Z aspirinu praskají cévy

cm paralen

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zdraví starší lidé, kteří pravidelně berou aspirin jako prevenci proti mrtvici, ve skutečnosti naopak zvyšují riziko, že ji prodělají. Během 25 let vzrostl sedmkrát počet mrtvic, vyvolaných krev ředícími léky, jako je například aspirin. Uvádí to studie britských vědců, zveřejněná v prestižním listu britských lékařů The Lancet. Podle ní existuje poměrně vysoké riziko, že u lidí nad 75 let aspirin nadělá více škody než užitku.

Vědci z oxfordské univerzity srovnali údaje o krvácení do mozku z let 1981až 1985 a 2002 až 2006. Ukázalo se, že významně vzrostl počet mrtvic u pacientů, užívajících léky na ředění krve jako antithrombotika. V první studii podíl lidí užívajících tyto léky mezi těmi, kdo prodělali mrtvici, byl jen čtyři procenta, zatímco o dvě desetiletí později jich bylo už 40 %.

Vyberte si životní styl
Lidé s kardiovaskulárními onemocněními, u nichž existuje velké riziko vzniku krevních sraženin, dostávají od lékařů doporučené nebo dokonce předepsané léky, jako je právě aspirin na ředění krve, aby tak snížili riziko infarktu či mrtvice. Rostoucí užívání těchto léků však překonalo vysoký krevní tlak jako hlavního původce intracerebrálního krvácení u lidí nad 75 let.

Riziko aspirinu tak převyšuje jeho možné výhody. Aspirin totiž užívají i zdraví lidé, aby předešli mrtvici. Aspirin získal pověst součásti zdravého životního stylu. Lepším řešením však je nechat si pravidelně měřit tlak, jíst zdravě, omezit solení, nekouřit, cvičit a pít alkohol jen s mírou.