Zapáchající dech

cm usta jazyk

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zápach z úst, odborně nazývaný halitoza, sice bezprostředně neohrožuje zdraví, ale patří k velmi nepříjemným problémům.Ve společnosti bývá nositel tohoto zápachu vnímán velmi negativně. Jedním z důvodů je i předpokládaná špatná ústní hygiena. Nicméně nemusí tomu tak být vždy. Tento zápach může být způsobován tzv. anaerobními bakteriemi, které se vyvíjí v ústní dutině.

Ty vytvářejí jako produkt svého metabolismu síru, ze které se uvolňují charakteristické složky, které obvykle vnímáme negativně (někteří si pamatují ze školních chemických laboratoří na plyn sirovodík, připomínající svým pachem zkažená vejce, rovněž díky obsahu síry). Tyto bakterie ovšem nesmíme na druhou stranu zavrhovat. Jsou pro člověka užitečné a potřebné, protože pomáhají štěpit bílkoviny. Toto štěpení bílkovin napomáhá nejen procesu trávení, ale svým způsobem i k uzdravení narušené tkáně ústní dutiny. Tyto bílkoviny mohou být také dalším zdrojem zápachu. Bývají obsaženy v jídle, ale i třeba krvi či hlenech a jsou tvořeny z aminokyseliny. Některé z těchto aminokyselin obsahují velké množství těkavé síry, například cystein nebo methionin. Pokud dojde k jejich většímu štěpení, tyto těkavé látky se uvolňují ve zvýšené míře a mohou se projevit také zápachem z úst.

Zápach z úst může mít ale celou řadu dalších příčin. Může být zapříčiněn nejen již zmíněnou špatnou ústní hygienou, ale i různými problémy v trávicím ústrojí, zánětlivým procesem, užíváním některých léků, konzumací silně aromatických potravin či také kouřením a pitím alkoholických nápojů nebo hladem. Řešení spočívá v první řadě, pokud je to možné, v odstranění některé z příčin. To může spočívat ve zlepšení ústní hygieny, ošetření chrupu, odstranění zánětlivého onemocnění. Pokud ani to nepomůže, bude nejlepší se věnovat svému jídelníčku nebo se  poradit s lékárníkem ohledně užívaných léků či také obecně posilovat imunitní systém.

Další možností je užívání různých pastilek či žvýkaček k osvěžení dechu, hlavně po jídle. To je však jen krátkodobé řešení. Významněji pomáhají přírodní produkty, které obsahují chlorofyl. Chlorofyl rozkládá některé páchnoucí sloučeniny nebo aktivuje látky, které je neutralizují. Rovněž jako doplněk mohou pomoci přípravky, které zvyšují obranyschopnost nebo které nastolují správnou mikroflóru v trávicím traktu (acidophilus). Také je dobré užívat enzymatické prostředky (mladý ječmen, sladkovodní řasa chlorella a jiné), které napomáhají vstřebávání živin z potravy. I když je zápach z úst velmi nepříjemná záležitost, při boji proti němu existuje řada možností, které je třeba využít.