Záděry

cm ruce2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Záděra je zdánlivě banální kožní problém, jehož podcenění může mít dosti závažné následky. Jak ošetřovat záděry a jaké přírodní prostředky mohou pomoci?

Co je záděra?

Záděra je drobný, ale bolestivý trojúhelníček v okolí nehtů. Jsou to vlastně odumřelé části pokožky. V okolí nehtů se objevují proto, že kůže zde má malou ochrannou vrstvu tuku a snadno se vysušuje.

Záděry se častěji objevují více u žen než u mužů. K rizikovým skupinám patří lidé, jejichž pokožka se nadměrně, během jejich práce, vysušuje nebo si neustále máčí ruce ve vodě. K zvláštní skupině patří ti lidé, kteří si z nervozity okusují nehty.

Jak ošetřovat záděry

Jakmile se objeví, natržené části kůže je třeba co nejdříve odstřihnout. Před stříháním je dobré prsty chvíli namáčet v malém množství vody s přísadou oleje, který změkčí pokožku.

Pokud je záděra již větší a bolestivá, je třeba ji potřít hojivou mastí – je možné použít kalciovou mast. Takto ošetřené místo je poté vhodné na noc zalepit náplastí, která se ráno odstraní, aby kůže mohla dýchat. Rozhodně se nesmí kousky kůže odtrhávat či okusovat!

Záděry je třeba pravidelně zvlhčovat. Do okolí nehtů se vetře vhodná mast, krém či balzám na ruce. Účelem je, aby se v těchto místech změkčila kůže.

Nebezpečí záděry spočívá v tom, že pokud ji správně neošetřujeme, může se stát vstupní branou infekce do našeho těla.

Doporučení

K ošetřování záděr je také možné použít masti s měsíčkem lékařským. K preventivním opatřením patří ochrana pokožky rukou při práci v hlíně či se saponáty, jež může kůži velmi vysušovat, každý den si ošetřit ruce krémem a věnovat pozornost manikúře.

Záděry mohou častěji vznikat u lidí, kterým chybí ve stravě některé vitamíny či minerální prvky. K dobrému stavu nehtů (a jejich okolí) je důležitý vitamín A, D, křemík, vápník a železo. Důležitý je rovněž dostatečný příjem bílkovin, ať už živočišných (maso, mléko, vejce) nebo rostlinných (sója nebo luštěniny).

Součástí kosmetiky určené k ošetřování nehtů a jejich okolí jsou i vitamíny E, F a přírodní olej z citrusu. Z přírodních prostředků je možné zmínit regenerační balzámy, které obsahují konopný olej a olej ze sibiřské jedle. K ošetřování záděr lze využít i antiseptické působení čajovníkového oleje.

Celková nabídka přípravků k péči o ruce.