. „mentální harmonizace prostoru“ – je tím myšleno jakákoliv modlitba, meditace, praktikování vděčnosti, vyzařování lásky.

Všechno je propojené – i jediná prosvětlená myšlenka má smysl pro celý svět. Myslet na lásku, cítit lásku, vyzařovat lásku – to je, oč tu běží.

Láska je úplně to nejvíc.