Yucca – čisticí kúra

cm palma

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Čištění střeva by se mělo stát součástí denního rituálu každého člověka, zvláště v dnešní době se mi to zdá velmi vhodné. Systém yuccy je mírný a není pro tělo zatěžující. Používá se rostlina obsahující látky – saponiny (až 90 % saponinů, asi 40 % jsou temperové,ve vodě nerozpustné a ostatní jsou stearanové,ve vodě rozpustné. Vitamíny a minerály, které tato rostlina obsahuje, jsou ve stopových množstvích a je jich prakticky celá základní škála, tak jako u rostlinných zdrojů), jsou podobné saponátům, které doma v kuchyni používáme pro mytí nečistého nádobí – jsou ideálním čisticím prostředkem.

Pro porovnání zde funguje podobný princip jako u mastného nádobí – saponát povolí povrchové napětí na povrchu talíře a mastnota se snadno smyje teplou vodou. Ve střevu se tento přírodní saponin vypořádá i s usazeninami v podobě krust a nánosů, které lpí na stěně střevní a současně se saponiny účastní aktivace látkové výměny. Druhotně tedy yucca pomáhá vylučovat z těla jedy, které se drží v usazeninách, protože jsou tam vázány. To je velmi složitá záležitost a yucca zde povzbuzuje ochotu těla vydat odpadní látky. Díky aktivaci látkové výměny jsou vedlejšími účinky této kúry také účinky antirevmatické a protirakovinné.

Yucca je vyrobena ze suroviny s botanickým názvem yucca shidigera – často z dužniny kořene a stonku této rostliny ve vyváženém poměru,což má nesporné výhody pro vysoký obsah účinných látek. Může být také vyrobena z jiné čeledi, ale pak může mít i několikanásobně nižší obsah saponinových látek a dalších důležitých složek.

Yucca má původ v Mexiku a je z volně rostoucích rostlin. Následně je zpracována v laboratoři v USA, kde je pozvolna sušena a šetrně pročištěna, aby si zachovala všechny vlastnosti přírodní látky. Rovněž pomocné látky jsou omezeny na minimum. Je použito jen 5 mg stearanu hořečnatého, který je z palmového oleje.

Jednoduchá, ale o to účinnější yuccová kúra se kombinuje s následným osídlením střeva prospěšnými střevními kulturami – laktobacily a jinými vhodnými probiotiky. Je vhodná dieta se zvýšeným množstvím vláknin a zásad. Dostatečný pitný režim považuji za samozřejmost. Několikatýdenní proces očisty způsobuje také určité změny v duchovní oblasti. Tam, kde Yuccu používají od pradávna – tedy v zemi mexických indiánů, se traduje, že je to jediná rostlina, která dokáže čistit tělesně i spirituálně.