Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Počet případů demence se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) do roku 2050 ztrojnásobí. Příčinou má být zvyšující se věk dožití a zlepšení lékařské péče v chudších zemích.
WHO podle agentury AP uvedla, že zatímco v roce 2010 na světě žilo s demencí 35,6 milionu lidí, v roce 2030 už to má být téměř dvojnásobných 65,7 milionu a v roce 2050 dokonce 115,4 milionu.
Onemocnění s sebou nese značné sociální problémy i finanční náklady. O většinu pacientů se starají příbuzní, kteří tak na sebe berou velkou část z celkových nákladů v odhadované výši 604 miliard dolarů (přes 11,4 bilionu korun).
WHO ve své první zevrubné zprávě k tomuto tématu očekává, že finanční náklady na boj s nemocí porostou dokonce rychleji než počet případů. „Katastrofální náklady ženou miliony domácností pod hranici chudoby,“ upozornila generální ředitelka WHO Margaret Chanová.
Demence je onemocnění mozku, které ovlivňuje paměť, chování i schopnost provádět běžné úkony. Projevuje se většinou u starších lidí a ve zhruba 70 procentech případů je jejím důvodem Alzheimerova choroba. Mezi symptomy onemocnění patří kromě ztráty paměti i změny nálad, problémy s komunikací a myšlením.
V bohatých zemích se demence v posledních desetiletích stala závažným zdravotnickým tématem. WHO vybídla k posilování povědomí o nemoci a k posílení pomocných programů všude na světě.
Zatímco v současnosti žije v chudých nebo průměrně bohatých státech méně než 60 procent všech pacientů s demencí, do roku 2050 to bude přes 70 procent. Jen několik vyspělých zemí, jako jsou Británie, Francie nebo Japonsko, má národní programy pro boj s demencí.
WHO upozorňuje, že jednou z hlavních překážek účinnější léčby demence jsou problémy s diagnózou. I v bohatých zemích je více než polovina případů demence odhalena až v její pozdní fázi.