Yucca – zázrak z indiánské lékárničky

cm yucca

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Yucca (někdy psáno juka) vlastně není jediná rostlina, je to celý rod (celkem je známo kolem 40 druhů) jednoděložných rostlin z čeledi chřestovitých, kde je podle taxonomického třídění zařazen do podčeledi agávovitých (Agavoideae). Rostliny z rodu Yucca jsou vytrvalé, někdy mají stromkovitý vzrůst (vzdáleně připomínající palmy), silný kmen může být větvený nebo nikoliv. Má listy mečovitého tvaru, které vyrůstají z kmene. Květy jsou bílé a zvonkovitého tvaru a v noci příjemně voní. Rod Yucca jako takový je nejvíce rozšířen v jižních částech USA, v Mexiku a v severní části Střední Ameriky.

Původní domorodí obyvatelé těchto oblastí, Indiáni, ji používali prakticky jako všelék. Její pozitivní působení se dá dokázat i na tom, že se obyvatelé těchto oblastí dožívali vyššího věku než ti, co yuccu neužívali.

Účinná látka se získává z oddenku. Základními obsaženými látkami jsou saponiny. Dále obsahuje enzymy, chlorofyl, antioxidanty a další látky. Obsahuje dva druhy těchto saponinů. Stearové saponiny pomáhají při snižování vysoké hladiny cholesterolu. Právě na škodlivý cholesterol se naváží ve střevě, vytvoří sloučeninu, která se dále nevstřebává a dochází k jejímu vyloučení z těla. Tím se sníží podíl „špatného“ cholesterolu v krvi.

Druhý druh, terpenové saponiny se vstřebávají do krve a tím se dostanou do celého organismu. Zde se podílejí na očištění organismu od zanesených škodlivin, toxinů apod. Dále pomáhají zvýšit filtrační plochu ledvin, odstranit usazeniny v ledvinách (kameny, písek) a pozitivně působí i na žlučník a žlučové cesty. Díky tomu patří k významným přírodním detoxikačním prostředkům. Pomáhají rovněž vyplavovat kyselinu mléčnou z těla, což je důležité hlavně u sportovců po cvičení, ale obecně to vysvětluje, proč užívání yuccy pomáhá zmírňovat pocity únavy.

Rovněž se uplatňuje se při léčbě revmatických onemocnění anebo při zánětech kloubů. U yuccy je uváděno, že obsahuje látky, které mají protizánětlivé a protivirové účinky. Vědci zkoumají, zda mohou pozitivně působit i proti nádorům, jak uvádějí některé zdroje. Díky svému protizánětlivému působení pomáhá proti otokům či u omezené pohyblivosti kloubů, která je způsobena zánětem.

Může pomoci i u migrenózních bolestí hlavy. Obecně se dá říci, že zlepšuje fyzickou i duševní rovnováhu a větší odolnost proti nemocem. Yucca je poměrně dobře snášena, uvádí se, že pouze u citlivějších osob může někdy nastat podráždění trávicího traktu. Velmi vzácně se může vyskytovat i alergie na yuccu obecně. U dětí, těhotných a kojících žen musí užívání schválit lékař.

Yucca - listy

K yucce ještě jedna poznámka – řada zákazníků se ptá, jestli může užívat yuccu, i když má v těle implantáty, například umělý kloub. Dříve se totiž uvádělo, že nesmí. Opakovanými dotazy u výrobců přípravků s yuccou bylo toto vyvráceno, v současnosti se již tato informace u přípravků s yuccou neobjevuje.