Jak si připravit zdravou a voňavou koupel?

cm wellness2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V dnešní uspěchané době se nám zdá, že máme málo času, ale občas je přeci jen nutné se zastavit a odpočívat. Jednou z možností je spočinou v teplé koupeli a relaxovat. Tuto činnost si můžeme zpestřit použitím některého z éterických olejů získaných z léčivých rostlin. Tyto oleje mohou nejen provonět naši koupel, ale pomohou nám i zmírnit některé zdravotní potíže.

Jak připravit koupel s éterickými oleji?

Podle druhu oleje a požadované intenzity koupele je možné přidat čtyři až deset kapek vybraného éterického oleje. Protože se olej a voda nemísí (nakapané oleje by zůstaly na hladině vody), je třeba přidat ještě tzv. emulgátor, například 2 až 3 lžíce tekuté smetany, který obě tekutiny spojí. Také je možné jako emulgátor přidat plnotučné mléko nebo med.

Je také možné předem smíchat v misce emulgátor s olejem a takto připravenou suspenzi nalít do lázně. Důležitá je i teplota vody. Základní pravidlo zní, že v připravené koupeli je třeba zůstat minimálně deset minut, aby mohly éterické oleje zapůsobit. Teplota vody by měla přibližně odpovídat teplotě lidského těla, tedy mezi 35 až 38 stupni Celsia. Pokud je teplota vyšší, zatěžuje krevní oběh, pokud je nižší, naše tělo se zcela neuvolní. Samozřejmě platí, že do takto připravené koupele se nepřidávají další přísady, jako například pěny do koupele, protože by měly na efekt éterických olejů negativní vliv.

Jaké éterické oleje v přírodních přípravcích je možné použít?

K nejznámějším olejům patří olej mátový, levandulový, třezalkový, tymiánový, meduňkový nebo rozmarýnový. Obsahují rostlinné silice, které nám pomohou:

  • Olej z rozmarýnu (nebo také smrkového jehličí) stimuluje a povzbuzuje energii.
  • Levandule lékařská působí proti stresu.
  • Olej z vanilky přispívá k lepší náladě.
  • Máta peprná působí povzbudivě.
  • Levandulový olej zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus dospělých i dětí.
  • Třezalka lékařská pomáhá uvolňovat svalstvo (zlepšuje prokrvení) a celkově uklidňuje.
  • Olej z tymiánu pomáhá při nachlazení a také zmírňuje úzkost nebo napětí.
  • Meduňka lékařská celkově zklidňuje a pomáhá zmírňovat stres.

Ve výčtu by se dalo samozřejmě pokračovat, existuje více olejů, například rozmarýnový, eukalyptový, cedrový, pomerančový, bergamotový, citrónový, jasmínový, šalvějový, gerániový, borovicový, ylang-ylang a mnoho dalších.

 

Chcete si dopřát již namíchanou koupelovou sůl? Zkuste třeba aromatizovanou sůl Radost nebo Uklidnění a dopřejte si chvíli pohody!

Takže zbývá jen popřát příjemnou koupel s voňavými léčivými rostlinami!
Další již připravené vůně a soli do koupele najdete na eshopu.